کد خبر: 86768

در میز گرد تخصصی حقوق بشر آمریکایی مطرح شد:

صبح امروز میز گرد تخصصی مطبوعاتی با موضوع حقوق بشر آمریکایی با حضور اکبری زاده قاضی دادگستری،مسلمی مسئول فرهنگی سپاه ثارلله ، بابایی عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر و جمعی از اصحاب رسانه برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، صبح امروز میز گرد تخصصی مطبوعاتی با موضوع حقوق بشر آمریکایی با حضور اکبری زاده قاضی دادگستری،مسلمی مسئول فرهنگی سپاه ثارلله ، بابایی عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر و جمعی از اصحاب رسانه برگزار گردید.

اکبری زاده رئیس شعبه چهارم دادگاه انقلاب:

در ابتدای این میز گرد محمد رضا اکبری زاده رئیس شعبه چهارم دادگاه انقلاب گفت:در دیدار رهبر انقلاب با خانواده های شهدای 7 تیر پیشنهاد نام گداری این هفته را به نام هفته قوه قضائیه دادند.

وی عنوان کرد: از سال 94 تا کنون در همه سخنان رهبر انقلاب موضوع حقوق بشر مطرح بوده است در سال جدید 2 ماه زودتر از هفته قوه قضائیه 10 پرونده حقوق بشری را برای رسیدگی مطرح کردند.

رئیس شعبه چهارم دادگاه انقلاب اظهار داشت:  مسئله هسته ای ، موشکی ، حمایت از تروریسم و حقوق بشر از جمله این پرونده ها هستند.

اکبری زاده افزود: در موازین دینی ما بحث حقوق بشر مطرح است و دشمن در این بخش با شناسایی دقیق، همه هجمه ها را در این زمینه به ایران وارد می کند لذا به همین دلیل باید با جدیت بیشتری در این بحث عمل کنیم.

وی بیان کرد: در این بحث در حال حاضر تاکتیک نظام از حالت دفاع به حالت تهاجم منتقل شده است و از سوی دیگر این کشورها از قبیل آمریکا علاوه بر زورگویی ابزارهای بین المللی از قبیل سازمان ملل را در اختیار دارند.

رئیس شعبه چهارم دادگاه انقلاب تاکید کرد: در شرایط کنونی برخی می خواهند در جامعه جهانی از آمریکا فرشته بسازند در این حالت ما باید چهره واقعی ضد انسانی آمریکا را نشان دهیم.

اکبری زاده ابراز داشت: امروزه کشور درگیر جنگ نرم است جنگ افکار و اراده ها ،که یکی از مولفه های آن حقوق بشر است با مراجعه به تاریخ متوجه می شویم که در همه ادوار جنگ وجود داشته و ما باید در این جنگ چهره واقعی دشمن را نشان دهیم و باید ماهیت ضد انسانی را برای شهروندان آمریکایی و سایر جهانیان آشکار سازیم.

 وی یادآور شد: توجه داشته باشید موضوع حقوق بشر نباید محدود به این هفته باشد و در تمام طول سال در این زمینه باید کار شود اما این هفته ویترین این عمل است  لذا رسانه ها باید به جد این موضوع را در طول سال پیگیری کنند.

مسلمی استاد دانشگاه پیام نور کرمان:

سیاوش مسلمی استاد دانشگاه پیام نور کرمان عنوان کرد: امروزه  آنچه که در سازمان ملل در قالب اعلامیه، کنوانسیون های مختلف و قراردادها تصویب شده بنابرین وقتی به صورت تخصصی نگاه می کنیم می بینیم همه این ها تضمین کننده منافع قدرت های بزرگ دنیا هستند.

وی اشاره کرد: قدرت های بزرگ دارای حق وتو هستند که در صورت محکومیت در مسئله ای به راحتی می توانند خود را مبرا کنند این قدرت ها به حقوق و قوانین پایبند نبوده و به راحتی آن را نقض می کنند.

استاد دانشگاه پیام نور کرمان ادامه داد: مواد 12 تا 17  این قانون به حقوق فردی در جامعه و آزادی های فردی  ، مواد 18تا 21 به آزادی سیاسی ومواد  22 تا 27 به آزادی های فرهنگی و اجتماعی مثل داشتن حق سلامتی می پردازد.

مسلمی اظهار داشت: در پایان این قرارداد اعلام شده که نباید از این موارد به گونه ای استفاده شود که موجب نقض حقوق بشر شود که آمریکا آشکارا این قوانین را نقض می کند.

در اینجا به چند نمونه از موارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا اشاره می کنیم.

1-همه انسان ها بی هیچ تمایزی از جمله رنگ و نژاد و ... در مقابل هم همسان هستند نحوه برخود سیستم امنیتی، اطلاعاتی آمریکا با رنگین پوستان می دانیم که قوانین برای آن ها و سفید پوستان یکسان نیست.

2-در این قرارداد بردگی و داشتن برده نقض شده ولی امروز در آمریکا بردگی جنسی کاملا مشهود است در حالی که در کشور اسلامی ما بردگی در قانون خلاف است و این رفتار آمریکا نقض حقوق بشر محسوب نمی شود.

3-یکی دیگر از مواردی که در این قرداد منع شده شکنجه دادن افراد از لحاظ روحی و جسمی است در حالی که می توان به راحتی نقض این بند را در زندان های گوانتانامو و ابو غریب مشاهده کرد.

4-بر اساس این قرارداد نباید تابعیت هیچ فردی را گرفت ولی نقض حقوق بشر را در گرفتن تابعیت شیخ عیسی قاسم در بحرین می توان به وضوح دید.

 بابایی عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر:

محمود بابایی عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر بیان کرد: در حقوق بشر آمریکایی حقوقی بودن آن نیست بلکه رسیدن به خواسته ها و امیال خود است به عبارت دیگر طرح حقوق بشر توسط آمریکایی ها یک دروغ بزرگ سیاسی محسوب می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر گفت:ما معتقدیم آمریکا هم خود ناقض حقوق بشر است و هم بزرگترین حامی ناقضان حقوق بشر است این نقض علاوه بر دیده شدن در داخل آمریکا در برون مرزهای این کشور به کرات مشاهده می شود.

بابایی افزود: دخالت در جنگ های مختلف تحت عنوان جنگ های نیابتی ، جنگ افغانستان ، عراق و ویتنام این نقض را به صورت آشکار نشان می دهند همچنین این نقض نیز در تولید گروه های تروریستی هم مشاهده می شود .

 وی خاطر نشان کرد: حمایت از گروه های منسجم و غیر منسجم همچنین دولت های تروریست و یا حامی تروریست توسط آمریکا انجام می گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر بیان داشت:در حال حاضر عربستان و اسراییل کودک کش از سوی آمریکا به عنوان حامی حقوق بشر خوانده شده و ایران ناقض این حقوق معرفی می شود.

بابایی عنوان کرد: زندان گواتمالا یا زندان هایی که در کشتی ها و در دریا نگه داری می شود وضوح نقض این حقوق را نشان می دهد فسادهای آمریکا زیر سلطه رسانه های آمریکا پنهان شده است ، به همین علت بارها رهبر انقلاب بر موضوع اهمیت رسانه ها تاکید کرده اند.

وی تاکید کرد: آمریکایی ها در زمینه حقوق بشر مانند سایر اقدامات انتقاد نسبت به منافع خود را نمی پذیرند و آمریکا در زمینه حقوق بشر جایگاه مدعی را ندارد بلکه جایگاه مجرم را دارد.

ماهیت  قرادادهایی از قبیل FATF چگونه است؟

مسلمی: بحث حمایت از تروریسم در جامعه ما مطرح است زمانی که به کنواسیون ها و ماهیت آن ها دقت می کنیم مشاهده خواهیم کرد در این قراردارها ما باید افراد و مسئولین خود را به عنوان مجرم به آن ها معرفی کنیم بعد از این اقدام توسط آن ها بررسی می شود و نتیجه حضور در این کنوانسیون ها را به ما اعلام می کنند.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات آن ها بازرسی از همه سازمان و اماکن ما رادارند متاسفانه می توان گفت مسئولین ما حتی یک بار هم به زور کامل این قراردادها را نخوانده اند و از ماهیت آن ها خبر ندارند.

اکبری زاده: گاهی برخی مسئولین ما منافع کشور را به منافع حزبی و جناحی می فروشندو خیانت می کنند در قراردادFATF هم شرایطی شبیه به برجام در حال وقوع است.

رئیس شعبه چهارم دادگاه انقلاب ابراز داشت:چرا به حرف ولی فقیه گوش داده نمی شود دلار 9 هزار تومانی از میوه های همین اقدامات خودسرانه محسوب می شود.

وی گفت: باید این واقعیت را پذیرفت که دولت در حال تشییع جنازه برجام است و این قراردادهای 4 گانه هم نتیجه همین امر است قطعا در آینده نمایندگان ما باید پاسخگو تصویب این قراردادها باشند.

چرا در داخل کشور کسی مدعی حقوق ایران نیست با وجود خروج آمریکا از برجام چرا شکایتی علیه آمریکا مطرح نشد؟

مسلمی: کسانی باید مدعی حقوق ایران باشند که در حال حاضر با ارائه و تصویب قوانین امنیت ملی ما را به خطر می اندازند و آیا این افراد عزم پیگیری حقوق ایران را دارند.

وی عنوان کرد: زمانی که متوجه شدیم وزیر انرژی اسرائیل جاسوس است از شنیدن این موضوع خوشحال شدیم اما مایه تاسف است که در میان نمایندگان مجلس ما جاسوس وجود دارد علاوه بر آن وزیر ما در آمریکا نشسته و همگام با سیاست های آمریکا عمل می کند حال با وجود چنین نمایندگان و وزرایی آیا امکان احقاق حقوق ایران وجود دارد؟

استاد دانشگاه پیام نور کرمان تاکید کرد: از این نمایندگان و برخی مسئولین فعلی که نه دغدغه انقلاب را دارند و نه دغدغه انقلابی گری دارند هیچ انتظاری برای پیگیری حقوق ایران نمی رود.

مسلمی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر فضای فکری کشور جو مناسبی ندارد و این مسئولین هستند که باید این جو را کنترل و هدایت کنند .

وی توصیه کرد: مردم باید به این بصیرت برسند افرادی از جنس خودشان و انقلابی ها را به عنوان نمایندگان مجلس و رئیس جمهور انتخاب کنند متاسفانه رفتن به سمت اشرافی گری بلای جان کشور ما شده است.

اکبری زاده: در سال 95 و 96 دو قانون در راستای احقاق حقوق ایران در مقابله با آمریکا تصویب شده است متاسفانه دولت غرب گرا به این قانون ها عمل نمی کند.

انتهای پیام/