کد خبر: 86701

شورای معادن استان کرمان مصوب کرد

در جلسه شورای معادن استان کرمان ضمن تاکید بر انتقال حساب شرکت‌های معدنی به استان مصوب شد، طی 15 روز آینده حساب‌ها و گردش مالی سالانه شرکت‌های معدنی کرمان به سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، نخستین جلسه شورای معادن استان کرمان در سال جاری صبح امروز با دستور کار بررسی گردش مالی و انتقال حساب‌های شرکت‌های بزرگ معدنی استان، تصویب دستورالعمل رصد و اجرای پروژه‌های معدنی از محل تخفیف 20 درصد دولتی، نحوه تمدید مجوزهای معدنی واقع در حریم شهری و ... برگزار شد.

مهدی حسینی‌نژاد مدیرکل صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان در این جلسه با اشاره به مصوبه شورای معادن استان کرمان مبنی بر انتقال حساب و گردش مالی شرکت‌های بزرگ معدنی به استان اظهار داشت: در جلسه قبلی مقرر شد تا زیرساخت‌های لازم برای این امر در استان محقق شود.

وی ادامه داد: شورای عالی بانک‌ها اعلام آمادگی کردند که همه زیرساخت‌ها برای انتقال حساب‌ها در استان ایجاد شده و به گفته شرکت‌های معدنی نیز بسیاری از حساب منتقل شده است.

حسینی‌نژاد با بیان اینکه شرکت‌های معدنی معتقدند بیش از 90 درصد انتقال حساب‌های آنها در استان کرمان انجام شده است، افزود: پیشنهاد دادیم که این فرآیند با حضور دستگاه‌هایی مانند دادگستری، دیوان محسابات و شورای هماهنگی بانک‌ها رصد شده و گزارشی بدهند.

وی گفت: بهره‌برداران معادنی که در جهت بهره‌برداری بهینه و صیانت از ذخایر معدنی و ارتقای بهره‌وری و اکتشاف و حفظ محیط زیست پروژه‌های ارائه دهند، طبق تصویب شورای معادن تا 20 درصد از پرداخت حقوق دولتی و یک درصد از فروش معادن در جهت جبران خسارت وارده معاف هستند.

انتقال حساب شرکت‌های معدنی به کرمان ‌انجام نشده است

علی اسدی نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این جلسه عنوان کرد: انتقال حساب شرکت‌های بزرگ معدنی به داخل استان به معنای واقعی انجام نشده است.

وی ادامه داد: مقداری سپرده‌گذاری این شرکت‌ها در بانک‌های استان انجام شده، اما گردش مالی شرکت‌های معدنی در استان نیست.

اعلام حساب‌ها و گردش مالی سالانه شرکت‌های معدنی کرمان

محمدجواد فدایی سرپرست استانداری کرمان در این جلسه ابراز داشت:  به نظر می‌رسد، نسبت به اهمیت انتقال گردش مالی و حساب‌های شرکت‌های بزرگ معدنی به استان کرمان توجیه لازم صورت نگرفته و فواید آن را برای استان بیان نشده است.

وی خاطرنشان کرد: بانک‌های استان با ابلاغ مصوبه شورای معادن یا در صورت لزوم نامه قوه قضا، موظف هستند تا 15 روز آینده حساب‌های شرکت‌های معدنی استان و گردش مالی آنها را اعلام کنند.

فدایی افزود: همچنین شرکت‌های معدنی تراز مالی ماهانه خود را در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار دهند.

وی ادامه داد: باید به سمت این برویم که منابع مالی شرکت‌های معدنی در راستای سرمایه‌گذاری پروژه‌های استان هزینه شوند.

انتهای پیام/