کد خبر: 87040

در حماسه‌سازان "تنگه ابوقریب" مطرح شد؛

مراسم گرامیداشت «حماسه‌سازان تنگه ابوقریب» گردان عمار لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، سومین محفل «عصر حماسه» گرامیداشت «حماسه‌سازان ابوقریب» به همت حوزه فرهنگ و مقاومت خبرگزاری تسنیم عصر دیروز (دوشنبه 29 مرداد 1397) در سالن شهید رشادی سپاه محمدرسول‌الله(ص) تهران بزرگ برگزار شد.

در این مراسم شخصیت‌‌‌هایی همچون حمیدرضا مقدم‌فر مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه، سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه تهران، سردار سیروس صابری جانشین فرمانده سپاه تهران، مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، گلعلی بابایی نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس و جمعی از خانواده‌ شهدا، جانبازان، ایثارگران و حماسه‌سازان تنگه ابوقریب حضور داشتند.

ابوقریب یک قطعه از عاشورا در نقطه‌ کوچکی از ایران بود

در ابتدای این مراسم اصغر منتظری یکی از رزمندگان حاضر در واقعه تنگه ابوقریب در سخنانی گفت دلیل اینکه نام گردان عمار تا ظهور صاحب‌الزمان(عج) زنده است, گفت: بعد از جنگ و حوادثی که در منطقه و کشورهایی همچون عراق و سوریه اتفاق افتاد, جوانان بسیاری برای دفاع از مقدسات و جلوگیری از هجوم دشمن به کشور در این مناطق حضور یافتند. یکی از این جوانان شهید مصطفی صدرزاده دهه شصتی بود که هیچکدام از حوادث دوران دفاع مقدس را ندیده بود اما این جوان طوری با حوادث دوران دفاع مقدس گره خورده بود که وقتی با رزمندگان گردان عمار آشنا شد و واقعه تنگه ابوقریب را شنید به سوریه رفت تا انتقام این شهدا را بگیرد.

وی ادامه داد: در همین راستا شهید صدرزاده در سوریه در لشکر فاطمیون گردان عمار را تأسیس کرد و بعد از شهادتش نیز ابوعلی ادامه دهنده راه او شد و این گردان را به تیپ عمار تبدیل کرد. این دو شهید در سوریه نیروهای لشکر فاطمیون و سوری را با رشادتها و مجاهدت‌های رزمندگان گردان عمار آشنا کردند. بعد از شهادت ابوعلی نیز اتفاق ادامه یافت و اکنون نیز در لشکر زینبیون گردان عمار تاسیس شده تا یاد و خاطره این شهدا و مجاهدت‌های آنها ماندگار شود.

این رزمنده دوران دفاع مقدس به واقعه ابوقریب اشاره کرد و گفت: صحبت کردن از ابوقریب واقعاً سخت است. این واقعه یک قطعه از عاشورا در نقطه‌ کوچکی از ایران بود که فرزندان ایران حسینی‌وار جنگیدند و مظلومانه به شهادت رسیدند. ما هیچ وقت این پرچم حسینی را به هیچ قیمتی پایین نمی‌آوریم و هر کسی که برود این پرچم به نفر بعدی تحویل داده خواهد شد.

رزمندگان گردان عمار در تنگه ابوقریب دفاع جانانه‌ای کردند و حماسه‌ای ماندگار را رقم زدند

مسعود بنی‌اسدی یکی دیگر از بازماندگان حماسه تنگه ابوقریب این حماسه را یکی از به یادماندنی‌ترین مقاطع دوران دفاع مقدس عنوان کرد و گفت: 30 سال پیش در اواخر تیرماه بود که رزمندگان گردان عمار در حال مرخصی و رفتن به سمت شهرهایشان بودند عده‌ای هم آماده حرکت بودند بعد از نماز و ناهار رسم بر این بود که رزمندگان در حسینیه دو کوهه استراحت می‌کردند و عده‌ای هم تنی به آب می‌زدند ما هم در آن موقع در حال استراحت بودیم که برادر شریفی جانشین گردان ما را صدا زد و حمله عراق از سمت فکه را به ما اطلاع داد و به ما گفت که سریعا آماده شوید تا به سمت فکه برویم و مانع از نفوذ بعثی‌ها شویم.

وی ادامه داد: ما نیز سریعاً خود را آماده کردیم و سوار اتوبوسها عازم منطقه فکه شدیم. در ابتدای شهر اندیمشک یک توقف کوتاه داشتیم و مشاهده کردیم شهر حالت طبیعی ندارد و هر کس به هر نوعی در حال ترک کردن شهر بود داخل میدان اول اندیمشک دژبان مسیر را مسدود کرده بود وما به آن گفتیم که چه اتفاقی افتاده، آنها گفتند عراق تک کرده و ارتش نیز عقب‌نشینی کرد. بعضی از سربازان سلاح‌های خود را به قیمت 100 تومان فروخته بودند تا به شهرهایشان بازگردند. ما نیز نگران به مسیر خود ادامه دادیم تا به جاده کرخه رسیدیم در آن جاده شرایط حادتر و سخت‌تر بود و صحنه‌های ناگواری را مشاهده می‌کردیم تمامی خودروها به سمت اندیشمک در حال حرکت بودند. ما هم از این اتفاقات نگرانی بیشتری وجودمان را گرفت و به سرعت از کرخه به سمت منطقه‌ای به نام تلمبه‌خانه که نقطه رهایی است رسیدیم. به آن نقطه که رسیدیم هوا تاریک شده بود رزمندگان از اتوبوسها پیاده شدند و به حالت خاصی نظام گرفتند و پس از آن برادر شریفی ما را توجیه کوتاهی کرد و گفت باید امشب با دشمن درگیر شویم و اجازه پیشروی به او ندهیم. ما نیز مهمات و جیره غذایی در حد نیاز چند ساعته خود به همراه داشتیم.

این رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد:‌ پس از این توجیه بچه‌ها را تقسیم کردیم و در مسیر پر پیچ و خم حرکت کردیم تا به تنگه رسیدیم. این مسیر را ادامه دادیم تا در جایی مشاهده کردیم دشت مانند روز روشن شده است و آتش سنگینی به سمت بچه‌ها می‌آید آنجا بود که درگیری شروع شد و در برخی از صحنه‌ها مجبور به درگیری تن به تن شدیم. هوا به سمت روشنی می‌رفت که بچه‌ها را حرکت دادیم و به صورت دشت‌بان بر روی تنگه مستقر شدیم. این درگیری ساعت‌ها ادامه داشت تا اینکه آتش دشمن خوابید و بچه‌ها کمی استراحت کردند و پس از ساعاتی رزمندگان را به صورت دشت‌بان بر روی تنگه مستقر کردیم که در همین حین مجددا عراقی‌ها آتش سنگینی را بر روی ما ریختند با هر گلوله‌ای که به سمت ما شلیک می‌کردند خاک‌های تنگه فرو می‌ریخت و عده‌ای از بچه‌ها به شهادت رسیدند. نیروهای پیاده عراق هم به صورت ستونی و دشت‌بان در حال حرکت به سمت ما بودند و ما به علت اینکه مهمات کمی داشتیم مجبور بودیم آنها را بعد از اینکه نزدیک شدند مورد هدف قرار دهیم.

بنی‌اسدی گفت: شرایط، شرایط بسیار سختی بود و ما با هر تجهیزاتی که در اختیار داشتیم با آنها می‌جنگیدیم. پس از اینکه مانع از نفوذ عراق شدیم و آنها عقب‌نشینی کردند و در حال جمع‌آوری پیکر مطهر شهدا بودیم مشاهده می‌کردیم عده‌ای از شهدا هیچ آثاری از ترکش و خون بر روی بدن ندارند و از تشنگی شدید به شهادت رسیده بودند اما با وجود این وضعیت شهدا و رزمندگان گردان عمار دفاع جانانه‌ای کردند و حماسه‌ای ماندگار را رقم زدند.

باید مانند واقعه ابوقریب تکلیف خودمان را بدانیم و به آن عمل کنیم

رضا بختیاری از دیگر حاضران این حماسه در سخنانی گفت: پس از گذشت 30 سال هنوز آن روحیه‌ای که در دوران دفاع مقدس و حماسه ابوقریب وجود داشت در میان رزمندگان و بسیجیان نیز وجود دارد اما یک نگرانی و دغدغه وجود دارد و آن این است که آیا ما توانسته‌ایم به تکلیف خود عمل کنیم، و توانسته‌ایم سنگر خود را حفظ کنیم و خدای ناکرده شرمنده دوستان شهیدمان نباشیم.

وی به عملیات ابوقریب اشاره کرد و گفت: در این واقعه خط پدافندی و عملیات از پیش تعیین شده توسط نیروهای خودی متصور نبود و ارتشی‌ها به طرز فجیعی فرار کرده بودند با این شرایط گردان به منطقه رفت و بدون هیچگونه پشتیبانی و تجهیزات خاصی حماسه ابوقریب رقم خورد و رزمندگان و شهدای گردان عمار با تمام وجودشان در مقابل لشکر عراق قرار گرفتند و هیچ تصوری وجود نداشت که چه اتفاقی قرار است بیفتد. تنها چیزی که مطرح بود جلوگیری از حرکت دشمن بود. در مسیر اعزام به منطقه درگیری من چندین بار درگیری بسیجی را با نیروی ارتشی در حال فرار را مشاهده کردم.

این رزمنده دوران دفاع مقدس بیان کرد: در آن میان همه نیروهای ارتش با درجات مختلف در حال عقب‌نشینی بودند که ما یک افسر جوان ارتشی را در حال فرار دیدیم که جلویش را گرفتیم این افسر جوان گفت که یگان و فرمانده‌ام از میدان رفتند و من هم باید بروم اما ما ماجرا را برایش توضیح دادیم و از او خواستیم که همراه ما باید. این افسر گفت اگر نیاز به حضور من هست پس من همراهتان می‌آیم و همراه ما به منطقه درگیری آمد و تا صبح روز بعد همراه ما بود و پا به پای ما می‌جنگید. بعد از فروکش کردند حملات عراقی‌ها به شهر بازگشت. آن اقدام افسر ارتشی تکلیف امروز ماست و نباید به کار دیگران کاری داشته باشیم و باید تکلیف خودمان را بدانیم و به آن عمل کنیم.

حماسه تنگه ابوقریب هنوز ادامه دارد

محمد شریفی جانشین گردان عمار در حماسه ابوقریب در تشریح این واقعه گفت: ما به همراه برادر یزدی در اتاق گردان نشسته بودیم که به ما اطلاع دادند که اتفاقی افتاده است دقایقی بعد به ما دستور داده شد که به همراه عده‌ای برای رصد وضعیت به سمت فکه برویم ما در حال رفتن به سمت فکه بودیم که در مسیر اندیمشک مشاهده کردیم در اولین پاسگاه ژاندارمربی که ارتشی‌ها و مردم درحال فرارند از این مسیر عبور کردیم و به سه راهی دهلران رسیدیم. در این سه راهی تجمع شدیدی از نفرات بود و به هر ترتیبی که بود به سمت سه راهی چنانه رفتیم و پس از آن به سه‌راهی عین‌خوش - ابوقریب رسیدیم در این سه‌راهی تجمع زیادی از نیروهای ارتشی بود و وضعیت را رصد کردیم و تا نزدیکی قرارگاه ارتشی‌ها رفتیم و مشاهده کردیم عراقی‌ها در حال اسیر گرفتن و قلع‌و قمع بودند.

وی ادامه داد:‌ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا عراق این اقدام را کرد در جواب باید گفت که عراق برای اینکه برگ برنده در مذاکرات و قبول قطعنامه 598 توسط ایران را داشته باشد دست به این اقدام زده بود و از فرصت حضور ارتشی‌ها در مرز استفاده کرده بودو حمله را آغاز کرد. در آن موقعیت ما مشاهده کردیم ستونی از افراد در حال آمدن به سمت ما هستند در ابتدا گمان کردیم بعثی‌ها به سمت ما می‌آیند اما بعد از دقایقی متوجه شدیم رزمندگان گردان عمار با تجهیزاتی که از ارتشی‌ها در مسیر گرفته بودند به سمت ما می‌آیند.

شریفی بیان کرد: پس از رصد کردن اوضاع در سمت چپ و جنوب فکه تیپ 77 خراسان مستقر بود و ما نگران بودند که بعثی‌ها از سمت چنانه ما را دور بزنند به آن سمت رفتیم و سرهنگ دماوندی فرمانهده تیم را آنجا دیدم و ایشان گفت تا من زنده‌ام اجازه نمی‌دهم که بعثی‌ها از این سمت نفوذ کنند و خیالتان راحت باشد. ما خیالمان راحت شد و به موقعیت خود بازگشتیم. تدبیر شهید غلامرضا صالحی جانشین لشکر در آن موقع بر این بود که دو گروهان را در عین‌خوش مستقر کند. این عملیات با  موفقیت انجام شد و مجاهدها و ایستادگی رزمندگان گردان عمار مانع از نفوذ بعثی‌ها شد. این اتفاق من را به یاد جمله امیرالمومنین انداخت که می‌فرماید: کجایند مردانی که راه شد مرکب‌شان. زمانی که اعلام کردیم عراق از سمت فکه حمله کرده است نیروهای ما در حال مرخصی بودند و هیچ اجباری و زوری برای حضور آنها در منطقه نبود اما رزمندگان با شور و اشتیاق و داوطلبانه همراه آمدند و آن حماسه را رقم زدند. حماسه تنگه ابوقریب هنوز ادامه دارد و با گوش دادن به فرمایشات ولی خود از تنگه‌های مختلف انقلاب عبور کنیم.

تفکر و اراده غیرانقلابی می‌گفت اروندرود را هم در مذاکرات به صدام بدهید

حمیدرضا مقدم فر مشاور فرهنگی و رسانه ای فرمانده کل سپاه نیز در سخنانی هشت سال دفاع مقدس و تمامی صحنه‌های آن را حماسه هایی درس آموز توصیف کرد و گفت که همه آن حماسه ها و افتخارها شایسته بزرگداشت است اما برخی از این صحنه‌ها ویژگی های متمایز و منحصر به فردی داشت که تنگه ابوقریب یکی از آن صحنه‌ها و عرصه ها است.

مقدم فر از تولید فیلم سینمایی خوش ساخت و در بالاترین سطح از فیلمسازی در ایران درباره ماجرای تنگه ابوقریب اظهار خوشنودی کرد و گفت: ابوقریب یعنی یک گردان در مقابل یک لشکر؛ ابوقریب یعنی کم من فئه قلیله غلبت فئته کثیره باذن الله. ابوقریب یعنی اگر اقدام و عمل جهادی و انقلابی داشته باشیم وعده نصرت الهی و فوز عظیم محقق خواهد شد.

این کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی با اشاره به ظهور و بروز دو نوع تفکر رقیب و متضاد در فضای سیاسی ایران از ابتدای انقلاب تاکنون، ادامه داد: از ابتدای انقلاب و حتی در دوران هشت ساله دفاع مقدس شاهد حضور یک تفکر غیرجهادی و غیرانقلابی در مقابل تفکر جهادی و انقلابی بوده ایم و در تمامی این سالها صرف نظر از برتری تفکر جهادی از منظر نگاه متعالی به انسان در مقابل نگاه مادی و فروکاهنده در تفکر غیر جهادی، این تفکر انقلابی-جهادی بوده است که در عرصه عمل نیز نشان داده از نظر کارکردی بر تفکر مقابل چیرگی مطلق دارد، چه آنکه هر جا دولت و ملت در ایران رویکرد جهادی و انقلابی را دنبال کرد در میدان عمل نیز صاحب پیروزیهای بزرگ و پیشرفت شد؛ حال آنکه رویکرد غیرانقلابی و غیرجهادی ارمغانی جز تحقیر و شکست و عقب ماندگی برای کشور نداشته است.

مقدم فر ماجرای تنگه ابوقریب را از صحنه های ویژه در دفاع مقدس توصیف و خاطرنشان کرد: ابوقریب سرزمینی محدود  و در عین حال از منظر موقعیت استراتژیک و شرایط زمانی بسیار ارزشمند و مهم بود و اگر این تنگه توسط رژیم بعث عراق اشغال می شد معلوم نبود چه اتفاقی می افتاد. در این عملیات یک گردان در مقابل یک لشکر ایستاد و با مقاومت و عمل انقلابی و جهادی و ایثار و فداکاری حماسه آفرید و مانع از نفوذ دشمن شد.

وی اضافه کرد: در تمامی تنگه هایی که از اول انقلاب با آن روبرو بودیم، مشاهده کردیم آن تنگه هایی که افراد انقلابی و جهادی مدیریتشان کردند به راحتی از آن عبور کردیم اما در جایی که تفکر غیر انقلابی حاکم بود شکست خوردیم.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه به یکی از تقابلهای راهبردی تفکر جهادی و انقلابی با تفکر غیرانقلابی در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: علیرغم اینهمه حماسه آفرینی و ایستادگیهای غرورآفرین رزمندگان و ملت ایران در دفاع مقدس و علیرغم آنکه ده ها هزار شهید جان خود را فدا کردند تا یک وجب از این سرزمین به دست دشمن نیفتد، اما همین تفکر غیرانقلابی در دوران مذاکرات 598 به تیم مذاکره کننده از جمله به علی اکبر  ولایتی مسئول تیم، می گفتند اگر نمایندگان صدام در مذاکرات خیلی روی اروند اصرار کردند بخاطر آن مذاکرات را برهم نزنید! این در حالی بود که اساسا صدام کل جنگ را به بهانه اروند رود آغاز کرده بود و ده ها و صدها هزار شهید جان خود را نثار کردند تا این رودخانه و خاک ایران به دست دشمن نیفتاد، اما تفکر غیرانقلابی میخواست چیزی که صدام در هشت سال جنگ به دست نیاورده بود در میز مذاکره به او بدهیم!

مقدم فر خاطرنشان کرد: البته این تجویزهای واداده ها با مقاومت انقلابی اقای ولایتی و تیم مذاکره کننده ٥٩٨ ناکام ماند.

وی افزود: امروز هم این تفکر غیرانقلابی و حقیر ابایی ندارد از اینکه تبلیغ کند که باید مولفه های قدرت ملی و سرمایه های ملت ایران را پشت میز مذاکره به آمریکا واگذار کنیم.  

مقدم فر در ادامه ی این بحث به تنگه های ابوقریب اقتصادی و رسانه ای و روانی در مبارزات امروز ملت ایران با مستکبران و زورگویان و در راس آنها آمریکا اشاره کرد و گفت: علیرغم تبلیغات معدود وادادگان و غربزدگان، ملت ایران از این تنگه های راهبردی مراقبت خواهد کرد و انشاءالله با جاری و ساری شدن تفکر جهادی و اقدام و عمل انقلابی در حوزه ی اقتصاد، صبح پیروزی نزدیک است.

در ادامه مراسم مادر شهید آقا محمد نجفی از شهدای تنگه ابوقریب دل‌نوشته‌ ای را خطاب به فرزندش قرائت کرد.

در انتهای مراسم خبرگزاری تسنیم از خانواده سردار شهید غلامرضا صالحی جانشین لشکر 27 محمد رسول الله(ص) و شهیدان خسرو خدابنده‌لو, بهمن مهدی‌پور بناب, محمود نیکوصرف, امیرحسین خلیق, مظفر حسین‌موردی, قدرت‌الله ابوالحسنی, محمدرضا همتی ریخته‌گر, مسعود احمدلو, سیدعباس سیمایی, علی تکان‌صفت, علیرضا مخلص‌آبادی فراهانی, مهدی محبی, محمود کبیر, ماشاءالله صالحی‌ موفر, داود محمدی قیداری, محمد غنمی جابر, محمد نجفی, محمدمهدی صدیقی نوری, نقی مرادی, رسول عرب‌سرخی, مصطفی محمدی‌نیا, سیدحسن بزرگ‌نیا طبری, حسین کریم‌زاده لچه‌گورابی, جبرئیل ملتی, حمیدرضا فراهانی‌ها, سعید سیدی‌فر فضل‌الهی, حسین ابوالحسنی, هوشنگ هادی‌پور, حمیدرضا مهیا, مسعود حاج‌حسینی, اصغر کلانتری, علی حیدری, مسعود ملا, امیر ابراهیم, قاسم هونجانی و همچنین رزمندگان گردان عمار و سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) تهران و فرمانده گردان عمار در تنگه ابوقریب تقدیر و تجلیل به عمل آورد.

انتهای پیام/