کد خبر: 86696

یکی از مشکلاتی که این روزها به شدت گریبان‌گیر مردم در بخش محروم اسماعیلی شهرستان جیرفت است مشکل آب آشامیدنی بوده که می‌طلبد مسؤولان مربوطه رفع این مشکل را در اولویت قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، سال‌های زیادی است که سخن از پیشرفت شهر و بخش و روستا زده می‌شود و هر کس مسئولیتی پیدا می‌کند یا می‌خواهد مسئولیتی کسب کند در ایام انتخابات قول می‌دهد که صنعت و جاده شهر و روستاهای دورتر از مرکز شهرستان را توسعه ببخشد اما هیچ‌گاه روی پیشرفت را آنطور که باید ندیدیم.

از جمله آیتم‌های پیشرفته توجه به برخی امکانات از جمله آب، برق، تلفن، گاز و بهداشت و توجه به مسائل عمرانی از جمله راه‌های ارتباطی است، بخش اسماعیلی شهرستان جیرفت با وجود موقعیت قرار‌گیری و جمعیت و سایر مولفه‌های پیشرفت هنوز از مناطق محروم جنوب کرمان محسوب می‌شود.

این بخش با وجود ظرفیت‌های بالایی که در زمینه‌های مختلف دارد اما همچنان آنگونه که باید در مسیر پیشرفت قرار نگرفته است، این بخش سالیان گذشته جزء حوزه سرزمینی شهرستان عنبرآباد بود اما چند سالی هست جزء شهرستان جیرفت است و تا حدودی این عدم پیشرفت نیز نتیجه سیاست‌بازی‌ها است.

یکی دیگر از مولفه‌های پیشرفت یک منطقه که می‌تواند نقش عمده‌ای برای پیشرفت ایفا کند وجود نیروی انسانی تحصیل‌کرده است که این بخش نیز داری جوانان تحصیلکرده زیادی است اما تاکنون با توجه به عدم توجه به این سرمایه عظیم بسیاری از جوانان به شهرهای دیگر مهاجرت می‌کنند.

یک برادر شهید در منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان داشت: با وجود اینکه 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد هنوز در بخش‌های مختلف این منطقه محرومیت وجود دارد.

وی در ارتباط با افت شدید ولتاژ برق در حسین‌آباد بلوک گفت: با وجود گرمای بالای 50 درجه این روزها جنوب کرمان وسایل سرمایشی هرگز جواب نمی‌دهند که امیدواریم مسؤولان در ارتباط با رفع مشکل این منطقه اقدام کنند.

مشکل اصلی این منطقه بیکاری جوانان است

حجت‌الاسلام محمدحسین نوزایی امام جمعه بخش اسماعیلی جبرفت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان داشت: بخش اسماعیلی دارای ظرفیت بالایی در حوزه‌های مختلف است و جوانان این منطقه دارای استعدادهای فراوانی هستند که مسؤولان با برنامه‌ریزی می‌تواند این استعدادها را به بالفعل تبدیل کنند.

وی افزود: مشکل اصلی این منطقه بیکاری جوانان است که دولت با توجه به ظرفیت این منطقه در بخش کشاورزی با آوردن سرمایه‌گذار و معرفی این منطقه به سرمایه‌گذاران اعم از بخش خصوصی و دولتی با ایجاد صنایع تبدیلی در منطقه می‌تواند به اشتعالزایی دست بزند که بسیاری از جوانان این منطقه نیز فارغ‌التحصیل رشته کشاورزی هستند.

نوزایی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که این روزها نیز به شدت مردم گریبان‌گیر آن هستند مشکل آب آشامیدنی است که می‌طلبد مسؤولان مربوطه رفع این مشکل را در اولویت قرار دهند.

امام جمعه بخش اسماعیلی با انتقاد از روند کند شانه‌سازی جاده ارتباطی گفت: هر چند وقت یکبار شاهد حوادث ناگوار ترافیکی در این محور هستیم که تسریع در روند شانه‌سازی از این حوادث جلوگیری می‌کند.

 دوبانده شدن محور جیرفت - فاریاب و زیارتعلی استان هرمزگان در دستور کار

یحیی کمالی‌پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان داشت: بخش اسماعیلی شهرستان جیرفت دارای مشکلات زیادی در حوزه‌های مختلف است که به طور ویژه مشکلات این منطقه در حال مرتفع شدن هستند و امیدواریم هرچه سریعتر اقداماتی که در حوزه‌های مختلف در حال انجام است بتوانند گوشه‌ای از محرومیت این منطقه را ازبین ببرد.

وی در ارتباط با جاده ارتباطی جیرفت – بلوک - فاریاب گفت: این جاده تبدیل به جاده اصلی شده است و اکنون با شانه‌سازی که در این محور انجام می‌شود و دوبانده شدن محور جیرفت - فاریاب و زیارتعلی استان هرمزگان در دستور کار است که نقش مهمی در پیشرفت این منطقه ایفا می‌کند.

کمالی‌پور تصریح کرد: فاز اول گاررسانی به این بخش نیز به‌زودی آغار می‌شود که یکی از اقدامات مهم برای پیشرفت یک منطقه گازرسانی است.

وی در ارتباط با افت ولتاژ برق در بخش اسماعیلی گفت: سال گذشته با افزایش ترانس برق در این منطقه تا حدودی این مشکل برطرف شده است اما هنوز در این حوزه نیاز به کار بیشتر است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد:  با توجه به دوبرابری طرح هادی روستایی نسبت به بخش‌های دیگر در این حوزه نیز کارهای مهمی صورت گرفته است.

کمالی‌پور در ادامه بیان داشت: در طرح‌های مخابراتی نیز روستاهای بخش اسماعیلی به نسل سوم و چهارم مجهز شدند تا مشکل این حوزه نیز تا حدودی رفع شود  و در حوزه بهداشت و درمان نیز اقدامات قابل توجهی انجام شده اما تا رسیدن به یک نقطه مطلوب فاصله دارد.

وی در زمینه افت ولتاژ برق حسین‌آباد بلوک گفت: با افزایش ترانس بیشتر مشکل برق منطقه بخش اسماعیلی رفع شده است اما امیدواریم با تخصیص اعتبار و نصب ترانس مشکل شهر بلوک برطرف شود .

انتهای پیام/