کد خبر: 86852

سخنگوی مجمع نمایندگان کرمان؛

سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: هفته گذشته مهلت وزارت کشور پایان یافت و این هفته باید استاندار کرمان را معرفی کند که اگر نکند خواه ناخواه تا پایان هفته مجمع نمایندگان از اهرم‌های قانونی در اختیار خود استفاده می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، یحیی کمالی‌پور  با اشاره به تعلل وزارت کشور در معرفی استاندار جدید کرمان اظهار داشت: با توجه به اینکه استان کرمان در خط قرمز بحران بی‌آبی قرار دارد و به لحاظ مسائل امنیتی و سیاسی این استان هم‌مرز با استان سیستان و بلوچستان است، می‌طلبد وزارت کشور در معرفی استاندار کرمان تسریع به‌خرج دهد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گرفتاری‌های مختلف استان در حوزه‌های متعدد مانند شرق و جنوب استان افزود: به‌دلیل ضرورت مدیریت واحد و منسجم برای این استان پهناور و کنترل آن می‌طلبد وزارت کشور در معرفی استاندار تعلل نکند.

کمالی‌پور تصریح کرد: اگر تا پایان هفته وزارت کشور استاندار کرمان را معرفی نکند در جلسه مجمع نمایندگان استان موضوع مطرح و استیضاح یا طرح سؤال از وزیر کشور به رأی گذاشته می‌شود و طبق نظرخواهی از نمایندگان استان با اتفاق‌نظر نمایندگان همانگونه اقدام خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه چهار نفر از سوی نمایندگان استان به وزارت کشور معرفی شدند و از این تعداد تنها دو نظر مدنظر تصدی استانداری ماندند و بقیه از گردونه انتخاب خارج شدند، گفت: درست یک روز بعد از اعلام نظر وزارت کشور این چهار نفر را معرفی کردیم و تعلل وزارت کشور قابل توجیه نیست.

کمالی‌پور ادامه داد: وزارت کشور با معیارهای مدنظر خود استاندار را انتخاب می‌کند و مجمع نمایندگان استان هیچ دخالتی در حوزه معیارهای آن‌ها ندارد تنها با توجه به اشراف کاملی که مجمع بر استان دارد به ارائه پیشنهاد اکتفا کردیم و تعیین تکلیف نهایی با وزارت کشور و انتخاب استاندار نیز وظیفه ذاتی آنان است.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان با اشاره به اینکه مجمع نمایندگان در ارائه گزینه‌ها به وزارت کشور تنها پیشنهاد، راهنمایی و مشورت می‌دهد، عنوان داشت: استان کرمان با توجه به حساسیت‌ و ظرفیت‌هایی که دارد باید گزینه‌ای برای استانداری آن انتخاب شود که بتواند استان را مدیریت کند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر لزوم تسریع و ضرورت در انتخاب استاندار اشاره کرد: سرپرست مسؤول حفظ وضعیت موجود است اختیارات زیادی در اقدامات و تحولات ندارد اما استاندار از اختیارات کافی و لازم برخوردار است تا استان را مدیریت کند به‌همین لحاظ استان بی‌سکان‌دار است.

کمالی‌پور ادامه داد: هفته گذشته مهلت وزارت کشور پایان یافته است و این هفته باید استاندار را معرفی کند که اگر نکند خواه ناخواه تا پایان هفته مجمع نمایندگان از اهرم‌های قانونی در اختیار خود استفاده می‌کند و وزارت کشور نیز در جریان تصمیم مجمع از طریق مصاحبه‌ای که با سیمای استان داشتم و در گزارش‌های خبری اعلام شد، قرار دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که دلیل تعلل وزارت کشور آیا این می‌تواند باشد که می‌خواهند گزینه‌ای به غیر آنچه نمایندگان پیشنهاد کردند اعلام کنند، گفت: نه اینگونه نیست، وزارت کشور با نمایندگان تعامل دارد و اگر گزینه‌ای غیر گزینه‌های پیشنهادی نمایندگان مدنظر داشته باشند قطعاً با نمایندگان استان هماهنگ می‌کنند.

انتهای پیام/