کد خبر: 86889

معاون وزیر تعاون و رفاه خبر داد

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 10 رسته جدید را در استان کرمان شناسایی کردیم که می‌تواند 70 هزار شغل جدید به صورت مستقیم و 50 هزار شغل غیرمستقیم ایجاد کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر،  نصرالله بازوند امروز در دوازدهمین جشنواره تجلیل از کارآفرینان برتر استان کرمان اظهار داشت: رفع موانع بر سر راه تولید و کسب و کار با همکاری تولید کننده‌ها، کارگران، بانک‌ها، سازمان‌ها و ... ممکن است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: دولت دوازدهم برنامه‌ریزی اقتصادی برای کشور داشت و وزارت کار هم برنامه منسجمی در 9 بند به دولت و مجلس ارائه داد، اما بعد از اینکه شرایط تحریم جدید توسط آمریکا اتفاق افتاد، بلافاصله برنامه جدیدی را برای حمایت از تولید و اشتغال در کشور تقدیم دولت کردیم، چون هدف‌گذاری ما برای اشتغال در 97 و 98 نباید تحت تاثیر تحریم‌ها و مشکلات این چنینی قرار گیرد.

بازوند گفت: تقویت خلاقیت و نوآوری، حفظ و نگهداشت استعدادهای انسان، کشف استعدادهای سخت‌افزاری و نرم افزاری و ایجاد رابطه‌ای میان استعدادهای انسانی، محیطی و جغرافیایی خیلی مهم است.

وی خاطرنشان کرد: کارآفرینان مهمترین قشر برای ایجاد اشتغال هستند، اما موانعی بر سر راه آنها وجود دارد و با مشکل نبود فرهنگی که نوآوری و حمایت داشته باشد، مواجه هستیم.

بازوند نبود تعلق سازمانی و کاهش ضریب مسؤولیت‌پذیری را مورد اشاره قرار داد و ادامه داد: در جامعه ما هر زمانی بحث پرداخت تسهیلات مطرح شد، گروهی که نه کارآفرین و نه خلاق هستند، دریافت دارند و همین‌ها کارآفرینان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: منابع به دست افراد واقعی و خاص نمی‌رسد و اگر کارآفرینی یکبار هم در حین انجام کار با مشکل مواجه شد، برای بار دوم مورد حمایت قرار نمی‌گیرد.

وی عدم تعادل و ارتباط بین پروژه‌ها و طرح‌ها با استراتژی منطقه‌ای را مشکلات حوزه اشتغال دانست و تصریح کرد: مسؤولان باید به سراغ کارآفرین بروند و مشکلات کاری آنها را برطرف کنند.

بازوند با اشاره به کمبود آب در استان کرمان گفت: 300 هزار شغل به واسطه کشاورزی در استان کرمان داریم و حفط اشتغال موجود اولویت است، اما باید بر اساس آن روش‌های کشت و محصولات جایگزین را دنبال کرد.

وی ادامه داد: جذب فارغ‌التحصیلان کشاورزی در رشته‌های مرتبط از لازمه‌ها است، آموزش‌های دانشگاهی باید متناسب با زیرساخت‌های کشاورزی استان باشد.

بازوند توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، توسعه حوزه گردشگری و ارائه خدمات دانش‌بنیان را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: 10 رسته جدید را در استان کرمان شناسایی کردیم که می‌تواند 70 هزار شغل جدید به صورت مستقیم و 50 هزار شغل غیرمستقیم ایجاد کند.

بازوند ابراز داشت: گردشگری، ساخت و بهره‌برداری گلخانه‌ای، تولید نرم‌افزار و خدمات فناوری اطلاعات، تولید و فرآوری گیاهان دارویی و آرایشی، تولید و فرآوری پسته، تولید فرآوده خرما، حمل و نقل و ترانزیت، صنایع دستی، تولید و فرآوری گردو، قالیبافی و فرآورد سنگ‌های تزئینی از مواردی هستند که می‌توانند در آینده 70 هزار شغل را در استان ایجاد کنند.

معاون وزیر کار با اشاره به مشکلات و محدودیت‌ها در استان کرمان اظهار داشت: اشتغال و اقتصاد این استان وابسته به منابع طبیعی است و کمتر به منابع انسانی مربوط می‌شود.

وی افزود: سهم افاغنه و اتباع خارجی در اشتغال استان کرمان 160 هزار نفر است که خیلی بالاست، مشارکت خانم‌ها در اقتصاد 9.9 درصد در استان کرمان است که 2.5 درصد از میانگین کشور پایین‌تر است.

بازوند ادامه داد: عدم تناسب آموزش عالی و آموزشگاهی با اشتغال را در استان کرمان داریم، 40 درصد دانشجویان کرمان علوم انسانی هستند و میزان اشتغال ما در معادن باید افزایش یابد چون میزان معادن در استان بالاست.

وی تصریح کرد: 30 درصد اشتغال استان کرمان در بخش کشاورزی است، اما 6 درصد تحصیل‌کرده‌های استان در کشاورزی مشغول به تحصیل هستند که 80 درصد آنها هم بیکار هستند چون رسته‌ها و رشته‌های آنها متناسب با رشته‌های کشاورزی در استان نیستند.

منبع:فارس

انتهای پیام/