کد خبر: 86913

اندرحکایت افزایش قیمت شیر؛

اخیرا قیمت شیر و فرآورده های لبنی افزایش یافته و برخی علت آن را شتاب قیمت دلار در مقابل ریال می دانند و معلوم نیست ترمز این افزایش ها کی کشیده شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از راه آرمان؛ متاسفانه در طی چند روز گذشته بسیاری از برندها همزمان با افزایش قیمت روبرو بود شیر پرچرب ۲ هزار ۸۵۰ بود به ۳ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش قیمت داشته و شیر کم چرب ۲ هزار و ۷۵۰ تومان بوده به ۳ هزار تومان افزایش یافته است.

و این افزایش قیمت منجر به حذف شیر از سبدغذایی خانوارها خواهد شد که می تواند به ضرر سلامت جامعه باشد.

علیرضا سعید گوهری کارشناس و مسئول نظارت بر تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این رابطه می گوید:  بعد از گوشت و مواد پروتئینی لبنیات مهمترین پروتئین می باشد که متاسفانه با این افزایش قیمت می تواند از سبد خانوار خارج شود و این درحالیست که می تواند پروتئین بسیاری را حذف نماید از جمله کلسیم، ویتامین ب ۱، ب ۶ خارج می شود و کمبود ویتامین ب ۲ و خارج شدن از سبد غذایی خانوار می تواند ایجاد مشکل نماید.

متاسفانه در کشور ایران با کمبود کلسیم روبرو هستیم  زیرا مصرف سرانه شیر بسیار پایین است و این امر باعث ایجاد پوکی استخوان خواهد شد که یک عامل بسیار موثر هست.

مصرف در کودکان و نوجوانان بسیار موثر است و کسی که در کودکی کلسیم مورد نیاز نگرفته باشد و جبران کردن آن در بزرگسالی امکان پذیر نیست.

بسیاری از سالمندان و خانم هایی که به سن یائسگی می رسند بسیار در معرض پوکی استخوان قرار می گیرند و کمبود کلسیم می تواند برایشان مشکل ایجاد نماید.

در مورد کودکان باید گفت پروتئینی که در شیر وجود دارد ارزش بسیار بالایی دارد که کمبود آن می تواند ایجاد مشکل نماید و ویتامین ب ۲ که خود منبع روی هست و در رشد قدی کودکان و نوجوانان تاثیر بسیار بسزایی دارد.

در حیوانات بالاترین ارزش پروتئینی گوشت و شیر می باشد بعد از آن می توانند از مواد گیاهی نیز تغذیه نمایند از حبوبات و غلات که در کنار هم تا حدی می تواند جبران پذیر باشد ولی برای کلسیم جایگزینی نداریم و برای زینگ مواد گوشتی هست ولی آنچه در مواد لبنی و شیر وجود دارد در چیز دیگر نمی توان پیدا کرد.

*راه آرمان: درست است که بر روی بطری های شیر افزایش قیمت هک شده اما این نکته جا نماند که افزایش هنوز سهمی به تولید کنندگان شیر خام یعنی دامداران نرسیده است و نرخ شیر خام چند سالی است که برای دامدار به صورت ثابت مانده است.

دامدار :  الان ده سال بیشتر است که هر کیلو شیر را به قیمت ۹۰۰ تومان از ما خریداری می کنند.

علی باقری معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی  : سال ۹۳ الی ۹۴ قیمت شیر خام درب گاوداری به قیمت یک هزار و ۴۴۰ تومان خریداری می شد ،  از آن زمان افزایش قیمت نداشته ایم و زیاد کارخانه داران نمی خریدند و دامدار به واسطه اینکه شیر یک ماده فاسد شدنی است مجبورشد آن را به زیر قیمت تعیین شده در سال ۹۴ یعنی یک هزار و ۲۷۰ ارائه نماید که هم اکنون نیز اسناد آن موجود است .

متاسفانه عواملی همچون عدم نزولات جوی و گران شدن خوراک دام  نیز گریبانگیر دامداران شد و این سبب افزایش قیمت تولید شیرخام و بالطبع در قیمت فرآورده های لبنی نیز تاثیرگذار بود و هر گاه با افزایش قیمت روبرو بودیم در مقابل،  کاهش تقاضا را نیز داشتیم.

استان کرمان یکی از استانهای پهناور، کویری و خشک است اکثر اقلام نهادهای علوفه ای باید از خارج از استان و گاهی اوقات خارج از کشور تامین نماییم در این رابطه اگر دولت بتواند یک اعتباری برای بحث تامین نهادها اختصاص دهد و از آن طرف هزینه های دامدار کاهش پیدا کند نهایتا باعث افزایش قیمت در تولید شیر و فرآورده های لبنی نخواهد بود.

مجتبی ابراهیمی مدیرعامل شیر پگاه کرمان: اسفند ۹۶ سود کارخانجات به شدت کم شد و در سال ۹۷ کاملا به زیان رسیدند به علت اینکه شیر خام و مواد اولیه و بسته بندی افزایش چشمگیری داشتند و با مصوبه جدید شیر خام افزایش قیمت پیدا کرد با این شرایط کارخانجات سودی نخواهند داشت .

هر ماه نسبت به ماه آینده شیر خام با افزایش قیمت روبروست البته باید توجه داشت که دامداران نیز در این میان هیچگونه سودی عایدشان نمی شود زیرا آنها هم مواد علوفه ای و خوراک دام را گران تهیه می کنند.

هر افزایش قیمت کاهش تقاضایی را به دنبال دارد و باید مسئولین در این رابطه چاره ای بیندیشند زیرا سرانه مصرف شیر باعث توسعه هر کشور می شود و کاهش مصرف آن زیان زیادی در بر خواهد داشت.

بعد از هدفمندی یارانه ها در سال ۹۲ با کاهش بیش از ۳۰ درصدی مصرف شیر و فرآورده های لبنی روبرو بودیم  و اگر در این رابطه فکری نشود باید هزینه های گزاف و بیشتری برای درمان صرف شود زیرا کاهش مصرف لبنیات باعث پوکی استخوان و بیماریهای دهان و دندان و مشکل رشد در کودکان و نوجوانان خواهد شد.

اگر به کشورهای پیشرفته و یا در حال توسعه نگاه کنید متوجه می شوید یارانه لبنیات داده می شود.البته شیرهای یارانه ای در چند سال پیش در کشور خودمان وجود داشت ولی به دلیل هدفمندی یارانه ها حذف شد.

*راه آرمان: و این افزایش شیر پایانی ندارد و هر بار که اتفاقی می افتد  باز با حمایت های مختلف تکرار می شود در ضمن گفته شده که به  شیرو فرآورده های آن یارانه تعلق می گیرد که مردم از مصرف این ماده مغذی محروم نشوند.

یکی از راهکارهایی که کلیه اقشار جامعه علی الخصوص دهک های درآمد پایین به شیر و لبنیات دسترسی داشته باشند  اختصاص یارانه به شیر و لبنیات می باشد که با وجود قیمت بالای آن باعث می شود که مردم علی الخصوص با درآمد پایین، شیرو لبنیات  را از سفره و سبد غذایی خود حذف کنند.

قیمت شیر خام هنوز تغییر نکرده و همه بر لزوم  حضور این مواد غذایی در سبد  خانوارها می گویند و مسئولین در رابطه گرانی چیزی نمی گویند تا اینکه یکی از اعضای اتحادیه صنایع لبنی در پاسخ به افزایش قیمت شیر علت صادرات آن را البته به صورت شیر خشک حاصل از فروش ارز اعلام می کند.

اسماعیلی می گوید:  تعدادی از کارخانجات شیر را برای ارز آوری جمع می کنند و تعدادی هم شیر را به شیرخشک تبدیل کرده برای صادرات زیرا قیمت دلار بالا رفته است و این باعث شده که یکسری کارخانجات با کمبود شیر روبرو شوند.

*راه آرمان ؛ کاهش عرضه کالا برای فروش خارجی چه به صورت صادرات یا واردات و قاچاق بر می گردد چون دلار خارجی در مقابل ریال شتاب بیشتری داشته و معلوم نیست ترمز این افزایش ها کی کشیده شود.

انتهای پیام/