کد خبر: 86764

در همایش سالروز جهانی «مبارزه با مواد مخدر» عنوان شد

جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: طی سال گذشته 93 باند و امسال 14 باند توزیع مواد مخدر در استان کرمان منهدم شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، ناصر فرشید صبح امروز در همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: معضل مواد مخدر از پنج تهدید جامعه بشری محسوب می‌شود و تجارت غیرقانونی مواد مخدر رتبه چهارم را بعد از طلا، نفت و صنعت توریسم دارد.

جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان با اشاره به افزایش میزان کشف مواد مخدر صنعتی طی سه ماهه اول امسال عنوان کرد: فرمانده انتظامی استان کرمان امر مقابله و عرضه با مواد مخدر را در جای جای استان در دستور کار خودش قرار داده است.

فرشید افزود: سال گذشته فرماندهی انتظامی استان کرمان توانسته با کشف 120 تن، رتبه اول را در کشف مواد مخدر به دست بیاورد و سه ماهه امسال با اینکه در برخی کشفیات کاهش داریم، اما در بحث تریاک، حشیش، هروئین، مورفین و شیشه رتبه اول تا پنجم را در کرمان داریم.

وی ادامه داد: حفظ سلامت و امنیت جامعه برای ما اهمیت دارد و به همین دلیل این مبارزه با مواد مخدر را به صورت جد دنبال می‌کنیم.

جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: سال گذشته سه نفر و امسال دو نفر از نیروهای فرماندهی انتظامی استان کرمان در امر مقابله با مواد مخدر به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

فرشید تصریح کرد: فرماندهی انتظامی استان کرمان در امر مبارزه با مواد مخدر تنها به بحث کشفیات بسنده نکرده است، بلکه مبحث آگاه‌سازی را در دستور کار معاونت اجتماعی خود با حضور در میان جوامع هدف دارد.

وی، افزایش مراکز و گنجایش ماده 16 را به منظور بهبودبخشی معتادان پرخطر و متجاهر خواستار شد و گفت: اجرای مواد 28 و 30 مبارزه با مواد مخدر باید پیگیری شوند.

فرشید افزایش بودجه‌های استان با توجه به اینکه کرمان پیشگام در امر مبارزه با مواد مخدر است را لازم دانست و بیان داشت: طی سال گذشته 93 باند و امسال 14 باند توزیع مواد مخدر در استان کرمان منهدم شده است.

دانش اجتماعی جامعه ما خیلی پایین است

عباس صادق‌زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اقدامات یک ساله کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان اظهار داشت: انعقاد و توجه و اصرار بر اجرای تفاهمنامه‌های استانی و کشوری که دستگاه‌های متعدد را در امر پیشگیری گرایش می‌دهد در دستور کار داریم.

وی عنوان کرد: توجه به تهیه محتواهای لازم برای مدارس، مهدکودک‌ها و دانشگاه‌ها‌، اجرای طرح‌های خوبی در دستگاه‌ها از جمله سپاه و هلال‌احمر، آموزش‌های همگانی میان محیط‌های متعدد دانش‌آموزی، کارگری، نظامی، دانشگاهی و ... از اقدامات صورت گرفته است.

صادق‌زاده تصریح کرد: تهیه سند تفصیلی مبارزه با روانگردان‌ها در استان کرمان آغاز شد و در برنامه ششم آمد.

وی توجه به آگاه‌سازی عمومی جامعه را در حوزه مبارزه با مصرف مواد مخدر مورد تاکید قرار داد و گفت: متاسفانه دانش اجتماعی جامعه ما خیلی پایین است و این ضعف و اشکال در بین تحصیل‌کرده‌ها هم دیده می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: ما باید به فرهنگ پیشگیری توجه جدی داشته باشیم، علی‌رغم اینکه بیان می‌شود، اما فرهنگ پیشگیری در بین برنامه‌ریزان و مجریان ضعیف است.

وی خاطرنشان کرد: موضوع پیشگیری به مسئله مهم تبدیل نشده است، اگر همه اقدامات با تفکر سلامت‌محور دنبال نشود کار به جایی نخواهد رسید و با تفکر پیشگیری می‌توان کاهش تقاضا را در جامعه داشته باشیم.

صادق‌زاده ادامه داد: گزارش‌ها نشان می‌دهد که توجه جوانان به مواد روانگردان و توهم‌زا به ویژه در بین زنان به شدت بالا رفته است و این تهدید جدی است و اگر تفکر پیشگیری را جدی نگیریم باید در آینده شاهد خطرات بیشتری بود.

انتهای پیام/