کد خبر: 86762

گزارشی ازصدای پای خشکسالی؛

استمرار خشکسالی ،کاهش بارندگی و حقآبه های زیست محیطی، افزایش دمای هوا و برداشت بی رویه منابع آبی در استان کرمان از تالاب جازموریان که روزگاری یکی از بزرگترین تالاب های کشور بوده اینک برهوتی بی آب و علف ساخته است و این روزها مسئولان از وضعیت قرمز بحران آب آشامیدنی در این دیار نیز خبر می دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از رودبار ما، چالش آب، چالش اصلی مردم جنوب کرمان است؛ محرومان این دیار سال‌هاست با مسائلی مثل خشکسالی و کیفیت پایین آب آشامیدنی درگیر هستند، اما این تمام ماجرا نیست.

در حالی روزهای آغازین فصل تابستان یا خرما پزان جنوب را می گذرانیم و مردم دیار جازموریان با پدیده ریزگردها دست و پنجه نرم می کنند معضل کم آبی و بعضا بی آبی هم در بسیاری از محلات و روستاهای بخش جازموریان  به دغدغه ی اصلی مردم تبدیل شده است و از این موضوع گله مند اند.

داستان تکراری خشکسالی و بحران کمبود آب و صحبت های مدیرانی که تنها از وخامت این اوضاع صحبت به میان می آورند و در عمل تا کنون اقدام مؤثری را از آنان ندیده ایم.

آنچه نگران کننده شده است به صدا در آمدن آژیر وضعیت قرمز آب در بخش جازموریان است، زنگ خطری که در گذشته مشکل کشاورزان بود اما امروز زندگی مردم را نیز تهدید می‌کند به‌گونه‌ای که زهکلوتی ها تابستان امسال را با دغدغه بحران آب سپری می کنند.

در حال حاضر تدبیر اتخاذ شده برای حل این معضل جیره بندی آب و ذخیره کردن آن در مخازن منازل است . تدبیری که شاید بتوان تابستان امسال را این گونه مدیریت کرد اما در سال های آینده دیگر این روش جواب گوی نیاز مردم نخواهد بود.

وجود چاه های غیر مجاز و برداشت های بی رویه از آن ها یکی ازدلایل پیش آمدن این معضل نگران کننده است؛ گرچه به همان اندازه که از چاه‌های غیرمجاز رنج می‌بریم از وجود چاه‌های مجاز نیز دچار مشکل هستیم و سالانه چندین هکتار از نخل های این دیار بر اثر بی آبی خشکیده اند و سر بر بالین خاک نهاده اند.

نتیجه تصویری برای بی آبی نخلستانهای جازموریان را خشکاند

گلایه های امام جمعه ی این بخش از تریبون نماز جمعه را هنوز فراموش نکرده ایم که خطاب به مسئولان برای رفع این معضل کم آبی بارها متذکر شدند و خواستار رسیدگی به موقع و کارآمد شدند اما کو گوش شنوا؟

 

تغییر الگوی کشت بهترین راهکار جلوگیری از بحران آب است

 

حجت الاسلام والمسلمین عباس گروهی امام جمعه شهرستان رودبار جنوب نیز در رابطه با الگوی کشت در این منطقه اشاره کرد و گفت: کشت ذرت خیانت به این نسل و نسل آینده است زیرا آب های زیرزمینی را برداشت می کنند.

 

حجت الاسلام گروهی با بیان اینکه در بسیاری از روستا آب شرب وجود ندارد و با تانکر به آنها آب رسانی می شود؛ خواستار مدیریت الگوی کشت منطقه شد و افزود: کشت ذرت آب زیادی می برد و هم اکنون وضع کشاورزی منطقه اصلاً خوب نیست.

 

آنچه واضح است و کارشناسان نیز بر آن صحه می گذارند امکان مدیریت صحیح این معضل و پیشگیری از تبدیل شدن آن به یک بحران جدی است که می توان با عزم و اراده ای ملی بر این مشکل فائق آمد.

 

خشک شدن و از مدار خارج شدن تعدادی از چاه‌های آب شرب در این بخش از شهرستان رودبارجنوب نیز هشداری است که علاوه بر به صدا در آوردن زنگ خطر فوق بحرانی شدن آب، سلامت مردم را نیز با خطر مواجه می‌کند.

تصویر مرتبط

با توجه به هدر روی بخش قابل توجه منابع آب در بخش کشاورزی، متولیان امر چاره کار را تغییر الگوی کشت می‌دانند و استفاده از گونه‌های گیاهی که نیاز کمتری به منابع آب دارند برنامه متولیان بخش کشاورزی برای رهایی از کشت‌های متداول و پرآب است.

علاوه بر این، مواردی همچون توجه به آبیاری تحت فشار در بخش کشاورزی قطعا استفاده ی بهینه و صرفه جویی در مصرف آب در مصارف خانگی می تواند گام مؤثری در جلوگیری از بروز بحران بی آبی باشد.

استمرار خشکسالی موجب برهوتی بزرگترین تالاب کشور شد

علی ای حال،استمرار خشکسالی ،کاهش بارندگی و حقآبه های زیست محیطی، افزایش دمای هوا و برداشت بی رویه منابع آبی در استان کرمان از تالاب جازموریان که روزگاری یکی از بزرگترین تالاب های کشور بوده اینک برهوتی بی آب و علف ساخته است.

 

تالاب جازموریان، حوضه ای آبریز و دریاچه ای به همین نام در جنوب شرق ایران است که دشت های حاصلخیز قلعه گنج و رودبار جنوب در استان کرمان و دشت های ایرانشهر، بمپور، سردگان، دلگان، سرتختی و اسپکه در استان سیستان و بلوچستان را شامل می شود.

 

پوشش گیاهی این منطقه را در اصطلاح محلی ‘جاز’ می نامند و کثرت آن را ‘موریان’ می گویند که به همین سبب، این ناحیه به جازموریان معروف شده است.

 

مردم جنوب کرمان، مدت هاست به تدبیر مسئولان کشور و استان برای احیای تالابی چشم دوخته اند که سال ها زیستگاه پرندگان، منبع تامین علوفه جنوب و شرق کشور و عامل تنظیم اکوسیستم منطقه بود که به دلیل کاهش نزولات آسمانی و برداشت بی رویه از منابع آبی خشک شده است.

خشک شدن تالاب جازموریان موجب تولید حدود ۲۵ درصد از کانون های داخلی ریزگرد کشور شده است و اینک این ریزگردها در استان های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان جولان می دهند.

بخش جازموریان به مرکزیت زهکلوت با ۵۴هزار نفر جمعیت در ۶۵کیلومتری شهرستان رودبارجنوب در استان کرمان واقع شده است.

انتهای پیام/