کد خبر: 86743

در گفتگو با معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان مطرح شد؛

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار کرمان خبر به بررسی زوایای مختلف آسیب های اجتماعی پرداخت و راهکارهای پیشگیری از این آسیب ها را ارائه کرد.

کوروش احمد یوسفی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمان در خصوص آسیب های اجتماعی به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر گفت: در بحث آسیب های اجتماعی و جرائم مرتبط با آن ها نگاه تک محوری درست نیست و نمی توان حوزه خاصی برای این موضوع تعریف کرد چرا که مسائل متعدد در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، آموزشی و دینی صورت می گیرد و مجموع فعالیت های آن ها بر رویکردهای شناختی و هنجاری اثر دارد.

وی عنوان کرد: با این نگاه زمانی که یک آسیب اجتماعی مثل طلاق را مورد بررسی قرار می دهیم  از جمله مهمترین عوامل تاثیر گذار در این زمینه سلامت روان، مسائل فرهنگی، اجتماعی ، دینی و ضعف کاری برخی بخش های جامعه اشاره کرد .

احمد یوسفی اظهار داشت: در مورد طلاق که یک آسیب اجتماعی طلقی می شود برنامه ریزی صحیح و اجرای هدفمند برنامه ها می تواند کمک شایانی به پیشگیری آنها می کند.

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان تصریح کرد: می توان گفت 5 نهاد اصلی در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی نقش دارند:

*نهاد خانواده: اولین و مهمترین جامعه ای که افراد به آن ورود می کنند و بیشترین تاثیر را در ساختن شخصیت فرزندان دارد و تایر بسزایی در کنترل محیط اطراف فرزندان و دوستان آن ها دارد.

*دین: اسناد قوی و بالا دستی در قرآن کریم و سیره و سنت معصومین (ع) داریم که الگوو روش های غنی در اختیار ما قرار می دهد و می توان گفت به اندازه ای ما غنی هستیم که هیچ جامعه مترقی حتی به میزان 1 یا دو درصد داده های علمی ، عقلی و اثر بخش ما را در اختیار ندارد.

وی افزود: متاسفانه این منابع غنی و عظیم استخراج نمی شود تا به یک مدل مفهومی و گفتمان  تبدیل گشته و در اختیار عموم قرار گیرد از همین رو هر فردی با ظن خود به مسائل ورود پیدا می کند و همین امر سبب نتیجه گیری عکس می شود.

احمدیوسفی ابراز داشت: اگر دانشمندان دینی ما در حوزه و یا دانشگاه مدل های دینی را به خوبی استخراج و ارائه کنند همیشه همه جوامع به ما نیازمند خواهند بود و قطعا از قدرت راهبردی که ائمه معصومین تبیین کرده اند همگی بهره مند خواهند شد.

*اقتصاد:در دنیای اقتصاد چون هدف توسعه و بهره وری از منابع است عبور از ارزش ها و هنجار ها امری بدیهی محسوب می شود چه بسا بسیاری از ذائقه ها منجر به رفتارهای مجرمانه می شود به عنوان مثال می توان به تجارت مواد مخدر در سطح جهان اشاره کرد که اقتصاد زمینه عبور از هنجارها را فراهم می کند.

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان ادامه داد: اگر اقتصاد دارای سند راهبردی نباشد و توسط مدیریتی مناسب  اداره نشود قطعا زمینه ساز ترویج و گسترش آسیب های اجتماعی در سطح جامعه می شود.

*آموزش:منابعی که در مدارس و دانشگاه ها تدریس می شوند تاثیر بسیار زیادی بر دانش آموزان و دانشجویان دارد متاسفانه گاها دیده می شود برخی متون تدریسی باعث انحراف آن ها از مسیر ارزش ها می شود و شاهد آن هستیم که نگاه مادی گرایانه و تجربی جای ارزش ها را می گیرند.

وی افزود: سوالی که در زمینه آموزش مطرح می شود این است که رشته های تحصیلی ما تا حد کاربردی هستند و می توانند آینده دانش آموزان و یا دانشجویان را تامین کنند؟

احمد یوسفی توضیح داد: پاسخ این است که در حال حاضر رشته های زیادی در دانشگاه ها تدریس می شوند که نه تنها هیچ آینده شغلی و بازار کاری ندارند بلکه مهارت خاصی را هم آموزش نمی دهند در نتیجه عدم ورود به بازار کار زمینه برای افزایش آسیب های اجتماعی فراهم می شود.

*سلامت :در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی 80 درصد این حوزه به سلامت روان اختصاص داده می شود  وجود مشاورین و روان شناسان ماهر می تواند کمک شایانی به این پیشگیری کند.

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان تشریح کرد:به عنوان مثال در ارتباط با قتل 10 نفر از اعضای یک خانواده در فهرج پس از دستگیری قاتل و بازجویی پشیمانی از سوی وی ابراز نشد و قاتل همچنان بر درستی کار خود اصرار داشت اما بعد از صحبت کردن با یک فرد ماهر در حوزه سلامت ابراز پشیمانی کرده و گفت اگر پیش از این با این فرد صحبت کرده بود هیچگاه کسی را نمی کشت.

وی در خاتمه یادآور شد: در برخی شهرستان های استان که جرائم خشن بیشتر از سایرین است متاسفانه سلامت روان جدی گرفته نمی شود و کارشناسان ماهری در این شهر ها فعالیت ندارند.

انتهای پیام/