کد خبر: 86760

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان کرمان؛

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت:طبق آمار سال 96 در داخل و برون شهرهای استان 1099 نفر جان خود را از دست دادند عامل اصلی سوانح عدم تمرکز افراد حین رانندگی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، صبح امروز نشست خبری رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان کرمان با اصحاب رسانه با محوریت اقدامات پلیس در جاده ها ، طرح های ویژه تابستانی و طرح های پیشگیری از تصادفات جاده ای برگزار گردید.

سرهنگ یوسف نجفی رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان کرمان اعلام کرد: طبق آمار سال 96 در داخل و برون شهرهای استان 1099 نفر جان خود را از دست داده و قریب به 15000 نفر هم مجروح شده اند.

وی عنوان کرد: از این تعداد حدود 800 نفر در جاده ها کشته و نزدیک به 6000 نفر مجروح شده اند و سهم جاده های شمال استان 577 نفر وو در جاده های جنوبی نزدیک به 800 نفر دچار سانحه شده اند.

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان کرمان بیان داشت: اگرچه آمار تصادفات و تلفات آن ها نسبت به سال گذشته کاهش اندکی داشته اما این مسئله امیدوار کننده نیست و همچنان خطرات ناشی از تصادفات به قوت گذشته هم استانی های ما را تهدید می کند.

نجفی افزود: در سه ماهه اول سال 97 در جاده های استان 226 نفر جان خود را از دست داده و 1213 نفر مجروح شدند لازم به ذکر است در تنها در تابستان گذشته 273نفر در جاده ها کشته و 1373 نفر مجروح شدند.

وی یادآور شد: به دنبال آمار بالای تلفات جاده ای در استان قرارگاه کاهش تلفات به ریاست فرمانده ناجا تشکیل شده و همه سازمان ها ضمن هم اندیشی با یک دیگر به این نتیجه رسیدند که علاوه بر تلاش پلیس در کاهش آمار تصادف افراد باید حین رانندگی همزمان با رعایت قوانین هوشیاری و تمرکز خود را بالا برده تا از وقوع تصادفات جلوگیری شود.

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان کرمان اذعان کرد: قرارگاه مذکور هر ماه در استان با حضور صاحب نظران، فرمانداران، بخشداران، فرماندهان انتظامی شهرستان ها و همه افراد موثر تشکیل می شود و جلسه این ماه در استانداری کرمان و با حضور استاندار برگزار خواهد شد.

نجفی ادامه داد: از مهمترین دلایل تشکیل این جلسات می توان به ایجاد دغدغه در مسئولین و موثرین همچنین ایجاد این باور در مردم که خطر در کمین آن هاست اشاره کرد.

وی تاکید کرد: بر اساس آمار و تحقیقات انجام شده افرادی که جان خود و خانواده خود را در این تصادفات به خطر می اندازند غالبا به این باور که جاده امن نیست و خطر در کمین همه است باور نداشتند و عامل غالب تصادفات بی احتیاطی رانندگان می باشد.

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان کرمان اظهار داشت: بر طبق بررسی های انجام شده بیشترین تصادفات هنگام تعطیلات رخ می دهد به عنوان مثال در 5 روز تعطیلات نیمه خرداد در استان تنها 20 نفر در جاده های شمالی استان کشته شده و بزرگترین آن ها تصادف خودرو سواری با کامیون بود که در آن هر 5 سرنشین به طور کامل در آتش سوخته و جان خود را از دست دادند.

نجفی افزود: در ایام تعطیلات علاوه بر محورهای اصلی جاده ها محورهای گردشگری هم دارای بار ترافیکی سنگین است و به طبع آن میزان حوادث نسبت به روزهای عادی نیز بیشتر است ، نکته قابل تامل این است که در تعطیلات رانندگان غیر حرفه ای هم به جاده وارد شده و مخاطرات را افزایش می دهند.

وی توضیح داد: رانندگان محترم توجه داشته باشند رانندگی در شهر با رانندگی در جاده ها کاملا متفاوت است و متاسفانه افرادی هستند که با سابقه بالا رانندگی در شهر برای اولین بار به جاده ها ورود پیدا کرده و بر اثر تصادف جان خود را از دست داده اند.

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان کرمان ابراز داشت: برای ریشه یابی تصادفات جلسات متفاوتی با حضور روان شناسان ، جامعه شناسان و متخصصین این حوزه برگزار گردیده و علت اصلی تصادفات بی دقتی و عدم تمرکز رانندگان عنوان شده است.

نجفی خاطرنشان کرد: علت عمده تصادفات سرعت و سبقت غیر مجاز در جاده های استان است که لازمه جلوگیری از این موارد داشتن برنامه ریزی دقیق برای سفر است مردم عزیز توجه داشته باشند دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است.

وی اعلام کرد پلیس راه برای کنترل بیشتر با کمک راهداری ها تا کنون نصب 113 دستگاه دوربین جدید در محورهای استان را پیگیری کرده که در محور های کرمان-بم و کرمان - سیرجان نصب این دوربین ها نهایی شده و به زودی فعالیت خود را آغاز می کنند.

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: لازم به ذکر است 30 دوربین نصب شده در دو محور ذکر شده علاوه بر سرعت لحظه ای رانندگان سرعت متوسط آن ها را نیز اندازه گیری می کنند.

نجفی تاکید کرد : در جاده های استان به ازای هر 30 کیلومتر یک دوربین قرار دارد که امیدواریم با همکاری مسئولین محترم به ازای هر 10 کیلومتر یک دوربین برسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در جاده های دو طرفه استان مهمترین عامل تصادفات سبقت غیر مجاز و انحراف به چپ می باشد و علت عمده آن خستگی و خوب آلودگی رانندگان و عدم تمرکز آن هاست.

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان کرمان بیان کرد: در تلاش هستیم تا استراحتگاه های دائم و موقت جهت استراحت رانندگان در اطراف جاده ها ایجاد کنیم تا رانندگان استراحت کافی داشته باشند.

نجفی در پایان یادآور شد:رانندگان توجه داشته باشند رانندگی خوب آن ها تنها 50 درصد خطر تصادف را کاهش می دهد و 50 درصد دیگر آن به مهارت فرار از تصادف بستگی دارد .