کد خبر: 86880

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان؛

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در استان کرمان شناسایی شده است گفت: با کمبود منابع مالی روبه‌رو هستیم و در سال گذشته فقط یک درصد از بودجه آموزش کشور صرف آموزش‌های مهارتی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، محمدرضا جهانگیری صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک میلاد باسعادت امام رضا(ع) اظهارداشت: همه ساله هفته اول مرداد به نام هفته مهارت و کارآموزی نامگذاری شده و در این هفته برنامه‌های ویژهای برای ترویج مهارت‌آموزی در استان درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه امروزه مهارت‌آموزی در جامعه بیش از هر زمانی نیازمند توسعه است و ما نیازمند نیروهای انسانی ماهر در کشور و استان هستیم گفت: با اتفاقاتی که در سیاست خارجه کشور در حال اتفاق است باید از ظرفیت داخلی و توان نیروهای داخلی استفاده کنیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه ما نیازمند افراد ماهر و متخصص هستیم و یکی از ارکان توسعه هر کشور وجود نیروی ماهر است بیان کرد: دانشگاه‌های ما تکیه بر دانش نظری دارند و در این امر موفق بودند اما علم ایجاد شده به عمل تبدیل نشده و برای این کار به ابزار نیروی ماهر نیازمندیم.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های سال 97 اجرای طرح ایران مهارت است که بر اساس آن هر دانش‌آموز همزمان با تحصیل یک رشته مهارتی را نیز خواهد گذراند افزود: با اجرای این طرح هر دانش‌آموز تا پایان دوره تحصیل فردی، ماهر در یک رشته فنی باشد.

جهانگیری با اشاره به اینکه نزدیکترین راه اشتغال مهارت‌آموزی است و بسیاری از بیکاران جامعه افرادی هستند که هیچ مهارتی ندارند گفت: آمار فارغ‌التحصیلان فاقد مهارت دو برابر سایر بیکاران در استان است.

وی با بیان اینکه برای ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی به‌شدت نیازمند همکاری رسانه‌ها هستیم افزود: امروز این نیاز اساسی جامعه است و همه باید فریاد مهارت‌آموزی در جامعه بزنند و دغدغه همه این باشد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه مسابقات ملی ربات‌های جنگ‌جو در استان کرمان در حال برگزاری است بیان کرد: 100 نفر از نخبگان مهارت سراسر کشور در قالب 35 تیم در این دوره از مسابقات شرکت کردند.

وی با بیان اینکه مسابقات ملی مهارت را در پیش داریم و هر ساله در سه مقطع شهرستانی، استانی و ملی در سطح کشور برگزار می‌شود و برگزیدگان ملی به مسابقات بین‌المللی اعزام می‌شوند گفت: تکنولوژی علوم جدید به‌سرعت در حال پیشرفت است.

جهانگیری با اشاره به اینکه استان کرمان قابلیت بزرگی در بحث انرژی خورشیدی دارد که در دنیا بی‌نظیر است افزود: به‌همین دلیل تجهیزات راه‌اندازی پنل‌های خورشیدی در فنی و حرفه‌ای کرمان خریداری شده و با مشارکت بخش خصوصی از کشورهای خارجی دنبال تربیت تکنیسین در این رشته هستیم.

وی با بیان اینکه در استان کرمان با بحران کمبود آب روبه‌رو هستیم که برای مدیریت مصرف آب نیازمند تکنولوژی روز هستیم بیان کرد: به‌همین دلیل به سمت آموزش‌های روز برای مدیریت مصرف آب در خانه‌های کرمانی‌ها هستیم و در حال حاضر این آموزش‌ها در کرمان ارائه می‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه 100 هزار فرصت شغلی در استان کرمان شناسایی شده است افزود: با بررسی‌های انجام شده تقریبا همین مقدار بیکار هم در استان کرمان داریم.

وی با بیان اینکه 2 هزار و 666 نفر شرکت‌کننده در مسابقات ملی مهارت در مرحله شهرستانی داشتیم که بعد از رقابت 25 نفر به مرحله کشوری راه پیدا کردند گفت: در رشته لوله‌کشی مقام اول، کنترل صنعتی و الکترونیک مقام دوم و در رشته ساخت ربات رتبه سوم کشوری را کسب کردیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه 756 آموزشگاه خصوصی فنی و حرفه‌ای در سطح استان کرمان داریم بیان کرد: این آموزشگاه‌ها با سرمایه‌گذاری شخصی هم اشتغالزایی کردند و هم زمینه آموزش و مهارت‌افزایی جامعه را فراهم کردند که جای تقدیر دارد.

وی با بیان اینکه تعهد آموزشی ما در سال 97 بالغ بر 20 هزار نفر است که در پادگان‌ها، دانشگاه‌ها، زندان‌ها، روستاها و سکونتگاه‌های غیررسمی دوره‌های آموزشی برگزار می‌شود افزود: عدم آگاهی جامعه نسبت به اهمیت مهارت و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بزرگ‌ترین مشکل است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه با کمبود منابع مالی روبه‌رو هستیم و در سال گذشته فقط یک درصد از بودجه آموزش کشور صرف آموزش‌های مهارتی شد که لازم است اعتبارات این حوزه افزایش پیدا کند گفت: هزینه در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای سرمایه‌گذاری است و نباید اجازه بدهیم نسل آینده ما بی‌تخصص و فاقد مهارت باشد.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

 

ادامه اخبار