کد خبر: 86828

مسئول کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کرمان؛

مسئول کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کرمان گفت: افزایش غیر قابل قبول عوارض صدور پروانه ساخت با رایزنی شورای شهر و شهرداری تعدیل شد.

حسین چناریان مسئول کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کرمان در گفتگو با سردبیر  پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر اظهار داشت: اخیرا چند اتفاق خاص در ارتباط با افزایش قیمت ها به ویژه نرخ تاکسی ،اتوبوس و افزایش نرخ پروانه های ساختمانی رخ داده است.

وی عنوان کرد: شاید در 15 روز گذشته به صورت مستمر بیش از 10 جلسه با مسئولین مربوطه در شهرداری و شورای شهر برگزار شده  تا ضمن اجرای مصوبات دولت و مقررات بالا دستی در ارتباط با تعیین نرخ عوارض داشته باشیم همچنین از سوی دیگر با توجه به وضعیت اقتصادی مردم در تلاش هستیم تا هیچ گونه افزایش نرخ تصاعدی و غیر قابل قبولی در ارتباط با عوارض بر شهروندان تحمیل نگردد.

مسئول کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کرمان تصریح کرد: شورای شهر  به ویژه کمیسیون برنامه و بودجه در 2 هفته گذشته جلسات متعددی برگزار کرد و به نتایج خوبی هم رسیدیم ازجمله این موارد می توان به افزایش نرخ 13 درصدی تاکسی ها اشاره کرد در حالی که در بسیاری از استان ها این نرخ تا 20 درصد افزایش داشته است که این افزایش هم مربوط به خدمات اتومبیل ها می باشد.

چناریان ادامه داد: لازم به ذکر است میانگین نرخ اتوبوس ها هم کمتر از 13 درصد افزایش داشته است اما بیشترین رایزنی هم مربوط به افزایش عوارض صدور پروانه ساخت است که دو عامل در این افزایش قیمت موثر بوده اول اینکه در دو سال گذشته در استان نرخ های ابلاغی دولت اعمال نشد و دوم اینکه نرخ های اعمال شده بر اساس ارزش معاملاتی است که سازمان مالیات استان اعلام می کند در واقع شورای شهر و شهرداری هیچ نقشی در مبنای تعیین نرخ عوارض ندارد .

وی ابراز داشت: زمانی که شورا از نرخ های جدید عوارض آگاه شد و متوجه شدیم این نرخ ها برای مردم غیر قابل قبول است تلاش خود را برای کاهش قیمت ها انجام داد و توانستیم نرخ عوارض صدور پروانه ساخت را طوری تعیین کنیم که فشار زیادی به شهروندان وارد نشود ضمن اینکه انگیزه ای برای ساخت و ساز در مردم ایجاد کند.

مسئول کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کرمان افزود: بنابراین در چندین جلسه کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که یک بسته تشویقی نقدی را بر نرخ عوارض اعمال کردیم و تا 75 درصد عوارض را برای کسانی که به صورت نقدی پرداخت می کنند تشویق می شوندو این امر باعث تعدیل قیمت ها و رونق ساخت و ساز خواهد شد.

چناریان تاکید کرد: شورای شهر در تلاش است درآمدهای شهرداری را با استفاده از سرمایه گذاری در مشارکت تامین کند، در سال 97 حدود 40 میلیارد مشارکت برای آسفالت کرمان داریم بدین معنا که سرمایه گذار در سال جاری آسفالت معابر را انجام می دهد و در آینده پول خود را دریافت خواهد کرد.

وی گفت: چند روز قبل شهردار کرمان اعلام کرد در خوش بینانه ترین حالت ممکن اتمام پروژه های نیمه تمام کرمان 3 سال دیگر به طول می انجامد اما شورا به دنبال ایجاد راهکارهایی است تا بتواند با مشارکت پیمانکار (قرارگاه خاتم الانبیا)توافقات جدیدی صورت گیرد تا این پروژه ها به اتمام رسد.

مسئول کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کرمان در خاتمه تاکید کرد: در چند روز گذشته قطعی برق سبب بروز بی نظمی هایی در شهر شده است که باید بین پلیس ، اداره کل توزیع برق و شهرداری هماهنگی ایجاد شود تا در معابر به ویژه معابر با بار ترافیکی سنگین از نیروی انسانی استفاده شود. 

انتهای پیام/