کد خبر: 86923

معاون توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری:

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: 90 درصد گندم کشور توسط روستائیان تولید می‌شود، اما مجوز کارخانه آرد را در شهرها دادیم، میزان تولید میوه در روستاهاست و کارخانه‌ها آبمیوه‌گیری و کمپوت در شهرها ساخته شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، سیدابوالفضل رضوی صبح امروز در یکصد و نهمین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی، اقتصاد تنگ‌نظرانه نیست و به فرموده رهبری قوای کشور لازم است در اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی کند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری بیان داشت: اینکه امروز همه سنگ‌ها را به سر قوه مجریه می‌ریزند، باید خودشان جواب دهند که چه راه‌هایی را برای اقتصاد مقاومتی باز کردند و قوه مجریه عمل نکرد.

رضوی عنوان کرد: هر فرد منصفی قبول می‌کند که انداختن توپ در زمین دیگران، کار درستی نیست، رهبری هم عنایت داشتند که بدون هماهنگی و پیوستگی سه قوه با هم امکان فعال‌سازی اقتصاد وجود ندارد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: از این مسئله ما باید توجه داشته باشیم که اقتصاد مقاومتی، اقتصاد فعال است.

وی ابراز داشت: رهبری از شاخص‌های اقتصاد مقاومتی را علاوه بر مردم‌محوری به دورن‌زایی اشاره دارند، یعنی راه باز شود برای مردم و شناخت استعدادهایی که توان دارند.

رضوی تصریح کرد: درون‌زایی یعنی شناخت استعدادهایی که می‌توانند بهره‌وری را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهند و به همین دلیل رهبری تاکید دارند که دانش‌بنیانی در اقتصاد مقاومتی باید مدنظر باشد، وقتی شناخت استعدادهای بسیار توانمند ایجاد شد، حتما این مسئله می‌تواند به صورت جهشی اقتصاد را نجات دهد.

وی با پرسش این مسئله که در بحث شناخت پتانسیل‌های فیزیکی کشور از زمان طرح اقتصاد مقاومتی، چه میزان کار شده است، گفت: سال 95 کارکرد استان کرمان در زمینه ارتقای تولید ملی و اشتغال پایدار در مناطق دشتی و روستایی از کارکرد کشوری کمتر بوده، اما در سال 96 این عملکرد بیشتر شده است.

رضوی اظهار داشت: از مسائل مورد تاکید در اقتصاد مقاومتی، آموزش است و اعتبارات حتما در ردیف آخر قرار دارند، اگر هر استانی مسئله تسهیل امور اداری و تکریم ارباب رجوع را در نظر اول داشته باشد، به مراتب می‌تواند موفقیت بیشتری کسب کند.

وی با اشاره به فعال و نیمه فعال بودن حدود 61 درصد واحدهای تولیدی دارای پروانه در استان کرمان گفت: این آمار یعنی 61 درصد سرمایه در این استان معطل است که یا بی‌حساب و کتاب پروانه صادر شده، یا سیاست‌گذاری‌های دولتی اشتباه بوده و یا مدیریت اشتباه بنگاه و واحد تولیدی را داشتیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری بیان داشت: در مدیریت واحدهای صنعتی توجه به نقاط ضعف داشته باشیم.

وی عنوان کرد: ما روستا را واحدی تولیدی با تولیدات متنوع، واحدی فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و میراثی می‌دانیم، یکی از تولیدات این واحد تولید کشاورزی است و بیتشرین کم‌لطفی هم از این ناحیه شده است.

رضوی ابراز داشت: 90 درصد گندم کشور توسط روستائیان تولید می‌شود، اما مجوز کارخانه آرد را در شهرها دادیم، میزان تولید میوه در روستاهاست و کارخانه‌ها آبمیوه‌گیری و کمپوت در شهرها ساخته شدند.

وی خاطرنشان کرد: وسعت چند روستا را اجازه دادیم که زیاد شود در حالی که وسعت همه شهرها زیاد شد، مگر روستایی جمعیت زیاد نداشت.

رضوی گفت: چرا باید واحدهای تبدیلی ما در شهرها باشد، در حالی که روستاها مرکز تولید محصولات کشاورزی و معدنی هستند.

منبع :فارس

انتهای پیام/