کد خبر: 87023

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان؛

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه ارزش افزوده محصولات کشاورزی استان کرمان بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان است گفت: عمده مشکل استان خرده مالکی است و این مسئله بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی را نیز پائین آورده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، عباس سعیدی صبح امروز در سی و پنجمین جلسه شورای گفت‌وگوی استانی دولت و بخش خصوصی استان برای بررسی نقش بهره‌وری در بخش کشاورزی با بیان اینکه اهمیت بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی است اظهارداشت: 34 درصد شاغلین استان به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به بخش کشاورزی وابسته هستند.

وی با اشاره به اینکه ارزش افزوده محصولات کشاورزی استان کرمان بالغ بر 14 هزار میلیارد تومان است گفت: استان کرمان مقام نخست سطح زیر کشت پسته و خرما و تولید آرتیما و گردوی کشور دارد.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه مقام سوم سطح زیر کشت و تولید مرکبات کشور نیز متعلق به استان کرمان است افزود: 5 میلیون و 200 هزار راس، جمعیت دامی استان کرمان است.

وی با اشاره به اینکه طرح تجمیع واحدهای تولیدی کشاورزی را برای افزایش بهره‌وری در دستور کار داریم بیان کرد: عمده مشکل استان خرده مالکی است و این مسئله بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی را نیز پائین آورده است.

سعیدی با بیان اینکه در شمال استان کرمان عمدتا باغات کشاورزی داریم گفت: طرح تجمیع واحدهای تولیدی کشاورزی به نسبت همکاری کشاورزان در استان در راستای افزایش بهره‌وری در این حوزه در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر طرح تجمیع اراضی کشاورزی در هفت شهرستان راور، انار، کرمان، رفسنجان، زرند، سیرجان و ارزوئیه به‌عنوان شهرستان‌های هدف در حال اجرا است افزود: در این شهرستان‌های هدف هزار و 824 بهره‌بردار با تعداد 32 موتور پمپ و 3 هزار و 340 هکتار سطح زیر کشت وجود دارد.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در استان برداشت بی‌رویه آب در بخش کشاورزی است افزود: مشکل اینجاست که یک موتور پمپ در اختیار فردی گذاشتیم اما هیچ کنترلی وجود ندارد که چه میزان آب برداشت می‌کند.

انتهای پیام/

 

<