کد خبر: 86845

در شورای برنامه‌ریزی کرمان مطرح شد

رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: یک‌هزار میلیارد تومان برای تنش آبی در سطح کشور اختصاص داده شده است که تاکنون حدود 104 میلیارد تومان به کرمان ابلاغ شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کرمان صبح امروز با حضور سرپرست استانداری کرمان و جمعی از مدیران استانی در محل سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری کرمان برگزار شد.

ابلاغ 104 میلیارد تومان اعتبارات تنش آبی به استان کرمان

جعفر رودری رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان کرمان اظهار داشت: در بخش مباحث مربوط به آب و حوزه‌های متاثر از خشکسالی، یک‌هزار میلیارد تومان برای تنش آبی در سطح کشور اختصاص داده شده است که تاکنون حدود 104 میلیارد تومان به کرمان ابلاغ شده است.

وی بیان داشت: 67 میلیارد تومان در بخش تامین آب شهرها، 25 میلیارد تومان هم مربوط به آب منطقه‌ای و 11.7 میلیارد تومان آب روستایی است.

رودری گفت: 76 میلیارد تومان نیز مربوط به تخصیص سنوات سال قبل داشتیم که 11.5 میلیارد تومان مربوط به زرند، 5 میلیارد تومان دستگاه‌های اجرایی، 33.7 میلیارد تومان مربوط به بم و 21 میلیارد تومان خسارت سیل شهرستان‌های مختلف است.

رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان کرمان همچنین از ابلاغ یک‌هزار و 578 میلیارد تومان اعتبار عمرانی در سال جاری خبر داد و گفت: 628 میلیارد تومان یعنی حدود 40 درصد تخصیص آن به استان ابلاغ شده است.

مصرف 43 درصد برق در بخش کشاورزی با ارزان‌ترین قیمت

محمود شهبا مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان اظهار داشت: از مجموع کل مشترکان حوزه عملیاتی شرکت در خانگی، صنعتی، کشاروزی، روشنایی معابر و عمومی، 82 درصد مصرف ما به لحاظ تعداد در بخش خانگی و سه درصد در بخش عمومی است.

وی تصریح کرد: اما به لحاظ میزان مصرف در استان کرمان 43 درصد برق در بخش کشاورزی، 24 درصد در بخش صنعتی و 6.6 درصد در بخش عمومی و ادارات مصرف می‌شود.

شهبا ابراز داشت: برق در کشاورزی ارزان‌ترین تعرفه بوده و 20 تومان کیلووات ساعت است که یک پنجم تعرفه برق بخش صنعتی است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان با اشاره به تغییر ساعت کاری ادارات از سوم تیر ماه امسال گفت: راس ساعت 13 با حضور در دستگاه‌های دولتی پایش مصرف را انتهای ساعت داشتیم و شاهد کاهش مصرف در ساعت پیک به میزان 35 مگاوات بودیم.

شهبا بیان داشت: پیک مصرف برق در کل استان کرمان 2 هزار و 300 مگاوات است که در شمال 700 مگاوات بوده و با تغییر ساعت کاری اداری شاهد کاهش 35 مگاواتی هستیم.

بودجه مکانیزه کردن آبیاری هست اما مردم استقبال نمی‌کنند

محمدجواد فدایی سرپرست استانداری کرمان اظهار داشت: موافقت نامه طرح‌های عمرانی تا 15 مرداد باید مبادله شود و بعد از آن امکان ندارد.

وی بیان داشت: در مورد مجوزها و استعلام‌ها مکرر گفته‌ایم، واگذاری زمین، حمایت مسئولان و ... از بهمن ماه سال قبل در پنجره واحد به سرعت انجام می‌گیرد.

فدایی با اشاره به بحران آب استان کرمان ادامه داد: ما بودجه لازم را برای مکانیزه کردن آبیاری کشاورزی داریم، اما مردم برای استفاده از آنها استقبال لازم را انجام نمی‌دهند.

وی با اشاره به مشکلات برق استان گفت: باید برق خورشیدی را جایگزین برق آبی کنیم، ما به دلیل خشکسالی 5 هزار مگاوات برق را از دست دادیم و می‌توان آن را با برق خورشیدی که رایگان در اختیار است جبران کرد.

سرپرست استانداری کرمان ابراز داشت: هیچ مدیری با حفظ محیط زیست مخالف نیست، بحث ما این است که محیط زیست به جای کار کارشناسی و علمی و ارائه راه حل، جلوی کار را می‌گیرد.

فدایی افزود: مگر در دنیا توسعه به خاطر محیط زیست معطل مانده است، باید کار کارشناسی داده و جلوی توسعه گرفته نشود، می‌شود با حفظ محیط زیست توسعه را انجام داد.

وی گفت: هنر مدیر این است که اولویت‌بندی داشته باشد و با منابعی که در اختیار دارد، پروژه‌ها را به اجرا بگذارد، پیمانکارانی که از دولت مطالبه‌ دارند و در مقابل به مالیات بدهی دارند، باید هر چه سریعتر تهاتر انجام دهند.

سرپرست استانداری کرمان ابراز داشت: در جلسات بعدی دو مورد را از مدیران توقع داریم که آمادگی داشته باشند در مورد بحث استفاده از تهاتر برای پرداخت به پیمانکاران و پروژه‌هایی که باید به بخش خصوصی واگذار شوند.

انتهای پیام/