کد خبر: 86846

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه؛

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفت: در کل استان به صورت هفتگی حدود پنجاه هزار نفر در نماز جمعه شرکت می کنند که سهم مرکز استان هفت تا هشت هزار نفر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، صبح امروز نشست خبری دفتر نمایندگی شورا سیاست گذاری ائمه جمعه به مناسبت پنجم مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه تهران توسط آیت الله طالقانی برگزار گردید.

در این نشست حجت الاسلام محمد  قاسمی زاده مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در کرمان ضمن اشاره به سالروز اقامه اولین نماز جمعه کشور در تهران گفت: همانطور که می دانید امسال پنجم مرداد روز جمعه است از همین رو علاوه بر اقامه نماز جمعه ویژه برنامه ای در این خصوص در همه نقاطی  از استان که اقامه نماز جمعه دارند برگزار خواهد شد.

وی عنوان کرد: امروز در کشور ما بیش از نهصد منطقه اقامه نماز جمعه دارند و رشد قابل توجهی نسبت  به سال های قبل داشته همچنین نماز جمعه به عنوان یک سنگر فرهنگی مستمر و سالم در اکثر شهرهای استان فعالیت می کند.

قاسمی زاده با اشاره به اهمیت برگزاری نماز جمعه اظهار داشت: نماز جمعه بر پایه 2 محور اصلی فعالیت می کند ، اولین محور ایجاد وحدت در امت اسلامی است و دومین محور کسب تقوا و قرب الهی است.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه افزود: نقش مردم در برگزاری نماز جمعه از اهمیت والایی برخوردار است و حضور مردم در اقامه نیاز تنها برای کسب انگیزه های معنوی است چرا که هیچ انگیزه مادی نمی تواند انسان را به شرکت منظم در این نماز وادار کند همچنین یکی از دلایل حضور را می توان پایبندی به نظام جمهوری اسلامی و کمک به حفظ آن عنوان کرد.

وی تاکید کرد: می دانید که گسترش خیرات و ارزش ها در جامعه ما از اهمیت بالایی برخوردار است و امروزه بسیاری از کارهای خیری که انجام می شود در اثر تاثیر پذیرفتن از نهاد نماز جمعه صورت می گیرد.

قاسمی زاده بیان کرد: همراهی با نظام به ویژه ولایت فقیه که رکن اصلی نظام است یکی از اهداف اصلی اقامه نماز جمعه محسوب می شود اما باید توجه داشت در صورتی که بخشی از آن متوقف شود می تواند چه تاثیراتی را بر جامعه بگذارد.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه ادامه داد: استان کرمان تا سال سی و هشت تنها در هجده نقطه اقامه نماز جمعه داشت و در حال حاضر تعداد این نقاط به پنجاه و شش نقطه در استان رسیده است.

وی با اشاره به انتصاب امام جمعه جدید در استان ابراز داشت: حضور حجت الاسلام علیدادی در سمت امام جمعه شهر کرمان به عنوان آغاز حرکتی جدید در راستای بهبود کمی و کیفی نماز جمعه در استان تلقی می شود.

قاسمی زاده تصریح کرد: در استان کرمان تنها چند نقطه محدود وجود دارد که در آن ها نماز جمعه اقامه نمی شود و امیدواریم به زودی این مشکلات برطرف شده و به دنبال آن توجه و تعمیق به نهاد نماز جمعه صورت گیرد.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه افزود: در حال حاضر اقامه نماز جمعه در سیزده شهر استان نماز جمعه در مصلی برگزار می شود ، چهار شهر در امامزادگان و بقاع متبرکه، بیست و شش شهر در مسجد جامع ، هفت شهر در سایر مساجد و پنج شهر هم در حسینیه ،تکایا و مهدیه برگزار می شود.

وی یادآور شد: در کل استان به صورت هفتگی حدود پنجاه هزار نفر در  نماز جمعه شرکت می کنند که سهم مرکز استان هفت تا هشت هزار نفر است البته این آمار در ماه رمضان متفاوت است به گونه ای که در مرکز استان حدود بیست هزار نفر در این نماز شرکت کردند.

قاسمی زاده گفت: البته حضور شهروندان در نماز جمعه به عواملی از قبیل ظرفیت مکان و جمعیت شهر هم بستگی دارد از سوی دیگر هم باید توجه داشت که روز جمعه تعطیل است و غالب مردم ترجیح می دهند بعد از یک هفته کاری برای تفرج به خارج از شهرها بروند.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه اذعان کرد: از بین شهرهای استان بهرمان، کاظم آباد و خانوک با توجه به ظرفیتی که دارند بالاترین درصد شرکت در نماز جمعه را به خود اختصاص دادند.

وی ادامه داد: با توجه به این مطلب که ائمه جمعه با خانواده باید در شهر محل خدمت سکونت داشته باشند در استان کرمان تنها پنج خانواده به علت مشکلات امنیتی و نارسایی هایی که در منطقه وجود دارد حضور ندارند.

قاسمی زاده عنوان کرد: لازم به ذکر است در کل استان کرمان تنها پنج نفر از ائمه جمعه هستند که با توجه به فعالیت در ارگان های دولتی از دولت حقوق دریافت می کنند مابقی ائمه جمعه از هیچ کجا حقوق دریافت نمی کنند.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه اعلام کرد: در حال حاضر در استان بیست و 2 مصلی داریم که در آن ها اقامه نماز صورت می گیرد ، یازده مصلی کامل شده و یا فاز اول آن ها به بهره برداری رسیده ، 9 مصلی در حال ساخت است و 2 مصلی در زنگی آباد و رابر توسط خیرین در حال احداث است.

وی خاطر نشان کرد : مجموع مبلغ هزینه شده برای ساخت این مصلی ها شصت میلیارد تومان است که غالب هزینه آن حدود 35 میلیارد تومان توسط خیرین و سایر افراد تامین شده است.

قاسمی زاده بیان داشت: در مرکز استان 2 هزاد و 200 متر مربع ساختمان در اختیار نهاد نماز جمعه قرار دارد که شامل ساختمان مصلی و پروژه آدینه در منطقه هوانیروز( که این مرکز در تامین هزینه های نهاد کمک می کند) می شود.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه افزود: از جمله فعالیت های نهاد نماز جمعه می توان به برگزاری حماسه 9 دی ، هفته جهانی مساجد، برگزاری سالروز پنجم مرداد ، برگزاری مراسم رحلت امام خمینی (ره) ، اقامه نماز استسقی یا نماز باران و ستاد استهلال  اشاره کرد.

وی اشاره کرد: حدود 2 هزار و 500 نفر در استان به صورت داوطلب به عنوان اعضا ستاد نماز جمعه مشغول به فعالیت هستند و اقدامات مربوط به برگزاری نماز جمعه را انجام می دهند از این تعداد 50 نفر جوان هستند که امید وار هستیم این آمار تا حدود 25 درصد افزایش یافته و شاهد حضور پرشور جوانان باشیم.

قاسمی زاده اعلام کرد: موفق ترین ستادهای اقامه نماز جمعه دراستان شهرهای زرند،سیرجان،بم،راور،بردسیر،باغین ،نودژ،کوهبنان،کرمان و بلورد هستند.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه تصریح کرد: ستاد نماز جمعه دارای بیست و پنج نشریه داخلی ، 10 ماهنامه و سی و هشت گاهنامه در استان است همچنین پایگاه خبری ایجنا که خطبه ها را بارگزاری می کند ،است.

وی ابراز داشت:در حال حاضر در سی و پنج شهر حین برگزاری نماز پاسخ به سوالات شرعی و در بیست و هشت نقطه مرکز مشاوره فرهنگی در حال فعالیت است همچنین در اکثر شهرها مهد آدینه دایر است.

قاسمی زاده با اشاره به برخی شایعات در ارتباط با دوشغله بودن وی و دریافت حقوق گفت:بنده چهارده سال است که در دفتر سیاست گذاری ائمه جمعه مشغول به فعالیت هستم  و حدود دوازده سال و 6 ماهمدیر کل اوقاف استان بودم در این مدت هیچ حقوقی از محل دفتر سیاست گذاری ائمه جمعه دریافت نکردم.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه ابراز داشت: در اداره اوقاف هم با رعایت شرع، قانون و وقف تلاش کردیم هیچ گونه اهمالی صورت نگیرد و هیچ حقی با استفاده از تبانی پایمال نشود لازم به ذکر است بنده از حق قانونی خود در قبال اعطا وام، مسکن و زمین هم گذشتم و هیچکدام را دریافت نکردم.

وی در خاتمه تاکید کرد: ستاد امام جمعه تلاش بسیاری در جهت آبادانی شهر کرمان انجام داده به عنوان مثال می توان به  پروژه تالار احسان،باغ فتح آباد و باغ علی اشاره کرد ، در پروژه گودال خشت مال ها حدود 14 قطعه موقوفه وجود دارد که برای توسعه و آبادانی شهر با آن مخالفتی صورت نگرفت.

انتهای پیام/