کد خبر: 86668

نظر نمایندگان استان در مجلس در واکنش به تصویب پالرمو:

به دنبال برگزاری جلسه رای گیری مجلس برای تصویب این لوایح به سراغ نمایندگان استان کرمان در مجلس رفتیم و نظر آن ها در این رابطه جویا شدیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر: لایحهFATF یا همان قانون مبارزه با پولشویی از سوی دولت به مجلس ارائه شد که علیرغم مخالفت های بسیاری از کارشناسان و برخی از اعضای خانه ملت، عده ای از نمایندگان به دنبال تصویب کورکورانه این لایحه در مجلس هستند.

کلیات این لایحه در مجلس به تصویب رسید و برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی واگذار شد که در نهایت برخی از نمایندگان با ترک جلسه این کمیسیون را از رسمیت انداخته و نگذاشتند این لایحه رأی بیاورد.

تلاش دولتی ها برای به نتیجه رسیدن این لایحه و تصویب آن همچنان ادامه داشت و حتی در برخی موارد گفته شد شرط اروپا برای ادامه برجام با ایران پیوستن به FATF است.

به دنبال برگزاری جلسه رای گیری مجلس برای تصویب این لوایح به سراغ نمایندگان استان کرمان در مجلس رفتیم و نظر آن ها در این رابطه جویا شدیم.

پروفسور زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ارتباط باجلسه روز مجلس با موضوع بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی(پالرمو) به خبرنگار کرمان خبر گفت:  آمریکایی ها با فشار بر جمهوری اسلامی ایران در تلاش هستند 4 لایحه را در ایران به تصویب برسانندکه شامل لایحه پالرمو، مبارزه با پول شویی ، مبارزه با تروریست و کنوانسیون مبارزه با تروریست می باشند این 4 لایحه مقدمات ورود به FATF می باشد.

وی اظهار داشت: تاریخ نشان داده است تصویب این لایحه در مجلس ظلم و خیانت به کشور می باشد و از نمایندگان مجلس استدعا می کنم که یک نه بزرگ به هر 4 لایحه بدهند .

زاهدی تاکید کرد: این تصور اشتباه است که در صورت تصویب این 4 لایحه ترامپ تحریم ها را برمی دارد و دست دوستی به سمت ما دراز می کند متاسفانه این تصور اشتباه برخی دولتمردان است که با تصویب این لوایح بهبود اقتصادی ایجاد می شود.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: اگر این 4 لایحه تصویب شود دولت ترامپ و وابستگان تصور می کنند که ما از سر ضعف این لوایح راتصویب کردیم و بر فشار های اقتصادی خود علیه ایران می افزایند.

وی یاد آورشد: در صورت عدم تصویب این لوایح ، تکیه بر خود کفایی و اعتماد به ملت ایران یقینا اتفاقات بزرگی رقم خواهد خورد که به دنبال آن بهبود شرایط اقتصادی هم ایجاد می شود.

کمالی پور  نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با کرمان خبر اظهار داشت: لایحه مبارزه با جرایم فراملی یا پالرمو در کمیسیون قضایی مطرح و بررسی گردید نهایتا در صحن مجلس تایید شد و به شورای نگهبان ارسال گردید.

وی ادامه داد: شورای نگهبان از این نظر که تعارضی میان ترجمه فارسی با اصل این معاهده وجود دارد مجددا این لایحه را به کمیسیون باز گرداند و با رفع ایراد فردا مجدد برای تصویب به صحن مجلس می رود.

نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: از آن جایی که این لوایح زمینه ساز ورود ایران به FATF می باشد در شرایط فعلی که آمریکا از برجام خارج شده و برجام عملا منفعل گردیده و آینده آن مشخص نیست تصویب این لایحه نادرست است.

کمالی پور تاکید کرد: بنده با اصل این موضوع مخالف هستم و فردا هم در صورت اجازه دادن به عنوان مخالف صحبت خواهم کرد .

وی در خاتمه توصیه کرد: در شرایط کنونی تصویب این طرح ضرورتی ندارد لذا باید صبر کرد و دید شرایط برجام به کجا می رسد و کشورهای اروپایی توانایی ایستادگی در مقابل آمریکا را دارند یا خیر ؟ در حال حاضر تصویب این لایحه خودزنی محسوب می شود و جز ضرر چیزی برای کشور ما ندارد.

انتهای پیام/