کد خبر: 86951

کنگره سراسری «شعر و داستان جوان ایران» سال گذشته فراخوانی برای دریافت آثار منتشر کرد و پس از آن تاکنون 4000 اثر اعم از شعر و داستان به دبیرخانه آن رسیده، اما مسئولان ارشاد برای ادامه روند و معرفی برگزیدگان اقدامی نمی‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، 18 آذر سال گذشته بود که اداره کل فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی و همکاری بنیاد شعر و ادبیات داستانی فراخوان اولین کنگره سراسری «شعر و داستان جوان ایران» را با هدف  اعتلای فرهنگ و هنر ایرانی، معرفی و حمایت از استعدادهای جوان منتشر کرد. (اینجا را بخوانید)

بر اساس این گزارش، کنگره سراسری شعر و داستان جوان ایران، یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین جریانهای ادبی کشور بود که از اواخر دهه هفتاد و تا اواسط دهه 80 (سال 87) تاثیری بسزا در ارتقا سطح شعر و معرفی شاعران جوان داشت. بیشتر شاعرانی که از آن کنگره برخاسته‌اند (و به نوعی به جامعه ادبی کشور معرفی شدند) امروز در کشور صاحب جایگاه ادبی و شعری هستند مانند محمدسعید میرزایی، سیدرضا محمدی، مهدی فرجی و...(اینجا بخوانید)

این گزارش اضافه می‌کند، کنگره هر سال در بندرعباس برگزار می‌شد و دبیر علمی آن نیز شاعر معاصر «محمدعلی بهمنی» بود، اما از سال 1388 کنگره متوقف و سال‌ها برگزار نشد. مدتی بعد سید عباس صالحی معاون فرهنگی وقت بر احیاء کنگره شعر و داستان جوان تاکید کرد و پیشنهاد برگزاری آن را در شهر کرمانشاه که یکی از قطب‌های ادبی کشور است، ارائه کرد.

این پیشنهاد صالحی، در سفر به کرمانشاه که پس از زلزله آبان ماه صورت گرفت، مورد موافقت قرار گرفت تا این کنگره برگزار شود.

پس از موافقت وزیر ارشاد، فراخوان توسط  اداره کل ارشاد کرمانشاه و وزارت ارشاد در رسانه‌ها نشر یافت، حتی سایت‌های مرتبط ادبی هم آن را به شکل ویژه منتشر کردند. کمی بعد از سوی معاون فرهنگی وزیر ارشاد یعنی محسن جوادی طی ابلاغی «عبدالجبار کاکایی» به عنوان دبیر علمی کنگره منصوب شد و بسیاری از مدیران در خصوص برگزاری آن و ... با رسانه‌ها گفتگو کردند.(اینجا بخوانید)

در ادامه اما با انتشار فراخوان و اطلاع رسانی‌های متفاوت، دبیرخانه کنگره با مسئولیت پیمان سلیمانی آغاز به کار کرد و پس از مدتی کوتاه در دو بخش شعر وداستان حدود 4 هزار اثر به دبیرخانه واصل شد.

این کنگره قرار بود اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شود؛ اما با وجود مصاحبه متعدد مدیران در رسانه‌ها و پس از طی چند ماه از وعده‌ها، امروز برگزاری این جشنواره در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است و اطلاع‌رسانی دقیقی صورت نگرفته است.

 

سلیمانی می‌گوید: فکر می‌کنم این شکل برخورد نه تنها صحیح  نیست بلکه جوانهایی که هنر سرودن شعر و نوشتن داستان  را دارند، سرخورده و منزوی می‌کند. روش‌هایی اینچنینی نه منطقی هستند و نه با سیاست‌های فرهنگی سنخیت دارد!

مسئول دبیرخانه این کنگره در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد: بسیاری از شرکت‌کنندگان که جوانان 15 تا 30 سال هستند و با امید برگزیده شدن به جشنواره آثار خود را ارسال کرده‌اند به صورت مداوم پیگیر نتایج کنگره هستند و تماس می‌گیرند اما ما نیز پاسخی برای آنها نداریم!

عکس بالا رونمایی از پوستر کنگره در دی ماه سال 96 توسط مدیرکل و معاونین فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه است.

در پایان با توجه به اینکه مسئول دبیرخانه این کنگره نیز از ادامه روند مطلع نیست، باید منتظر ماند تا پاسخ حامیان این کنگره را شنید.

منبع:فارس

انتهای پیام/