کد خبر: 87001

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان؛

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان با اشاره به اینکه در زمینه ساماندهی گلزارهای شهدای کرمان رتبه اول کشوری را داریم گفت: ۸۴۷ گلزار شهید در استان کرمان وجود دارد که ۵۷۸ گلزار با ۵ هزار و ۳۳۴ مزار شهید ساماندهی شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، سردار محمدرضا حسنی‌سعدی در نشست خبری در آستانه سالروز آزادسازی و بازگشت آزادگان به میهن اسلامی با بیان خاطراتی از آن ایام اظهارداشت: شیرین‌ترین خاطرات از دفاع مقدس در زمان آزادی آزادگان بود و مردم در روستاهای مرزی همه به استقبال آمده و گاو و گوسفند زیادی قربانی می‌کردند و شادباش می‌گفتند.

وی با اشاره به اینکه دوران اسارت دوران سختی بود و به‌ویژه برای کسانی که دارای مجروحیت بودند بسیار طاقت‌فرسا بود اما آزادگان همه این سختی‌ها را تحمل می‌کردند افزود: آزادگانی داشتیم که پزشک بودند و در آنجا کمک زیادی به درمان اسرا می‌کردند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان با بیان عملکرد اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان در سال‌های اخیر گفت: ساختمان اداری شهرستان‌های راور، رابر، عنبرآباد، منوجان، کهنوج و کوهبنان ساخته و در بعضی شهرستان‌ها خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه ساختمان اداری شهرستان بم که در اثر زلزله دچار آسیب شده بود بازسازی شد و امروز پیشرفت فیزیکی  70 درصدی دارد بیان کرد: درمانگاه ایثارگران استان کرمان سال 95 بیش از 175 هزار نفر خدمات داده در سال گذشته به 226 هزار نفر رسید که 90 درصد خدمات مربوط به ایثارگران تمام استان بوده است.

حسنی‌سعدی با بیان اینکه کتب زیادی از زندگی‌نامه و وصیت‌نامه‌های شهدا به چاپ رسیده و 14 هزار نفر دیدار از خانواده‌های شهدا و جانبازان استان انجام شده که دو هزار نفر آن تکرار شده است گفت: نورپردازی گلزار شهدای شهر کرمان در سال گذشته با همت استاندار سابق کرمان انجام شد که هیچ نمونه کشوری ندارد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه ساماندهی گلزارهای شهدای کرمان رتبه اول کشوری را داریم افزود: 847 گلزار شهید در استان کرمان وجود دارد که 578 گلزار با 5 هزار و 334 مزار شهید ساماندهی شدند، 258 گلزار هنوز ساماندهی آنها باقی مانده است و ساماندهی 11 گلزار شهید در استان در دست اقدام است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان با بیان اینکه سال گذشته 5 کمیسیون پزشکی برگزار کردیم و هزار و 250 نفر در این کمیسیون‌ها شرکت کرده و وضعیت جسمانی آنها بررسی شده است گفت: 42 هزار و 794 نفر آزاده در سراسر کشور وجود دارد که 80 درصد آنها مجروح بوده و به اسارت دشمن درآمدند.

وی با اشاره به اینکه اسرا در 21 اردوگاه و زندان در عراق نگهداری می‌شدند خاطر نشان کرد: اسرای عراقی 72 هزار و 113 نفر بودند که 15 درصد آنها حاضر به برگشت به عراق نشدند.

حسنی‌سعدی با بیان اینکه حدود 5 هزار نفر از آزادگان ما در سال‌های گذشته بر اثر آثار جراحت و شکنجه به رحمت خدا رفتند و تعدادی هم در همان دوران اسارت به شهادت رسیدند گفت: سخت‌ترین دوران اسارت مربوط به مفقودین و اسرایی بود که توسط صلیب‌سرخ ثبت‌نام نشده بودند.

وی با اشاره به اینکه اسارت برای قطع‌نخاعی‌ها هم بسیار سخت بود و براساس آمار حدود 20 آزاده قطع‌نخاعی داشتیم که سه نفر از آنها کرمانی بودند افزود: مرداد سال 81  بعثی‌ها 570 شهید را تحویل کشور دادند.

با بیان اینکه استان کرمان هزار و 284 آزاده دارد که متاسفانه تاکنون 218 نفر از آزادگان استان کرمان به رحمت خدا رفتند گفت: در بین آزادگان کشور چهار خانم نیز وجود داشته است که 40 ماه اسارت را شرافتمندانه تحمل کردند.

انتهای پیام/