کد خبر: 87008

مدیرکل انتقال خون استان کرمان؛

مدیرکل انتقال خون استان کرمان با اشاره به اینکه اهدای خون سالم مختص زمان خاص نیست و باید این فرهنگ‌سازی انجام شود گفت: در حال حاضر ۶۲ درصد از اهداکنندگان خون در استان کرمان اهداکننده مستمر هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، روح الله میرزایی امروز در نشست با اصحاب رسانه استان کرمان با تبریک روز خبرنگار اظهار‌داشت: رسانه‌ها در توسعه کشور و استان رسالت سنگینی بر عهده دارند و جامعه‌ای موفق است که از مسائل کشور اطلاع دقیق و شفاف داشته باشد که توسط رسانه‌ها محقق می‌شود.

وی با بیان بخشی از عملکرد اداره کل انتقال خون استان کرمان در سال گذشته و چند ماهه ابتدای سال جاری افزود: از نظر کمی هیچ مشکلی در تامین خون کشور و استان نداریم و با راه‌اندازی شبکه ملی خون در کشور اگر استانی به دلیل حوادث غیرمترقبه متقاضی خون شد از طریق سایر استان‌ها تامین می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان با اشاره به اینکه حدود هشت تا نه درصد بیماران تالاسمی کشور در استان کرمان هستند که ماهیانه بین یک تا دو واحد نیازمند خون هستند خاطر‌نشان کرد: این افراد حتما باید در زمان لازم از خون استفاده کنند و به‌همین دلیل استان کرمان همیشه متقاضی خون است و باید فرهنگ‌سازی لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 59 درصد از اهداکنندگان خون ما اهداکننده مستمر بودند تصریح کرد: در سه ماهه ابتدای امسال 62 درصد از اهداکنندگان خون استان اهداکننده مستمر خون هستند و در سال 96 بالغ بر 72 هزار اهداءکننده خون داشتیم.

میرزایی با اشاره به اینکه مردم کرمان در 4 ماهه اول امسال بیش از 24 هزار واحد خون اهدا کرده‌اند افزود: خانم‌ها می‌توانند سالانه حداکثر سه بار و آقایان 4 بار خون اهدا کنند و خون دادن مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در استان کرمان متاسفانه خانم‌ها با توجه به اینکه در سایر کارها مشارکت فعال دارند، در اهدای خون فعال نیستند.

وی با بیان اینکه در زمان اهدای خون پزشک فرد را معاینه می‌کند و اگرکم خون بوده و یا احتمال کم خون شدن وجود داشته باشد از مراجعه کننده خون‌گیری نمی‌شود گفت: هیچ محدودیتی برای اهدای خون خانم‌ها وجود ندارد و امیدواریم در این امر مهم و مقدس مشارکت کنند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان با اشاره به اینکه وسعت استان کرمان و طول زیاد راه‌های استان و همچنین تصادفات جاده ای باعث شده که نیاز خون استان کرمان نسبت به سایر استانها بیشتر باشد افزود: بیماری‌های زنان و زایمان و جراحی‌ها از دیگر موارد مصرف خون در استان است.

انتهای پیام/