کد خبر: 87047

گزارش ویژه؛

اکنون فصل برداشت خرما در جنوب کرمان است با وجود اینکه کشاورزان خواستار اقدام جهت خرید تضمینی خرما هستند اما همچنان دلالان دسترنج کشاورزان را با نرخ ارزان می‌خرند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، جنوب استان کرمان بزرگترین تولید کننده محصول خرما در کشور محسوب می‌شود که تاکنون هیچ حمایتی از کشاورزان و تولیدکنندگان این محصول ارگانیک صورت نگرفته است.

اکنون فصل برداشت این محصول در جنوب استان است با وجود اینکه کشاورزان خواستار اقدام جهت خرید تضمینی خرما هستند و باید دست دلال از این محصول کوتاه شود ولی تاکنون هیچ اقدامی به صورت عملی صورت نگرفته است و در سطح مناطق شاهد حضور دلالان خرما هستیم که دسترنج کشاورزان را با نرخ ارزان می‌خرند.

توکل منصفی یکی از نخل‌داران شهرستان جیرفت گفت: ما کشاورزان همیشه مظلوم هستیم و ضرر اصلی را ما متحمل می‌شویم تا دلال وجود دارد ما باید ضرر کنیم.

وی بیان داشت: وقتی خرید تضمینی صورت بگیرد و نرخ مصوب از طرف سازمان جهاد کشاورزی که متولی این امر است اعلام شود دیگر ما خرمای خود را مجبور نیستیم به دلال با نرخ پایین بدهیم.

منصفی گفت: ما حدود هفت ماه زحمت می‌کشیم تا این خرما آماده شود و حالا که نوبت برداشت است این انصاف نیست که از ما حمایت نشود.

خرماداران محصول خود را به دلالان ندهند

یحیی کمالی‌پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کشاورزان خرمای خود را ارزان نفروشند و وزارت جهاد کشاورزی خرمای کشاورزان را به قسمت مناسب خریداری می‌کنند.

وی عنوان کرد: با توجه به هزینه‌ها و زحمت‌هایی که خرمادارن می‌کشند قیمت این محصول امسال بالاست و از خرماداران می‌خواهیم خرمای خود را ارزان نفروشند

کمالی‌پور تصریح کرد: خرماداران محصول خود را به دلالان ندهند و با هماهنگی که با وزارت جهاد کشاورزی شده خرما به قیمت مناسب از کشاورزان خریداری می‌شود.

وی گفت: جازه ندهیم دلالان خرمای کشاورزان را زیر قیمت بخرند و تمام سود کشاورزان به جیب دلالان برود و کشاورزان ضرر کنند.

نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی خرما در جنوب کرمان

حجت‌الاسلام محمدحسین نوزایی امام جمعه بخش اسماعیلی شهرستان جیرفت گفت: با وجود این فشارهای اقتصادی و هزینه‌های سنگین و زحمت‌های که در طول هفت ماه کشاورزان متحمل می‌شوند، محصول کشاورزان با نرخ پایین خریداری شود این انصاف نیست و مسؤولان مربوطه باید یک فکراساسی در این زمینه کنند.

نوزایی خاطرنشان کرد: نبود صنایع بسته‌بندی و تولیدی کافی در جنوب کرمان در امر قیمت این محصول کمک می‌کنند که با وجود اینکه جنوب استان کرمان بزرگترین تولید کننده خرماست ولی هنوز این محصول از حمایت برخوردار نیست.

وی از مسؤولان مربوطه خواست تا دست دلالان در خرید این محصول کوتاه کنند و بر بازار خرید و فروش توسط بازرسان نظارت داشته باشند تا حق کشاورز ضایع نشود.

منبع: فارس

انتهای پیام/