کد خبر: 86878

در نشست خبری مسؤولان شهرداری کرمان عنوان شد

شهردار کرمان از کلنگ‌زنی پارک گردشگری کرمان در سال جاری خبر داد و گفت: 10 میلیارد تومان اعتبار اولیه این پارک تامین شده است و مطئمنا پروژه متفاوتی از سایر موارد خواهد بود.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، مهران عالم‌زاده صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: حوزه فرهنگی اجتماعی کالبد روانی شهر را تشکیل می‌دهد و اهمیت روح و روان شهر به مراتب بیشتر از کالبد فیزیکی آن است.

شهردار کرمان ابراز داشت: مسائل فرهنگی اجتماعی با توجه به وضعیتی که کشور با آن مواجه است، باید مورد توجه جدی‌تر قرار گیرد.

عالم‌زاده به توسعه فضاهای فرهنگی، ورزشی و تفریحی شهر کرمان به عنوان اولویت‌ برنامه‌های شهرداری کرمان اشاره داشت و افزود: میان پراکنش این فضاها در چهار منطقه شهر کرمان باید توازنی وجود داشته باشد که سعی شده در برنامه بودجه شهرداری انجام گیرد.

وی ادامه داد: اقداماتی هم در این راستا انجام شده اما شخصا اعتقادی به مراسم کلنگ‌زنی ندارم و ترجیح می‌دهم که پس از ساخت کامل مورد افتتاح و اطلاع‌رسانی قرار گیرد و در این دوره شهرداری اخبار پروژه‌های به ثمر نشسته را به اطلاع مردم برسانیم.

شهردار کرمان گفت: نوع نگاه به فضاهای فرهنگی و اجتماهی متفاوت با عملکردشان تاکنون خواهد بود و به سمت آموزش‌های شهروندی و تعامل مردم می‌رود.

عالم‌زاده پیاده‌راه شدن بعضی از مکان‌ها را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: با این کار فعالیت‌های فرهنگی هنری در سطح شهر آمده و در معرض دید مردم قرار می‌گیرند، میدان ارگ هم که از قبل طراحی شده به سمتی رود که تعاملات اجتماعی در حوزه پیاده‌راه شدن باشد.

وی با بیان اینکه میدان شورا هم در طرح قبلی دیده شده باید تبدیل به پیاده‌راه شود، گفت: محورهایی از خیابان‌ها قرار است تدریجا به پیاده‌راه تبدیل شوند، اما باید تدریجی و متناسب باشد که مسائل و مشکلات اجتماعی و کسبه و نقلیه را نداشته باشیم.

شهردار کرمان ادامه داد: با این کار برخی از معابر در ایام سال، ماه و هفته به فعالیت‌ها فرهنگی اجتماعی اختصاص می‌یابد و از ظرفیت سایر دستگاه‌ها نیز در تعاملات اجتماعی فرهنگی استفاده کنیم.

کلنگ‌زنی پارک گردشگری کرمان در سال جاری

وی از کلنگ‌زنی پارک گردشگری کرمان در سال جاری خبر داد و عنوان کرد: 10 میلیارد تومان اعتبار اولیه این پارک تامین شده است و مطئمنا پروژه متفاوتی از سایر موارد خواهد بود.

عالم‌زاده با اشاره به کاربری‌های پارک گردشگری اظهار داشت: طراحی این پارک به نوعی است که جذب گردشگر داشته باشیم و نوع بازی‌ها، هتل، انواع پیست‌ ورزش‌های جدید رایج را داریم و فضایی حتی برای سرمایه‌گذاری به لحاظ بازده اقتصادی هم در آن دیده شود.

وی در مورد خانه شهر و مرمت آن گفت: در بودجه شهرداری مصوب شده و باید انجام شود، مرمت این مجموعه باید به نحوی باشد که برای 40 سال آینده اطیمنان خاطر ایجاد کند و در قالب یک مجموعه فرهنگی اجتماعی باشد.

عالم‌زاده بیان داشت: برای تسریع در امر مرمت و بازسازی خانه شهر با توجه به استقرار شورای شهر در طبقه بالای این مکان، باید جابه‌جایی ساختمان شهرداری و شوراهای شهر صورت گیرد.

شهر کرمان با کمبود فضای فرهنگی و فرهنگسرا مواجه است

محمدعلی جوشایی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان نیز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پهناوری استان و مشکلات خاص شهر کرمان موجب شده که آنگونه باید نتوانیم حوزه فرهنگی را تبیین کنیم.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان گفت: معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری در ساختار جدید به سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری تبدیل می‌شود، زیرساخت آن فراهم شده و به زودی شاهد هستیم که این سازمان شکل گیرد و به جمع 19 سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری‌های کشور می‌پیوندد.

جوشایی عنوان کرد: سه مدیریت اجتماعی و گردشگری، منابع و نیروی انسانی و فرهنگی، هنری و ورزشی در این سازمان شکل می‌گیرد و تمرکز را بر ساماندهی و تشکیل به‌موقع این سه مدیریت گذاشته‌ایم.

وی ابراز داشت: شهر کرمان با کمبود فضای فرهنگی و فرهنگسرا مواجه است، فضاهایی برای اجتماعات، تفریحات خانوادگی و فستیوال‌ها باید داشته باشیم، دیگر نمی‌شود از فضاهای قبلی با این کابری استفاده کرد.

جشن بادبادک‌ها به عنوان یک فستیوال خانوادگی در کرمان

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان با اشاره به برنامه‌های امسال این معاونت گفت: یک سالگی فرهنگسرای قمر بنی‌هاشم در محله بنی‌هاشم که زیباترین فضای فرهنگی شهرداری کرمان است را با حضور مسؤولان و مردم خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: جشن بادبادک‌ها به عنوان یک فستیوال خانوادگی را در سال جاری خواهیم داشت که اگر بتوانیم پیوستی فرهنگی اجتماعی هم به آن بدهیم و به یک رودیداد دلچسب تبدیل شود.

جوشایی با بیان اینکه 60 محله به صورت رسمی در کرمان داریم، تصریح کرد: شوراهای محلی را باید به زودی تشکیل دهیم و شهردار محله داشته باشیم، شورای اجتماعی محل باید در این محله‌ها ایجاد شود تا مردم و فعالان و خردمندان عضو شوراهای محل شوند.

وی افزود: این شوراهای اجتماعی ضریب نفوذ شهرداری در محله‌های مختلف خواهند بود و باید مراقبت کنیم که این مباحث اجتماعی به سمت سیاسی نرود و باید با ظرافت انجام شود.

ضریب نفوذ شهرداری در محله‌ها کم است

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان گفت: تلاش داریم که شوراهای محلی خوبی با گرایش مختلف از افراد داشته باشیم که پاسخگوی مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی و سیاسی محله خودش باشد.

جوشایی ابراز داشت: تعامل شهرداری با جامعه هنری و مطبوعات و هنرمندان را مدنظر داریم و برای ارتباط با مردم دنبال ایجاد شبکه‌سازی هستیم که طی سه سال شبکه 200 هزار نفری از علاقه‌مندان در حوزه مختلف راه بیندازیم.

وی خاطرنشان کرد: ضریب نفوذ شهرداری در محله‌ها کم است و شهروندان اطلاعات دقیقی از برنامه‌های شهرداری ندارند.

جوشایی همچنین با اشاره به فعالیت سه فرهنگسرا و هفت خانه فرهنگ در شهر کرمان گفت: حتما باید طی چند سال آینده به 6 فرهنگسرا و حداقل 30 خانه فرهنگ با تخصص‌های مختلف در شهر کرمان برسیم.

انتهای پیام/