کد خبر: 86688

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: یک بازیگر اصلی در بازار کشور وجود دارد اما دولت چشم خود را روی آن بسته و سر خود را مثل کبک زیر برف کرده و حاضر نیست واقعیت را ببیند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، محمدرضا پورابراهیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان منشأ افزایش قیمت‌ها را عدم مدیریت نرخ ارز در اقتصاد کشور دانست و اظهار داشت: این نشان دهنده ضعف مفرط بانک مرکزی در اداره بازار ارز کشور است که این شرایط به وجود آمده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شد که تصمیم دولت در اعلام نرخ تک رقمی ارز نمی‌تواند مبنای اقتصادی و تخصصی و حتی عقلانی داشته باشد و با شرایط همخوانی نداشت.

وی تصریح کرد: دولت باید در کنار این نرخ برای کالاهای اساسی، مواد غذایی، دارو، مواد اولیه کارخانه‌ها ... نرخی را در بازار متشکل می‌پذیرفت و آن را مدیریت می کرد اما وقتی دولت به بازار متشکل، ثانویه یا آزاد وارد نمی‌شود این بازار توسط دیگران اداره می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: یک بازیگر اصلی در بازار کشور وجود دارد اما دولت چشم خود را روی آن بسته و سر خود را مثل کبک زیر برف کرده و حاضر نیست واقعیت را ببیند و به جای اینکه مساله را حل کند صورت مساله را پاک می‌کند.

پورابراهیمی ادامه داد: در نتیجه اثرش این می‌شود که با چند معامله سوری، کار جزئی و خرید و فروش ارزی نرخی تعیین می‌شود که دیگر دست دولت نیست که آن را اداره کند و ضعف اصلی دولت در عدم اداره بازار متشکل یا همان بازار ثانویه است که سبب شده بازار به‌دست دلالان بیفتد و همه چیز تحت تاثیر رفتار قیمتی ارز قرار می‌گیرد و موج‌هایی را به‌صورت لحظه‌ای از جمله در بازار سکه و خودرو  و ... ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/