کد خبر: 86934

در چهارمین نشست گفتمان انقلاب اسلامی در کرمان مطرح شد:

دکتر غضنفری در چهارمین نشست از سلسله نشست‌های گفتمان انقلاب اسلامی در کرمان گفت: امریکا دست از پا خطا کند، اسراییل را با موشک شخم می‌زنیم،برخی می‌خواهند با طرح گزینه جنگ، سر مردم را کلاه بگذارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، دکتر کامران غضنفری استاد و پژوهش‌گر علوم سیاسی در چهارمین نشست از سلسله نشست‌های گفتمان انقلاب اسلامی در مسجد المهدی کرمان با موضوع " توطئه‌های امریکا و برجام 2و 3"  افزود: ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا به حال با انواع و اقسام توطئه‌های ایالت متحده امریکا برای ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی درگیر هستیم و برای این منظور هر چه از دستشان برآمد، برای ضربه زدن و تضعیف و براندازی نظام ما کوتاهی نکردند.

وی با مرور وقایع ابتدای پیروزی انقلاب، گفت: در شهرهای مختلف درگیری ایجاد کردند، از گروهک‌های قومیتی برای تجزیه کشور استفاده و گروه‌های ضد انقلاب را مسلح کردند، جنگ گسترده خارجی را توسط کشور همسایه بر ما تحمیل نمودند و 8 سال با هر امکانی از حکومت متجاوز صدام علیه نظام اسلامی حمایت مالی، نظامی، اطلاعاتی و ...کردند.

تلاش برای تضعیف بنیان‎‌های عقیدتی نظام جمهوری اسلامی

وی در ادامه افزود: بعد از جنگ هم انواع و اقسام تحریم‌های اقتصادی، تجاری و مالی را در مورد کشور ما اعمال کردند، در بحث تهاجم فرهنگی و سازماندهی گروه‌های ضد انقلاب برای فعالیت‌های فرهنگی در درون کشور از هیچ تلاشی کوتاهی نکردند تا بنیان‎‌های عقیدتی نظام جمهوری اسلامی را تضعیف نمایند.

این استاد محقق تصریح کرد: راه‎اندازی جنگ نرم و انقلاب‌های مخملین مانند فتنه سال 88 را به عینه مشاهده کردیم، همان که رهبری نظام از آن به عنوان طرحی برای براندازی نام بردند و کار سران فتنه، با پشتیبانی امریکا، انگلیس و اسرائیل خیانت بزرگی بود که به تعبیر مقام معظم رهبری نظام را تا آستانه سقوط پیش برد.

راه‌اندازی جنگ‌های نیابتی در منطقه

غضنفری یادآور شد: جنگ‌های نیابتی را برای تضعیف و نابودی هم‌پیمانان ما در منطقه راه انداختند که از آن جمله جنگ‌هایی را در 6-7 سال اخیر در سوریه و عراق شاهد بودیم.

جنگ اقتصادی امریکا با جمهوری اسلامی

وی ابراز داشت: موضوع عمده‌ای که در سال‌های اخیر ما با آن درگیر هستیم، جنگ اقتصادی امریکا با نظام جمهوری اسلامی است، برخی در این شرایط سعی می‌کنند در داخل کشور جنگ نظامی امریکا با ملت ما را در اولویت معرفی کنند که واقعیت این نیست چرا که امریکا امکانات و جرات آن را ندارد علیه جمهوری اسلامی ایران وارد درگیری نظامی شود.

این نویسنده و محقق برجسته خاطر نشان کرد: این روزها وقتی بحث حمله نظامی امریکا مطرح می‌شود، از سوی برخی شخصیت‌های داخلی برجسته می‌شود، ترامپ از سویی ما را تهدید می‌کند و از کسانی که بر علیه نظام شعار می‌دهند، حمایت می‌کند.

امریکا وقتی با پاسخ متقابل برخی از مقامات و مسئولین جمهوری اسلامی مواجه می‌شود و عزیزی مثل سردار سلیمانی به ترامپ جواب می‌دهد، بلافاصله جا می‌زند و حرف خود را پس می‌گیرد.

گزینه نظامی بر علیه ایران واقعی نیست

وی با طرح این سوال که چرا گزینه نظامی واقعی نیست؟ افزود: جنگ اصلی، جنگ اقتصادی است، در دنیا و در امریکا اجماع داخلی در خصوص گزینه جنگ نظامی با نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد، الان امریکا با اتحادیه اروپا، با روسیه، چین و ونزوئلا جنگ تجاری راه انداخته و از طرفی توان اقتصادی امریکا اجازه حمله نظامی به ایران را نمی‎دهد.

دولت امریکا بزرگ‌ترین بدهکار دنیاست

 

غضنفری با بیان این‌که دولت امریکا با بیش از 22 هزار میلیارد دلار بدهی، بزرگ‌ترین دولت بدهکار دنیاست و لحظه به لحظه این رقم افزایش پیدا می‌کند، افزود:  به این ترتیب امریکا شرایط درگیر شدن در جنگی با صدها هزار میلیارد دلار هزینه را ندارند.

وی گفت: در امریکا تلفات و کشته‌های جنگی را بدون مراسم و در خفا  دفن می‌کنند که موج اعتراض به‌وجود نیاید در حالی که در کشور ما مردم به استقبال شهدا می‌روند، این چیزی جز تفاوت روحیه‌ها نیست.

این پژوهش‌گر علوم سیاسی در ادامه افزود: امریکا تا مطمئن نباشد در جنگ با ملتی در کوتاه مدت موفق است، دست به عملیات نمی‌زند، امریکا برای درگیری زمینی با کشور ما نیروی پیاده نظامی به اندازه کافی ندارد چرا که به گفته کارشناسان نظامی امریکا، برای درگیری با ایران به بیش از یک میلیون نفر نیروی نظامی نیاز دارند که قادر به تامین آن نیستند.

 

مردم ما برای درگیر شدن با شیطان بزرگ انگیزه دارند

غضنفری گفت: مورد دیگری که مد نظر امریکاست این است که کشوری که می‌خواهند به آن حمله کنند، مردمش انگیزه مقابله و مقاومت در برابر جنگ نداشته باشند، در کشور ما بسیاری از مردم برای درگیر شدن با شیطان بزرگ انگیزه دارند؛ امریکا تا سرپل داخلی در کشوری نداشته باشد، برای ورود به آن کشور اقدام نمی‎کند، در جمهوری اسلامی سرپل‌هایی که حاضر باشند برای امریکایی‌ها بجنگند، وجود ندارد، گروهک‌های تروریستی پراکنده، برای امریکا سرپل داخلی محسوب نمی‌شوند.

توان موشکی و سایبری و امکان بستن تنگه هرمز، نیروی بازدارنده ما هستند

 

وی ابراز داشت: ما به لطف خداوند متعال از توان دفاعی مناسبی در ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی برخورداریم و نیروی اصلی بازدارنده جمهوری اسلامی توان موشکی است که حداقل تا شعاع دو هزار کیلومتر فاصله از مرزهای کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد، امریکایی‌ها هم می‌دانند کلیه پایگاه‌های نظامی آن‌ها در کشورهای همسایه و اطراف ما، در تیررس موشک‌های ما هستند؛ اگر بخواهند دست از پا خطا کنند تمام آن پایگاه‌ها با موشک‌های ما مورد هدف قرار می‌گیرد.

این پژوهشگر علوم سیاسی در ادامه به توان سایبری کشورمان اشاره کرد و گفت: توان سایبری جمهوری اسلامی مزیت دیگری است که جوانان باانگیزه ما از آن برخوردارند و دشمن می‌داند نیروهای سایبری ما می‌توانند در داخل کشور دشمن چه بلایی بر سر آن‌ها بیاورند، همان‌گونه که در دو سه سال اخیر نمونه‌هایی دیده‌ و فهمیده‌اند این‌طور نیست که بزنند و به تعبیر حضرت آقا در بروند.

غضنفری اضافه کرد: دلیل دیگری که احتمال حمله نظامی امریکا به جمهوری اسلامی را منتفی می‌کند، بحث بستن تنگه هرمز است، ما می‌توانیم ظرف چند ساعت کل تنگه هرمز را مسدود و جلوی صادرات روزانه حدود 18 میلیون بشکه نفت را مسدود کنیم و این به معنی فاجعه برای دیگر کشورها از جمله اتحادیه اروپا، ژاپن، چین و امریکا و به خطر افتادن کشورهای دست نشانده امریکا در خلیج فارس است.

وی افزود: درگیر شدن امریکا با ما و مسدود شدن تنگه هرمز، برابر است با سقوط بازارهای بورس اکثر کشورها در امریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن، چین و دیگر کشورها.

امریکا دست از پا خطا کند، اسراییل را با موشک شخم می‌زنیم/برخی می‌خواهند سر مردم را کلاه بگذارند

 

غضنفری با اشاره به موقعیت اسراییل در منطقه اظهار داشت: دلیل دیگری که امریکا در شرایط فعلی چنین کاری را نخواهد کرد، به خطر افتادن ماهیت رژیم صهیونیستی است؛ ما بین اسرائیل و امریکا فرقی قائل نیستیم، امریکا دست از پا خطا کند اسرائیل را با موشک شخم می‌زنیم به‌ویژه که متحدین منطقه‌ای ما هم برای دفاع از ما حضور دارند.

وی گفت: به این دلائل در شرایط کنونی معتقدیم گزینه حمله نظامی امریکا به ایران نمی‌تواند به وقوع بپیوندد و این تهدید واقعی نیست و کسی که از این حربه برای ترساندن مردم استفاده می‌کند در پی کلاه گذاشتن بر سر مردم است.

لزوم تشکیل ستاد دفاع اقتصادی

این نویسنده و محقق علوم سیاسی خاطر نشان کرد: امریکا طی چند سال اخیر در صحنه اقتصادی وارد جنگ با نظام جمهوری اسلامی شده و این مهم بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری واقع شده است؛ متقابلا ما باید ستاد دفاع اقتصادی داشته باشیم که نداریم؛ بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت کار و سازمان مدیریت و برنامه ریزی همه فشل هستند.

وی افزود: چرا ظرف دو سه ماه دلار باید از حدود 3 هزار تومان به 11 هزارتومان برسد و ارزش پول ملی حدود 200 درصد سقوط کند؟ برخی می‌گویند به خاطر خروج ترامپ از برجام است در حالی که دولت سوریه شش سال است با وجود همه فشارهای امریکا و تحریم و جنگ نظامی، ارزش پول ملی آن‌ها سقوط نمی‌کند؛ این تنها سوء مدیریت مسئولین ما است.

کسی که ضربات اساسی به منابع و ذخائر ارزی کشور وارد کرده باید محاکمه شود

غضنفری تصریح کرد: رییس بانک مرکزی 7 میلیون سکه را در بازار به دست دلال‌ها (وابستگان و شرکت‌های وابسته به خودشان) می‌سپارد که این کار یعنی به تاراج دادن ذخایر طلای کشور، و چنین فردی صلاحیت تصدی پست در کشور را ندارد؛ این فرد باید به عنوان کسی که ضربات اساسی به منابع و ذخائر ارزی کشور وارد کرده به عنوان عامل بی‌ثباتی اقتصادی کشور تحویل مقامات قضایی بشود در حالی‌که از او تقدیر و تشکر می‌کنند و گویا می‌خواهند به عنوان پاداش او را سفیر ایران در استرالیا معرفی نمایند.

در پی جام زهر دوم هستند

وی اذعان نمود: یکی از حامیان اصلی آقای سیف، رییس دفتر سابق رییس جمهور و معاونت اقتصادی ایشان یعنی آقای نهاوندیان است؛ این‌ها ناشی از سهل‌انگاری نیست و به نظر می‌رسد می‌خواهند با فشار اقتصادی، مردم را به شورش وادارند و سپس خطاب به رهبری بگویند مردم به خیابان‌ها ریخته‌اند برای برداشتن فشار از روی مردم باید با امریکا کنار بیاییم و به این ترتیب جام زهر دیگری را به رهبری تقدیم کنند.

غضنفری به ماجرایی که در تیر ماه سال 67 اتفاق افتاد اشاره کرد و افزود: کسانی (آقایان هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی، رضایی، خاتمی و ...) با گزارش کذب  امام را وادار کردند جام زهر قطع‌نامه را سر بکشد، امروز هم عده‌ای به دنبال اجرای همان سناریو در جنگ اقتصادی هستند؛ در حالی که همین‌ها سال 94 روز اجرای برجام در حضور ملت شریف ایران وعده دادند که همه تحریم‌ها به یک‌باره لغو خواهد شد، در حالی‌که امریکا حتی یکی از تحریم‌ها را هم لغو نکرد.

وی گفت: با برجام یک، فاتحه صنعت هسته‌ای را خواندند و مقامات اسراییلی گفتند با اجرای برجام، ما خیال‌مان از بابت صنعت هسته‌ای ایران تا 25 سال آینده راحت است؛ و مقام معظم رهبری در جواب فرمودند اسراییل 25 سال آینده را نخواهد دید و اخیرا در دیدار با مسئولین اوقاف سوریه فرمودند ان شاءالله به‌زودی در قدس نماز جماعت خواهید خواند.

این استاد و محقق علوم سیاسی تصریح کرد: در ادامه برجام، با تلاش مضاعف در تدارک برجام 2 و 3 و بعد از ختم صنعت هسته‌ای به دنبال تعطیلی صنعت موشکی هستند و هر چه رهبری می‌فرمایند ما در مورد توان موشکی و دفاعی کشور با هیچ طرف خارجی مذاکره نخواهیم کرد، جواد ظریف در تیرماه 94 به وین می‌رود و در قالب مذاکرات برجامی با جان کری در مورد توان دفاعی کشور مذاکره می‌کند و یک تحدید 8 ساله را در مورد موشک‌های بالستیک می‌پذیرد و دو تحدید 5 ساله در مورد صادرات و واردات تسلیحات متعارف را هم علیه خودمان می‌پذیرد یعنی کاملا برخلاف نظر مقام معظم رهبری تعهداتی را قبول می‌کند.

وی ضمن انتقاد از سیاست‌های دولتمردان اظهار داشت: به قدری رفتار ظریف خلاف منافع کشورمان بوده که حتی صدای وزاری خارجه چین و روسیه را هم در آورده و به ایشان اعتراض می‌کنند که چرا داوطلبانه علیه نیروی دفاعی کشور تحدید را می‌پذیرد.

غضنفری در ادامه با بیان جمله‌ای از آقای روحانی که مذاکره با امریکا را دیوانگی خواندند، گفت: ای کاش به همین حرف اعتقاد داشتند و در عمل طور دیگری رفتار نمی‌کردند، اقای روحانی در یک ماه اخیر یک ساعت با رییس جمهور فرانسه که معتقد است ایران باید در بحث موشکی پای میز مذاکره بیاید، گفتگو می‌کند، ایشان باید توضیح دهند در مورد چه چیزی مذاکره کردند؟

وی افزود: روزنامه‌های طیف حامیان دولت هم هر روز در مورد لزوم مذاکره با امریکا مطلب منتشر می‌کنند تا افکار عمومی را برای تحمیل جام زهر برجام 2 و 3 آماده کنند و برای وادار کردن رهبری به پذیرش، به فشار اقتصادی بر مردم و در نتیجه شورش روی آورده‌اند.  

غضنفری در خاتمه گفت: باید آگاه باشیم و پشت صحنه‌ها را بفهمیم و دیگران را نیز با هر وسیله‌ و راهبردی آگاه کنیم تا با بالا رفتن سطح آگاهی مردم، پشت رهبری را خالی نکنیم و از موضع حق خود دفاع نماییم.

انتهای پیام/