کد خبر: 86788

در همایش تجلیل از مدیران برتر صنعتی و معدنی استان عنوان شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در تکمیل زنجیره‌های سنگ آهن، 10 میلیون تن شمش را در کشور داریم و به زودی تبدیل به استان فولادی کشور می‌شویم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان صبح امروز در همایش تجلیل از مدیران برتر صنعتی و معدنی استان کرمان با اشاره به وضعیت کنونی صنعت اظهار داشت: کرمان استان اول معدنی و کشاورزی در کشور است.

وی بیان کرد: این استان میزان دوم دسترسی به آب را دارد، اما چرا با وجود این ظرفیت‌ها، تنوع اقلیم، امکانات زیربنایی، نیروی انسانی، دانشگاه‌های متعدد و ... تولید ناخالص داخلی ما از متوسط کشور پایین‌تر است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان افزود: چرا بخش معدن ما با وجود برخورداری از ظرفیت‌های متعدد، نقش خیلی موثری در تولید ثروت و افزایش رفاه و معیشت ندارد.

کارآفرینی فناورانه را باید مورد توجه قرار داد

طبیب‌زاده عنوان کرد: عدم توجه به رویکردهای صنعتی دنیا، ما را در شرایط قبل و انقلاب دوم صنعتی نگه داشته و نمی‌توانیم از امکانات خود برای خلق ثروت استفاده کنیم و اگر به رویکردهای این نگرش صنعتی نپردازیم، باز هم در شرایط قبلی خواهیم ماند و فاصله ما زیاد می‌شود.

وی ابراز داشت: در شرایط فعلی که وضعیت ارز روشن نیست و تحریم‌ها شدیدتر می‌شود، حرف زدن از تکنولوژی شاید غیرقابل باور باشد، اما راهی غیر از این نیست.

طبیب‌زاده افزود: مؤلفه‌های انقلاب صنعتی در کرمان فراهم است و به لحاظ نیروی انسانی وضعیت کرمان خوب است و باید شرایط را برای رسیدن به رشد لازم فراهم کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با تأکید بر اینکه کارآفرینی فناورانه را باید مورد توجه قرار داد، اظهار کرد: یکی از مولفه‌های انقلاب صنعتی چهارم، اقتصاد دانش بنیان است که ما آن را داریم.

به زودی تبدیل به استان فولادی کشور می‌شویم

مهدی حسینی‌نژاد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان در همایش تجلیل از مدیران برتر صنعتی و معدنی استان اظهار داشت: سال گذشته با اتکا به ظرفیت‌های استان کرمان، توانستیم در راستای رشد و توسعه استان بهره ببریم.

وی افزود: تولید ناخالص داخلی در حوزه معدن استان کرمان میزان قابل توجهی است که بالای 39 درصد کشور را شامل می‌شود، معادن عظیم و ذخایر مس، سنگ‌آهن، کرومیت و زغال‌سنگ در استان اگر مورد توجه قرار گیرند، ظرفیتی برای ایجاد اشتغال و خدمات متعدد می‌تواند، باشد.

حسینی‌نژاد عنوان کرد: در تکمیل زنجیره‌های سنگ آهن، 10 میلیون تن شمش را در کشور داریم و به زودی تبدیل به استان فولادی کشور می‌شویم.

وی با اشاره به این مسئله که گفته می‌شود فولاد آب‌بر است، عنوان کرد: اما صنعت در افق 1404 با همه تکمیل زنجیره‌هایی که دیده شده، 150 میلیون مترمکعب مصرف آب خواهد داشت که 1.5 درصد را شامل می‌شود در حالی که 94 درصد آب در کشاروزی مصرف می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان گفت: رشد و توسعه و اشتغالی که به واسطه صنعتی در استان ایجاد می‌شود میزان بسیار بالایی است، سال گذشته در حوزه تکمیل زنجیره‌های سنگ‌آهن، مس و کرومیت بیش از 3 هزار و 500 میلیارد تومان افتتاح طرح داشتیم.

وی ادامه داد: مسائل و مشکلاتی که صنایع ما درگیر آن هستند، در گرو همراهی و همدلی و با استفاده از ظرفیت‌های داخلی به راحتی قابل حل است.

حسینی‌نژاد گفت: فرآوری ذخایر معدنی که سال‌ها در استان استخراج می‌شد، ظرفیت بیشتری به استان داده است و از سال قبل با کمک صنایع، عارضه‌یابی را آغاز کرده‌ایم.

انتهای پیام/