کد خبر: 86763

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک استان کرمان، کرمان را صدرنشین ثبت اراضی ملی دانست و گفت: 27 میلیون و 600 هزار هکتارِ آن سال گذشته ثبت شده که 10 میلیون و 200 هزار هکتار از آن مربوط به استان کرمان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کرمان، همزمان با هفته قوه‌قضائیه از سازمان ثبت اسناد و املاک استان کرمان بازدید کرد، در این بازدید که از آرشیو این سازمان آغاز شد، حجت‌الاسلام حسن علیدادی‌سلیمانی از نزدیک در جریان کارها و اقدامات سازمان ثبت اسناد شهر کرمان قرار گرفت.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک استان کرمان در جریان بازدید از آرشیو این سازمان، از پرونده‌های بایگانی در کرمان گفت و عنوان کرد: کرمان پرونده‌هایی دارد که 90 سال قبل تشکیل شده‌اند و همچنان نگهداری می‌شوند.

بازدید از مرکز داده که پرونده‌های اسکن شده را در آن نگه‌داری می‌کنند، برنامه بعدی بود که طالبی‌زاده در این مرکز بیان کرد: اسکن پرونده‌ها را از سال 95 در کرمان آغاز کرده‌ایم و شهرستان‌های استان نیز فراخور نیاز اجرای آن را داشته‌اند که تا پایان سال همه شهرستان‌ها پرونده‌های خود را اسکن کرده و کار پایان می‌یابد.

وی ادامه داد: البته ثبت اسناد، پرونده‌های دستی را هم نگه می‌دارد تا در مواقع لزوم از آن استفاده کند.

طالبی‌زاده در جریان بازدید از اداره کاداستر و نقشه‌برداری، این موضوع را بسیار مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: کاداستر نامی یونانی است که معنای تعیین حد را به یاد می‌آورد، پس این اداره، املاک دولتی را تعیین حدود کرده و آن را ثبت می‌کند، پس بسیار با اهمیت است.

سامانه مانیتورینگ شمیم، جایی بود که پیشرفت و کارکرد آن، تحسین امام جمعه کرمان را بر انگیخت چرا که بسیار مدرن بود و کارکرد در شهرستان‌ها و استان‌های دیگر را در آن به نمایش گذاشته و به صورت آنلاین به آن می‌پرداخت.

•سازمان ثبت اسناد باید با خلاقیت، نقاط کور را اصلاح کند

نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کرمان بعد از بازدید از این مجموعه در جمع خبرنگاران، ثبت اسناد و املاک را ستون فقرات اقتصاد کشور دانست و خاطرنشان کرد: هر کسی بخواهد هر کار اقتصادی را در کشور آغاز کند، باید به سازمان ثبت اسناد سر بزند، پس از سازمان باید حافظ اسناد و املاک مردم بوده و به صورت دقیق اطلاع‌رسانی کند.

حجت‌الاسلام علیدادی‌سلیمانی سازمان ثبت اسناد کرمان را مجموعه‌ای با تکنولوژی روز خواند و ابراز داشت: این مجموعه با تکنولوژی مدرن پیش می‌رود و تغییر و تحولات گستره‌ای را در پی داشته است.

وی از خلاقیت و نوآوری در سازمان ثبت اسناد سخن به میان آورد و اضافه کرد: هنوز هم نقاط کوری در استان کرمان وجود دارد که باید با خلاقیت این مجموعه اصلاح شود.

•کارایی‌های سازمان ثبت اسناد برای مردم ناشناخته مانده است

رئیس سازمان ثبت اسناد استان کرمان با تاکید بر اینکه سازمان ثبت اسناد حاکمتی بوده و زیر نظر قوه قضائیه فعالیت می‌کند، اظهار کرد: ملک و املاک برای مردم ملموس است و ما در سازمان ثبت اسناد، در 4 حوزه برای مردم خدمت می‌کنیم

رضا طالبی‌زاده با بیان اینکه تا سال 98 باید زمینی در کشور بدون سند باقی نمانَد، گفت: این موضوع از سال 93 آغاز شده و به مدت 5 سال باید پرونده آن را جمع کنیم.

وی آمار پرونده‌های ورودی را 600 هزار عنوان و تاکید کرد: آمار بالایی از این میزان مربوط به زمین و اراضی ملی است.

طالبی‌زاده با بیان اینکه برای تهیه یک نقشه در هر اداره‌ای هزینه‌های آن، بسیار سنگین است، تصریح کرد: اگر کاداستر در کرمان اجرایی شود بسیاری از مشکلات کاهش یافته و ورودی پرونده‌ها کاهش می‌یابد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک استان کرمان، کرمان را صدر نشین ثبت اراضی ملی برای 3 دوره متوالی در کشور خواند و ابراز داشت: کشور ایران 143 میلیون هکتار زمین ملی دارد و 27 میلیون و 600 هزار هکتارِ آن در سال گذشته ثبت شده که 10 میلیون و 200 هزار هکتار از آن مربوط به استان کرمان است.

وی اضافه کرد: این موفقیت تنها با تعامل و همکاری میان مسوولان استانی امکان‌پذیر شده است.

طالبی‌زاده از اسکن 17 میلیون برگ سند در مجموعه ثبت اسناد استان کرمان خبر داد و گفت: سیستم ثبت اسناد آنلاین در استان کرمان وجود داشته و تنها 13 میلیون برگ دیگر برای اسکن باقی مانده‌اند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک استان، شرکت‌ها و موسسات تجاری استان کرمان را 40 هزار شرکت بیان و خاطرنشان کرد: این تعداد در سازمان ثبت اسناد کرمان دارای پرونده هستند و متعدد برای تغییر سرمایه و هیئت مدیره به این مرکز مراجعه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مردم از برخی از کارایی سازمان ثبت اسناد آگاهی ندارند، گفت: سازمان ثبت اسناد اقدامات متفاوتی را انجام می‌دهد که برخی از مردم از آن آگاهی ندارند، اداره اجرای رسمیِ اداره ثبت اسناد و املاک مانند دادگستری عمل می‌کند اما مردم به دلیل ناآگاهی از آن استفاده نمی‌کنند.

انتهای پیام/