کد خبر: 86729

در نشست خبری هفته مبارزه با مواد مخدر مطرح شد:

صبح امروز نشست مشترک خبری به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر با حضور فرماندهی نیروی انتظامی ، سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ، مدیر کل بهزیستی استان کرمان و نماینده دانشگاه علوم پزشکی برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر،  ،صبح امروز نشست مشترک خبری به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر با حضور فرماندهی نیروی انتظامی ، سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ، مدیر کل بهزیستی استان کرمان و نماینده دانشگاه علوم پزشکی برگزار گردید.

در این نشست ابتدا فرمانده انتظامی استان کرمان  سردار "رضا بنی‌اسدی‌فر" اظهار داشت:  نیروی انتظامی  توانسته است امنیت نسبی در زمینه مبارزه با مواد مخدر را در سطح پهناورترین استان کشور اجرایی کند.

فرمانده انتظامی استان کرمان تصریح کرد: مواد مخدر در سطح جهان با مافیای قدرتمند پشتیبانی می‌شود و جزی 8 تهدیدی است که جامعه بشری را تهدید می‌کند، ضمن آنکه چهارمین صنعت پررونق غیرقانونی جهان است.

سردار بنی اسدی فربا اشاره به اقدامات صورت گرفته در منطقه برای افزایش امنیت، ابراز داشت: علی رغم اقدامات کشورهای فرامنطقه‌ای برای تامین امنیت، نه تنها امنیت منطقه تامین نشده بلکه با افزایش تساعدی کشت مواد مخدر روبرو بوده‌ایم.

وی ادامه داد: خطر مواد مخدر صنعتی به مراتب بیشتر از مواد سنتی است و امروز شاهد تغییر عمده نگرش جامعه نسبت به مواد مخدر سنتی است،  متاسفانه افراد به سمت مواد مخدر صنعتی سوق پیدا کرده اند.

فرمانده انتظامی استان کرمان توضیح داد: مواد مخدر ناشناخته متعددی وجود دارد و مضرات آن نیز نامشخص است، مواد مخدر صنعتی جدید با داشتن اسامی جوان پسند و تولید راحت، موجب گرایش افراد به مواد صنعتی در آینده خواهد شد.

کشف بیش از 25 تن مواد مخدر در سال 96

سردار بنی اسدی فر اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر 3 هزار و 700 شهید و 700 جانباز داده است، قابل ذکر است که استان کرمان 372 شهید صرفا در حوزه مواد مخدر تقدیم کرده است.

وی افزود: استان کرمان در سال گذشته در حوزه اقدامات مقابله‌ای با تمرکز عملیاتی و تخصصی در 23 شهرستان استان رتبه برتر کسب کرده است و کشفیافیات ما در 96 نسبت به سال 95 افزایش30 درصدی داشته‌ایم.

فرمانده انتظامی استان کرمان  از کشف بیش از 25 تن مواد مخدر در سال جاری خبر داد و تاکید کرد: میزان کشفیات سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 12 درصد کاهش داشته‌ایم که بخشی از این کاهش ناشی از اقدامات مقابله‌ای و ضرباتی که در گذشته به قاچاقچیان زده‌ایم که تغییر مسیر داده‌اند.

سردار بنی‌اسدی‌فر عنوان کرد: در حوزه رصد اطلاعاتی برون مرزی در مرز افغانستان و ورودی‌های استان کرمان با هماهنگی دستگاه‌های تابعه با این معضل هدفدار مقابله کنیم و بتوانیم وظیفه خود را نسبت به مردم ادا کنیم.

وی اشاره کرد: استان کرمان خاکریز اول ورود مواد مخدر به کشور است، از آنجایی که کرمان اولین استان در مسیر ورود مواد مخدر به کشور قرار دارد شاهد آن هستیم مصرف این مواد در استان نسبت به سایرین کمتر می‌باشد و استان کرمان رتبه 13 در مصرف را دارد.

تناسب اندام و زیبایی عامل گرایش بانوان به سمت مواد مخدر

 "عباس صادق‌زاده" مدیر کل بهزیستی استان کرمان در نشست خبری صبح امروز به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر گفت: متاسفانه فرهنگ پیشگیری یک فرهنگ بسیار ضعیفی در جامعه ما است.

وی عنوان کرد: بهترین عامل کنترل شیوع و قاچاق مواد مخدر را افزایش فرهنگ پیشگیری است و در ترویج فرهنگ پیشگیری رسانه‌ها می‌توانند نقش آفرینی کنند.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان با بیان این مطلب که پیشگیری، سلامت جامعه را رقم می‌زند،تشریح کرد: طرح های اجتماع محور که می تواند آگاه سازی افراد جامعه در جهت پیشگیری از مواد مخدر نقش موثری داشته باشد.

صادق زاده عنوان کرد:  با وجود اقدامات اجتماع محور اما هنوز شاهد مصرف مواد مخدر در بین جوانان و خانم ها هستیم متاسفانه خانم‌ها برای کاهش وزن و زیبایی به مواد مخدر روی می‌آورند و همچنین کاهش سن اعتیاد (در بین دانش‌آموزان) نشان دهنده این است که در آگاه سازی موفق نبوده‌ایم.

وی  با اعلام این خبر که استان کرمان سه سال متوالی در بحث فرهنگ و پیشگیری رتبه برتر را کسب کرده است، مطرح کرد: استان کرمان در بحث شیوع در قیاس با سایر استان‌ها وضعیت بدتری نداریم، استان کرمان شاید در بحث مصرف مواد سنتی تفاوت‌های با سایر استان‌های کشور داشته باشیم اما از نظر مصرف مواد مخدر صنعتی وضعیت بهتری دارد.

آگاه سازی جامعه لازمه پیشگیری از وقوع جرائم

مدیر کل بهزیستی استان کرمان انتقاد کرد : اگر در مسایل اجتماعی شاهد برخی از ناهنجاری‌ها هستیم همواره سعی کردیم که خیلی از وقایع ناهنجار را بیان نکنیم و استراتژی‌های نادرستی به کار می‌بردیم و مواد مخدر مستثنی نیست، جامعه باید نسبت به وقایع آگاه شود، زمانی بدانیم در معرض خطر هستیم، مراقبت‌ها را افزایش می‌دهیم.

وی ادامه داد: در بحث قلیان اگر خانواده و دستگاه‌ها با نگاهی عمیق به این موضوع توجه کنند، استفاده از این ماده مخدر در این سطح گسترش نمی‌یابد، نگاه انتفاعی به بحث مواد مخدر باید کاهش یابد چراکه بسیاری مراکز درمانی قبل از توجه به درمان منافع خود را در نظر دارد.

صادق زاده بیان کرد: جامعه ما نباید در این مسایل فرافکنی کند در بحث اعتیاد همه افراد جامعه به نوعی دخیل هستند و نباید مشکلات ناشی از افزایش مصرف مواد مخدر را بر دوش یک دستگاه یا سازمان خاص قرار داد.

  100 درصد مراکز درمانی ترک اعتیاد دولتی تحت پوشش بیمه قرارگرفتند

"اسماعیلی" مدیر نظارت و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان  در این نشست خبری به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر گفت: کمیته درمان در سال گذشته کارهای بسیار خوبی در خصوص درمان، مبارزه و پیشگیری انجام داد.

وی تصریح کرد: بیش از 400 مرکز درمانی در سطح استان داریم که عمده آنها خصوصی است و در سال گذشته 100 درصد مراکز درمانی ترک اعتیاد دولتی تحت پوشش بیمه قرار دادیم تا افراد از این خدمات به صورت رایگان استفاده کنند.

مدیر نظارت و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تاکید کرد: درمان افراد زیر 18 سال یک پروسه فوق تخصصی است که نیاز به افراد متخصص و روانشناس دارد اما ما در بحث بستری آنها مشکلی نداریم.

اسماعیلی  از وجود حدود 150 هزار نفر معتاد در استان خبر داد و بیان کرد: ماهانه 60 هزار نفر به مراکز درمانی ترک اعتیاد استان مراجعه می‌کنند که بسیاری از آنها به صورت مکرر ماهانه به این مراکز مراجعه می‌کنند.

انتهای پیام/