کد خبر: 86854

2 تا 5 مرداد ماه صورت می‌گیرد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان از برگزاری مسابقات کشوری ربات‌های جنگجو به میزبانی استان کرمان طی روزهای 2 تا 5 مرداد ماه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، محمدرضا جهانگیری صبح امروز در دیدار با سرپرست استانداری کرمان با اشاره به فعالیت 28 مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی در استان کرمان اظهار داشت: در حال حاضر به غیر از شهرستان‌های رودبار جنوب و فاریاب در همه شهرستان‌های استان کرمان مراکز دولتی فنی و حرفه‌ای فعالیت دارند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با اشاره به آموزش 150 رشته در آموزشگاه‌های دولتی فنی و حرفه‌ای بیان داشت: اداره کل استان کرمان برای خود ایجاد 20 هزار نفر دوره را در سال جاری تعهد شده که 6 میلیون نفر ساعت در این دوره‌ها آموزش می‌بینند.

جهانگیری مهمترین شاخصه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای دولت را رایگان بودن آنها عنوان کرد و افزود: بیشتر رشته‌ها در حوزه صنعت و کشاورزی است و 350 مربی در این مراکز فعالیت دارند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان گفت: همچنین 670 آموزشگاه خصوصی فنی و حرفه‌ای در استان کرمان فعالیت دارند که آنها نیز 20 هزار نفر دوره را برای امسال پیش‌بینی کرد‌ه‌اند.

وی با بیان اینکه 25 درصد آزمون‌ نهایی کتبی و 75 درصد آن عملی است، خاطرنشان کرد: 300 حرفه شغل را در سه گروه خدمات، کشاورزی و صنعت با کد‌های بین‌المللی در استان کرمان آموزش داده می‌شود.

جهانگیری ابراز داشت: همه نیازسنجی شغلی استان کرمان به تفکیک شهرستان و بخش احصاء شده تا آموزش‌ها به ویژه در بخش دولتی با هدررفت وقت و هزینه مواجه نباشد.

وی به کمبود آموزش‌های نوین در استان کرمان اشاره داشت و افزود: طبق بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم 500 حرفه در استان کرمان نیاز داریم که 100 هزار نفر شغل را می‌تواند ایجاد کند.

جهانگیری ابراز داشت: رشته مدیریت مصرف آب را به عنوان سومین استان در حال راه‌اندازی داریم که امکانات و تجهیزان آن خریداری شده و آموزش‌های مربوطه را در سطوح مختلف از خانه تا صنعت و ... ارائه می‌دهد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان همچنین با اشاره به برگزاری مسابقات کشوری ربات‌های جنگجو به میزبانی استان کرمان طی روزهای دوم تا پنجم مرداد ماه گفت: این مسابقات طی چهار روز با حضور 35 تیم و 100 شرکت کننده در سه سطح مختلف برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این مسابقات با همکاری صدا و سیما در 28 قسمت ضبط و از شبکه‌های امید، جام‌جم و کرمان پخش می‌شود.

محمدجواد فدایی سرپرست استانداری کرمان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه نیاز کاری استان کرمان 117 هزار شغل است، گفت: شناسایی 100 هزار شغل توسط فنی و حرفه‌ای می‌تواند مشکل اشتغال استان را برطرف کند.

وی افزود: برای افزایش ظرفیت دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در استان کرمان لازم است تا نیازها احصاء شوند که در صورت امکان این امر صورت گیرد.

فدایی عنوان کرد: ایجاد اشتغال ما تاحالا کورکورانه بوده است و تسهیلات ارائه می‌شده، اما نمی‌دانستیم که آیا متقاضی آن وجود دارد یا خیر، برای جلوگیری از این مسئله باید اشتغال را براساس نیاز در نظر بگیریم.

انتهای پیام/