کد خبر: 86689

با پایان سال تحصیلی والدین به‌دنبال ثبت‌نام فرزندان خود در مدارس هستند اما نکته قابل توجه دریافت شهریه‌های غیرقانونی توسط مدارس است که دغدغه بسیاری از خانواده‌‌ها شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، افزایش غیرقانونی و عجیب شهریه مدارس مختلف استان کرمان و تحویل کارنامه به والدین در صورت پرداخت وجه دغدغه بسیاری از خانواده‌هاست از این رو خبرگزاری فارس در گزارشی به بررسی ابعاد این موضوع پرداخته است.

با پایان سال تحصیلی والدین به‌دنبال ثبت نام فرزندان خود در مدارس هستند اما نکته قابل توجه دریافت شهریه‌های غیرقانونی توسط مدارس است.

در گفت‌وگو با خانواده چند دانش‌آموز در حال تحصیل در مدارس مختلف اعم از غیردولتی، دولتی و هیئت امنایی به نکات قابل تاملی در این خصوص پی بردیم.

یکی از خانواده‌هایی که فرزند آنها در مدرسه غیردولتی بنام شهر کرمان تحصیل می‌کند از افزایش غیراصولی شهریه این مدرسه گله کرد و به خبرنگار فارس گفت: این مدرسه نه‌تنها برتری نسبت به برخی مدارس دولتی سطح بالا ندارد بلکه با توجه به دریافت شهریه 2 میلیون و 700 هزار تومانی به ازای تحصیل یک دانش‌آموز دوره اول ابتدایی خدمات قابل ملاحظه‌ای هم ارائه نمی‌کند.

این مادر افزود: استفاده از کتب درسی متفرقه تنها مزیتی است که این مدرسه نسبت به برخی مدارس دولتی دارد و تصور نمی‌کنم 600 هزار تومان افزایش شهریه در یک سال برای این مدرسه قانونی و منصفانه باشد .

تحویل کارنامه و ثبت نام جدید در ازای واریز وجه

والدین یک دانش‌آموز دیگر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس توضیح داد: چندی پیش برای دریافت کارنامه فرزند خود به مدرسه مراجعه کردم از آنجایی که فرزند بنده در مدرسه دولتی مشغول به تحصیل است لذا قانونا نباید از والدین شهریه دریافت کنند اما در هنگام دریافت کارنامه با مسئله‌ای عجیب مواجه شدم مدیر مدرسه تنها با واریز 200 هزار تومان به حساب مدرسه کارنامه را به بنده تحویل می‌داد.

این پدر ادامه داد: وقتی علت این درخواست را جویا شدم مدیر مدرسه گفت در طول سال مبلغ بسیار ناچیزی از سوی آموزش و پرورش برای اداره امور مدرسه و تجهیز مدارس تخصیص می‌یابد که این مبلغ پاسخگوی رفع نیازهای مدرسه نیست لذا شما باید با پرداخت این هزینه به مدرسه در اداره امور کمک کنید.

پدر این دانش‌آموز توضیح داد: فرزند من همیشه از شرایط بد مدرسه گله می‌کند از کثیف بودن سرویس‌های بهداشتی و در اکثر مواقع خراب بودن آنها، نبودن آب‌سرد کن گرفته تا شرایط نامناسب تخته‌ها و کلاس‌ها، مگر این مدارس دولتی نیستند و آموزش و پرورش موطف به تجهیز و تعمیر آنها نیست پس بر طبق چه قانونی این هزینه‌ها را والدین باید پرداخت کنند.

شهریه‌های دریافتی در کجا هزینه می‌شود؟

با مراجعه به یکی از مدارس هیئت امنایی شهر کرمان با یک مادر هم صحبت شدیم که از وضعیت مدرسه و شهریه‌های فراتر از معمول آن شکایت داشت.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس عنوان کرد: از آنجایی که مدرسه هیئت امنایی است در ابتدای سال مبلغی را به عنوان شهریه دریافت می‌کند اما در طول سال به بهانه‌های مختلف بارها و بارها هزینه‌های قابل توجهی از والدین دریافت می‌کند و در صورت عدم پرداخت انتهای سال تحصیلی از تحویل کارنامه و یا پرونده دانش‌آموز خودداری می‌کند متاسفانه کسی پاسخگو نیست پس این شهریه‌های دریافتی در کجا هزینه می‌شود.

حال با توجه به اظهارات والدین این دانش‌آموزان هر خواننده‌ای متوجه می‌شود که نظارت دقیقی بر دریافت شهریه توسط مدارس وجود ندارد و هر مدرسه‌ای با توجه به شهرت خود هر مقدار شهریه بخواهد دریافت می‌کند و متاسفانه بازرسی دقیقی از این مدارس صورت نمی‌گیرد.

حال آنکه برخی والدین در شرایط بد اقتصادی به سر می‌برند و توانایی اداره زندگی خود را ندارند چه رسد به پرداخت شهریه‌های اجباری و غیراصولی مدارس.

جای تامل است مسئولین ذیربط که در آموزش و پرورش مشغول فعالیت هستند با نظارت بهتر و اصولی‌تر از افزایش غیرقانونی شهریه مدارس و دریافت اجباری آن جلوگیری کرده و سعی در بالا بردن سطح کیفیت مدارس و سواد دانش‌آموزان داشته باشند.

برای پیگیری این موضوع بارها با آموزش و پرورش تماس گرفته شد اما متاسفانه پاسخی دریافت نکردیم و حتی متوجه نشدیم مسئول بررسی تخلفات شهریه مدارس چه کسی است تا در این رابطه با فرد مورد نظر صحبت کنیم، در نهایت با سرپرست آموزش و پرورش استان نیز تماس برقرار شد اما پاسخی نگرفتیم.

عملکرد ضعیف وزارت آموزش و پرورش در زمینه مدارس غیردولتی

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: متاسفانه وزارت آموزش و پرورش در زمینه مدارس غیردولتی بسیار ضعیف عمل کرده است.

وی عنوان کرد: مدارس غیردولتی دارای سه ضعف بزرگ هستند، میزان شهریه دریافتی توسط این مدارس غیراصولی بوده و نیازمند بررسی بیشتر است و باید این مدارس بر اساس جدول شهریه اقدام به دریافت آن کنند.

زاهدی افزود: دومین مورد مربوط می‌شود به استخدام معلمان حق‌التدریسی در اصل کسی که به عنوان معلم به‌کارگیری می‌شود در ابتدا باید دوره‌های مربوطه را گدرانده باشد اما متاسفانه این افراد بدون گذراندن دوره تخصصی جذب می‌شوند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عوان کرد: سومین مورد مربوط به همین معلمان حق‌التدریس است و در حق آنها طلم می‌شود چرا که در ازای کار بالا حقوق ناچیزی دریافت می‌کنند متاسفانه کار این افراد بی‌شباهت به بیگاری نیست.

وی در خاتمه یادآور شد: در جلسه‌ای که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، همه این موارد گفته شد و در نتیجه قرار بر طراحی سیستم مناسبی برای این مدارس شد و وی قول مساعد داد تا این سیستم از ابتدای مهر ماه اجرا شود.

منبع:فارس

انتهای پیام/