کد خبر: 86794

سخنگوی بانک مرکزی گفت: فهرست دوم اسامی شرکت‌هایی که برای واردات کالا‌ها، ارز یا دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده اند به زودی منتشر می‌شوند .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، کریمی سخنگوی بانک مرکزی با اشاره به اعلام فهرست نخست این شرکت‌ها از طرف وزارت صنعت ،معدن و تجارت گفت: برای این شرکت‌ها ارز مورد نیاز تخصیص و سپس تأمین شده است .

وی اطهار داشت : قرار است به زودی وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرست دوم این شرکت‌ها را در اختیار بانک مرکزی قرار دهد و ما آن را اعلام می‌کنیم .

کریمی افزود: ثبت سفارش کالا‌ها به وسیله سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و در گروه کالایی تعریف شده و مجاز انجام شده و گواهی ثبت آماری آن تهیه و به بانک مرکزی ارائه شده است.

سخنگوی بانک مرکزی درباره ناهمخوانی عنوان شرکت‌ها با کالا‌هایی که با ارز 4200 تومانی وارد کرده اند عنوان کرد: زمانی که واردات کالایی را سازمان توسعه تجارت تأیید و گواهی ثبت آماری آن را به بانک مرکزی اعلام می‌کند این بانک مکلف است ارز مورد نیاز را اختصاص دهد.

اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی کشور نیز درباره فهرست اسامی شرکت‌های وارد کننده کالا با ارز دولتی تصریح کرد: در قانون وظیفه‌ای برای این سازمان در خصوص نظارت بر ثبت سفارش یا تخصیص ارز یا وارات کالا تعریف نشده است، اما پس از انتشار فهرست ممکن است تخلفاتی صورت گرفته باشد که اگر آن تخلف به ما اعلام شود پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اگر ثبت سفارش واردات درباره کالای خاصی باشد و کالای دیگری وارد شده باشد وارد کننده تخلف کرده است ادامه داد: سامانه جامعی برای شفافیت در ثبت سفارش، تخصیص ارز، نوع کالا و واردات وجود ندارد.

معاون سازمان تعزیرات حکومتی کشور یادآور شد: ممکن است برخی از شرکت‌هایی که نامشان در فهرست نخست بانک مرکزی اعلام شده است در اساسنامه شان مجوز ورود کالا‌های اشاره شده را داشته باشند که این تخلف نیست.

انتهای پیام/