کد خبر: 86667

در نهمین سالگرد عرضه سهام بانک صادرات در بورس؛

مدیرعامل بانک صادرات گفت: با توجه به توقف طولانی مدت نماد بانک صادرات و اینکه بیش از نصف سرمایه زیان دارد مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌شویم و در مجمع باید درباره ادامه فعالیت‌مان تصمیم‌گیری شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، صیدی در مراسم نهمین سالگرد عرضه اولیه سهام بانک صادرات در بورس تهران، اظهار کرد: ما باید به سمتی برویم که دستورالعمل پذیرش را تضمین کنیم چرا که این دستورالعمل نیازمند شفاف‌سازی است.

وی در ادامه افزود: بانک صادرات مشکلی داشت که بیشتر مربوط به عوامل کلان بود، اعتقاد دارم که بخش مهمی از آن خارج از قدرت بانک صادرات بود اکثر بانک‌ها در بورس این مشکل را دارند. بدون اصلاح ساختار سرمایه نمی‌توانستیم قدم‌های بعدی را برداریم.

مدیرعامل بانک صادرات تصریح کرد: باید هم ترکیب منابع و هم ترکیب بدهی را اصلاح می‌کردیم تا به سودآوری پایدار برسیم. دارایی هایمان ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است. منابع ما که سپرده‌ها است رشد خوبی داشته که این برای اصلاح ساختار بانک خوب است.

صیدی گفت: ما مطالباتی از دولت داریم، همه بدهکاران ما بزرگ و ثروتمند هستند، ولی پول نقد ندارند، مثل مترو و وزارت نیرو. با آخرین اطلاعاتی که دارم روند عدم افزایش زیان شروع شده است. ظرف چند روز آینده صورت‌های مالی ۱۳۹۶ نهایی می‌شود و این اطلاعات را به بازار میدهیم. هزینه‌های مالی ما امسال به مراتب کمتر خواهد بود.

وی یادآور شد:ما از موسسه مالی و اعتباری میزان طلب‌های مهمی داریم. در مورد ثامن ما از طریق خودپرداز‌ها به سپرده گذاران وجه می‌دادیم که الان متوقف شده است. تا ۳۱ خرداد می‌خواهیم از زیان دهی بکاهیم و تا آخر سال ۱۳۹۷ با افزایش کارمزد‌ها و افزایش عملیات ارزی زیان را کاهش دهیم و وارد سود شویم.

 

مدیرعامل بانک صادرات  بیان کرد: من تلاش کردم برای تیر ماه مجمع خوبی را برگزار کنیم اگرچه صورت‌های مالی ما زیان‌ده است و زیان کمی هم نیست و شما هم میدانید. امیدوارم با رفع محدودیت‌هایی که نظام بانکی دارد وضعیت بهتر شود. امیدواریم با بهبود شرایط ما خبر‌های خوبی را به سهامداران و سپرده گذاران بانک صادرات بدهیم.

صیدی در پاسخ به اینکه آیا بانک مرکزی درباره زمان برگزاری مجمع عمومی سهامداران بانک صادرات نظری داده گفت: بانک مرکزی توصیه خاصی درباره مجمع نداشته. مجمع بانک سر زمان خودش برگزار می‌شود.

وی درباره تحریم‌ها گفت: دولت ضمن اینکه ممکن است درخواست‌هایی را از بانک‌ها داشته باشد فرصت هم برای بانک‌ها وجود دارد، در صورت‌های مالی ۹ ماهه ما میبینید که سود خوبی از عملیات ارزی برده‌ایم و این ناشی از مدیریت تحریم‌ها بود. نتوانستند حتی یک واحد بانک صادرات را در دنیا ببندند. اگر اتحادیه اروپا آن طور که قول داده در اشل کوچک و متوسط با ما همکاری کند تبادلات بانکی ما بیشتر هم خواهد شد.

مدیرعامل بانک صادرات تأکید کرد: زیان ۱۲ ماهه ما در سال ۱۳۹۶ نسبت به زیان ۹ ماهه همان روند را داشته امیدوارم که افزایش چندانی نداشته باشد ولی می‌توانیم این را بگوییم که روند زیاندهی متوقف شده است.

صیدی در پاسخ به سوالی درباره ورشکستگی بانک صادرات، تصریح کرد: بحث ماده ۱۴۱ قانون تجارت این موضوع اصلا ربطی به بانک ندارد، چون باید مجمع تشکیل شود و در مجمع تصمیم گرفته شود که چه باید کرد. ما مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت هستیم و بیشتر از نصف سرمایه مان زیان داریم و زیان انباشته ما از این هم بیشتر است. مجمع باید تشکیل شود و در مورد ادامه کار تصمیم بگیرد. در یک بانک بزرگ بورسی در کشور نمی‌شود همین فردا مجمع تشکیل داد، برای اینکه تصمیم کارشناسی بگیریم باید کار کنیم و تصمیم بگیریم. این بانک اصلا ورشکسته نیست، ولی درآمد‌های ما باید بر هزینه هایمان فزونی پیدا کند، در درآمد‌های مشاع فقط باید نقطه سر به سر را رد کنیم.

وی در پایان گفت: من اعتقاد دارم مدیریت سهام بدون اخبار خوب بسیار سخت خواهد بود و سهامدار با شنیدن اخبار بد اقدام به فروش میکند. امیدوارم قیمت سهام به قیمت قبل از بسته شدن قبلی برسد و این به بازار بستگی دارد.

انتهای پیام/