کد خبر: 86650

روستای «جزفطن علیا» از توابع بخش اسماعیلی شهرستان جیرفت با جمعیتی حدود یک‌هزار نفر با مردمانی که اکثر آنها کشاورز هستند طی چند سال اخیر 18 قربانی سرطان داشته که مردم این روستا خواستار علت‌یابی آن از سوی مسؤولان بهداشتی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، سرطان به‌عنوان یکی از بیماری‌های مزمن و شایع در بسیاری از کشورهای جهان شناخته شده است، محققان می‌گویند عوامل بسیاری در شیوع این بیماری نقش دارد که رژیم غذایی نامناسب، سبک زندگی نادرست، نداشتن تحرک و افزایش آلاینده‌ها بخشی از آن است.

محققان و دانشمندان حوزه سرطان بر این نکته تاکید می‌کنند که می‌توان از بروز بسیاری از سرطان‌ها پیشگیری کرد و عامل اصلی زمینه‌ساز بروز آن را از بین برد. علاوه بر اطلاع‌رسانی درباره عواملی که در طول زمان و طی سالیان متمادی به بروز سرطان منجر می‌شود، ضروری است.

محققان معتقدند عفونت نیز یکی از علل اصلی ابتلا به سرطان شناخته شده است و نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که از هر ۶ مورد ابتلا به بیماری سرطان یک مورد ناشی از عفونت‌هایی است که قابل پیشگیری و درمان بوده است.

لزوم ورود علوم پزشکی به علت یابی سرطان در روستا

روستای جزفطن علیا از توابع بخش اسماعیلی شهرستان جیرفت با جمعیتی حدود یک‌هزار نفر با مردمانی که اکثر آنها کشاورز هستند پنج شهید تقدیم انقلاب کردند که دو شهید آن ملبس به لباس روحانیت بودند و مردم این روستا بعد از اتقلاب نیز در تمام عرصه‌های انقلاب حضور فعال داشته‌اند.

این روستا حدود چند سال است که مردمانش رخت عزا به‌خاطر فوت هجدهمین نفر بر اثر بیماری خانمان‌سوز سرطان بر تن دارند که امیدوارند با ورود تیم تحقیقاتی از دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت، موسسه سرطان‌شناسی و سازمان جهاد کشاورزی علت یا علل این بیماری خانمان‌سوز در این روستا بررسی شود تا مردم این روستا با برنامه‌ریزی از این بیماری پیشگیری کنند.

سرطان در چند سال اخیر مثل یک قاتل در این روستا حضور دارد 

جعفر ایمانی دهیار روستا و برادر یکی از قربانیان سرطان بیان داشت: سرطان در چند سال اخیر مثل یک قاتل در این روستا حضور دارد و هر روز درب یک خانه را می‌زند و خانواده‌ای را داغدار می‌کنند که متاسفانه حدود یک هفته پیش برادرم را نیز به کام مرگ کشاند.

وی افزود: بر اساس مدارک پزشکی اکثر این سرطان‌ها از نوع سرطان روده و معده و سیستم گوارشی است که از مسؤولان می‌خواهم هر چه سریعتر با بررسی این بیماری در این روستا مردم را از نگرانی در بیاورند.

ایمانی در ادامه با اشاره به اینکه میانگین سنی فوت شدگان سرطان 35 سال است، گفت: تاکنون با وجود درخواست‌هایی که از جهاد کشاورزی و آب و فاضلاب شهرستان کرده‌ایم اما متاسفانه هنوز هیچ اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

هیچ گروه تحقیقی هم متاسفانه علل بروز آن را در این منطقه بررسی نکرده است

عباس صادقی‌نیا از معتمدان روستا اظهار کرد: طی چند سال اخیر سرطان جان هجدهمین انسان را در این روستا گرفته و ده‌ها کودک را یتیم و چندین خانواده را بی‌سرپرست و پدر و مادرها را داغدارکرده است.

وی افزود: این بیماری در جزفطن متاسفانه اپیدمی شده و هیچ گروه تحقیقی هم متاسفانه علل بروز آن را در این منطقه بررسی نکرده که قطعا می‌تواند دارای علت‌های گوناگونی باشد.

صادقی گفت: درخواست ما از دانشگاه علوم پزشکی جیرفت این است که با تشکیل جلسه اضطراری و دعوت از تیم‌های متخصص تحقیقی پژوهشی این پدیده شوم و خانمانسوز را بررسی و این بحران که موجب نگرانی و رعب وحشت عمومی در این روستا شده است را دقیقا بررسی و نتیجه را به اطلاع مردم برسانند.

انتهای پیام/