کد خبر: 86752

وقتی فقر موجب حراج هویت می شود؛

حمزه با انتقاد از اینکه ۱۰۰ تا ۵۰۰ ایرانی در جنوب کرمان شناسنامه ندارند و پیگیری ها برای تعیین تکلیف وضعیت آنها تاکنون نتیجه بخش نبوده است، گفت: متاسفانه این افراد به شدت با فقر اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و از تمامی حمایت های دولتی محروم هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از رودبار ما، یکی از مهمترین مشکلات مردم در بخشهایی از جنوب استان کرمان وجود افرادی است که به دلایل مختلف فاقد شناسنامه هستند. بیشتر این افراد در اثر فقر و تنگدستی در سالیان گذشته شناسنامه خود را به اتباع افغان فروختند و حالا بدون داشتن اسناد هویتی با سختی روزگار می گذرانند.

عدم ثبت قانونی ازدواج، چالشهای بی پایان در انجام ساده ترین امور اداری و البته عدم برخورداری از یارانه نقدی پرداختی از سوی دولت از مهمترین مسائل افراد بی شناسنامه در این بخش از کشورمان است که این آخری یعنی نداشتن یارانه با حیات این افراد گره خورده است زیرا بیشتر این مردم بدون درآمد روزگار خود را تنها با یارانه نقدی سپری می کنند.
حدود ۱۰ سال قبل بود که پرونده فروش شناسنامه در جنوب کرمان از سوی سازمان های انتظامی و اطلاعاتی کشور گشوده شد و در همین رابطه ۱۸ نفر از کارکنان ثبت احوال در جنوب کرمان دستگیر شدند. مردم خسته از فقر و فلاکت که با خشک شدن جازموریان اندک درآمد خود را هم از دست داده بودند چاره ای نیافتند جز اینکه هویت خود را به حراج بگذارند و مشتریان همیشه حاضر از اتباع کشور افعانستان مبالغی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان برای گرفتن شناسنامه این افراد پرداخت کردند.
اگرچه با ورود دستگاه‌های امنیتی این رویه به سرعت از میان رفت اما نتیجه آن امروز وجود دهها نفر افرادی است که بدون شناسنامه و اوراق هویتی سر می کنند. طی این سالها به دلیل ازدواج و فرزندآوری از سوی این افراد، بر تعداد کسانی که شناسنامه ندارند افزوده شده است و حالا با جمعیتی مواجه هستیم که ۳ نسل آنها یعنی پدربزرگ، پدر و فرزند فاقد اسناد هویتی هستند.

احمد حمزه نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی  در رابطه با موضوع فروش شناسنامه در شهرهای جنوب استان کرمان با یادآوری دستگیری باند و گروه فروش شناسنامه در جنوب کرمان،می گوید: حدود ۱۰ سال پیش برخی از اهالی شهرستان قلعه گنج به دلیل فقر اقتصادی و فرهنگی اقدام به فروش شناسنامه های خود به اتباع بیگانه کردند که متاسفانه به دلیل فقدان شناسنامه از امکانات دولتی محروم هستند.

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی، افزود: باندی که در خرید و فروش شناسنامه ها دخیل بود دستگیر و متلاشی شد اما متاسفانه مشکلات ناشی از بی هویتی افراد را آزار می دهد و ثبت احوال به هیچ وجه حاضر نمی شود برای این افراد شناسنامه صادر کند.

وی تصریح کرد:  برخی افراد نیز به دلیل صعب العبور بودن مناطق، در دسترس نبودن ثبت احوال، بی سوادی، ناآگاهی و عدم ارتباط مناسب برای گرفتن شناسنامه به اداره های ثبت مراجعه نکرده بنابراین در حال حاضر خود و فرزندانشان از اسناد هویتی و سجلی بی بهره هستند.

این نماینده  در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه ۱۰۰ تا ۵۰۰ ایرانی در جنوب کرمان شناسنامه ندارند و پیگیری ها برای تعیین تکلیف وضعیت آنها تاکنون نتیجه بخش نبوده است، گفت: متاسفانه این افراد به شدت با فقر اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و از تمامی حمایت های دولتی محروم هستند؛ به این افراد یارانه تعلق نمی گیرد و فرزندان آنها از حق تحصیل محروم هستند این در حالی است که سازمان ثبت احوال بر این باور است که هویت این افراد باید از سوی وزارت اطلاعات تایید شود و روند طولانی این موضوع از سوی وزارت اطلاعات نیز باعث شده تاکنون پیگیری ها به نتیجه نرسد.

حمزه حضور اتباع بیگانه در استان کرمان را معضلی بزرگ خواند و ادامه داد: حضور اتباع بیگانه در مناطق جنوبی استان کرمان ممنوع است اما در مناطق شمالی مجاز است.

گفتنی است،که اعلامی رئیس ثبت احوال رودبارجنوب چندی پیش اعلام کرد که افراد بی شناسنامه در این شهرستان با مراجعه به بخشداری و دهیاریها با پر کرده فرم هویت و تائید آن توسط افراد محلی نسبت به صدور شناسنامه اقدام نمایند.

انتهای پیام/