کد خبر: 86906

معاون امور صنایع سازمان صنعت،معدن و تجارت استان کرمان:

غفاری نژاد گفت : برخی از واحدهای تولیدی با وجود دریافت مواد اولیه تولید را رها کرده اند و در بازار به قیمت آزاد آن را به فروش می رسانند در حال حاضر با بازدید ها و نظارت هایی که بر روی تولید می شود، به دنبال این هستیم که جلوی اینگونه سوء استفاده ها را بگیریم تا مواد اولیه پتروشمی به هدفی (واحد ) که در حال تولید است ، برسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، امین غفاری نژاد در گفتگو با راه آرمان؛در خصوص چرایی عدم تامین مواد اولیه برای تولید کنند گان داخلی در وضعیت نا بسامان اقتصادی فعلی گفت : یکی از عوامل تامین مواد اولیه پتروشیمی ها هستند؛ با توجه به اینکه در حال حاضر دولت پتروشیمی ها را مکلف کرده است که باید مواد اولیه را با ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار تزریق کند؛ لذا تقاضا در بازار زیاد شده است اما به این علت که قیمت دلار در بازار ازمرز ۸ تا  ۱۰ هزارتومان متغیر است این تفاوت قیمت سبب افزایش قاچاق در بازار شده است .

 

معاون امور صنایع سازمان صنعت،معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد:در حال حاضر سیاستی که وزارت صنعت در خصوص پتروشیمی ها که تامین کننده خوراک بسیاری از واحد های پایین دستی مانند ، لوله سازی و سایر داده ها هستند دارد ، این است که به شدت بر روی تولید واحد های صنعتی نظارت می کند ، مواد اولیه را سهمیه بندی کرده و نیازواقعی واحد ها را تامین می کند .

 

وی  اذعان کرد : زمانی که تفاوت  قیمت فروش محصول بین بازار و تولید در کارخانه زیاد باشد قاچاق به صورت افسار گسیخته رشد می کند ، در حال حاضر تقاضا برای مواد پتروشمی ایران تقریبا ۲۰ برابر شده است اما این اتفاق زمانی رخ داده است که تولید به این میزان رشد نکرده است.

 

غفاری نژاد افزود:زمانی که در خواست برای مواد اولیه افزایش و تولید به همان میزان کاهش می یابد یعنی قاچاق بسیار رشد داشته است؛ لذا در حال حاضر سیاستی را که وزارت صنایع در پیش گرفته است تزریق هدفمند سهمیه ها است؛ به این صورت که کدام واحد تولیدی واقعا در حال تولید است تا متناسب با تولید وی سهمیه مواد اولیه را به کارخانه تزریق کند .

 

این مقام مسئول تصریح کرد:برخی از واحدهای تولیدی با وجود دریافت مواد اولیه تولید را رها کرده اند و در بازار به قیمت آزاد آن را به فروش می رسانند در حال حاضر با بازدید ها و نظارت هایی که بر روی تولید می شود، به دنبال این هستیم که جلوی اینگونه سوء استفاده ها را بگیریم تا مواد اولیه پتروشمی به هدفی (واحد ) که در حال تولید است ، برسد گرچه این فعل هم نیازمند زمان است .

 

وی تاکید  کرد : موادی که از قبل در کشور تولید می شود همچنان درحال تولید است و چیزی کم نشده است اما چون بحث قاچاق به خارج از کشور به میان امده است لذا با بازده نظارتی و پایشی که در سطح کشور می شود قطعا جلوی آن خواهد گرفته شد .

 

غفاری نژاد به مواد اولیه واحد های تولیدی که ۱۰۰ درصد وارداتی هستند،اشاره کرد و گفت : فعلا این واحد های تولیدی در اولویت دوم ارزی قرار گرفته اند به این معنی که باید ارز خودشان را از صرافی ها ، پتروشمی یا مس با اندک تفاوتی نسبت به ارز ۴۲۰۰ تومانی از بازار تامین کنند قطعا این بحث تامین ارز با توجه به اینکه مانند قبل نیست در این قاعده مشکل ساز شده است و شاید در بحث واردات تاخیر صورت بگیرد ولی ما به دنبال این مسئله هستیم که همه ی کالاها در گروه خودشان بتوانند تامین ارز خود را انجام دهند .

 

معاون امور صنایع سازمان صنعت،معدن و تجارت استان کرمان به سیاست تامین ارزی از بازار توسط تولید کننده اشاره کرد و گفت : اگر این سیاست جاری شود با یک اصلاح قیمت در بحث تامین مواد اولیه طبق روال قبل تولید کنندگان می توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را خریداری کنند لذا باید مقداری صبوری کرد تا سیاست بازار ثانویه ارز پایدار شود و مشکلی در این بحث ایجاد نشود .

 

غفاری در خصوص واحد تولیدی فاستونی آسیا که در تامین مواد اولیه دچار مشکل شده است ، گفت :  کارخانه تا به حال به ما منعکس نکرده است که به خاطر نبود مواد اولیه دچار مشکل هستیم و مکاتبه ای هم انجام نداده است  اما هر واحد تولیدی که الان در تامین ارز و مواد اولیه دچار مشکل است بی شک ما در کارگروه وزارت خانه این موارد را رسیدگی می کنیم .

 

وی عنوان کرد:دراین کارگروه ، گروهای کالایی را که دربحث مواد اولیه تعریف می شوند را شناسایی می کنند و در اولویت ارزی قرار می دهند اگر درگروه ۳ هستند در گروه ۲ قرار می دهند که بتوانند مواد خود را تامین کنند .

 

غفاری نژاد تصریح کرد :باید قبول کرد وقتی میزان عرضه ارز در بازار کم می شود برخی از واحد های تولیدی نتوانند مواد اولیه خودشان را مثل سابق تامین کنند لذا باید واسطه هایی برای واردات داشته باشند و پیگیری کنند تا در گروه ۲ کالاهای اساسی قرار بگیرند که بتوانند ارز مورد نیازخود را ارزانتر تامین کنند ضمن اینکه به علت برخی مناقشات سیاسی مثل سابق از کانال های مشخص و معین نتوانند مواد اولیه تامین کنند .

 

وی به پشم بافی آسیا اشاره کرد و گفت : نمی دانیم این واحد تولیدی مواد اولیه اش ۱۰۰ درصد وارداتی است و یا از داخل هم مقداری تامین می شوند اما هر کدام از این مشکلات باشند در وزارت خانه قابل حل هستند لذا دوستان ما درآن واحد تولیدی به ما مراجعه نمایند تا به صورت مکتوب در جریان مشکلات آنها قرار بگیریم که چه به صورت ارزی و چه به صورت تامین مواد اولیه آنان را یاری خواهیم رساند.

معاون امور صنایع سازمان صنعت،معدن و تجارت استان کرمان در پایان خاطر نشان کرد : امیدواریم در این برهه از تاریخ که به صورت مستقیم بر اقتصاد فشار وارد می شود بتوانیم با درایت آن را تبدیل به فرصت کنیم نه اینکه تبدیل به نقطه ضعفی برای ما شود.

 

انتهای پیام/