کد خبر: 87068

گزارش میدانی؛

در حالی در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار کرمان قیمت هر کیلو مرغ ۸۵۰۰ تومان تعیین شده که علیرغم وعده مسئولان بار دیگر مرغ به بالای ده هزار تومان بازگشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، دو هفته قبل قیمت مرغ در کرمان به ۱۱ هزار و ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان رسید این در حالی بود که با افزایش قیمت مرغ این کالا که نقش کالای جایگزین گوشت قرمز را بازی می کند از دسترس بسیاری از مردم خارج شد و کمتر کسی سراغ مرغ فروشی ها می رفت بطوریکه برخی از مرغ فروشیها از عدم وجود مشتری در بازار ابراز نگرانی می کردند و مردم هم از افزایش بی رویه قیمت مرغ نالان بودند در همان ایام بود که جلسه ستاد تنظیم بازار کرمان تشکیل شد.

این جلسه ۲۷ مرداد ماه با حضور مسئولان دستگاههای ذی ربط برگزار و در آن مقرر شد که قیمت مرغ به ۸ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یابد، دلایل افزایش قیمت مرغ در این جلسه خروج غیر قانونی مرغ تولیدی استان کرمان به استان های مجاور اعلام شد و از مرغ داران خواسته شد که به هیچ عنوان قیمت این کالا را افزایش ندهند و مطابق مصوبات وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار در کرمان عمل کنند.

افزایش مجدد قیمت مرغ در کرمان

اما شب چهارم شهریور ماه اگر به مرغ فروشی های کرمان مراجعه می کردید روی تابلوی مغازه ها قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان نقش بسته بود و مردم باز هم پر زدن مرغ را از سبد کالای مصرفی شاهد بودند.

در جلسه ستاد تنظیم بازار کرمان گفته شد بود که مطابق کارشناسی های صورت گرفته نرخ نهایی مرغ ۸ هزار و تا ۹ هزار تومان اعلام شده و از مرغداران خواسته شده بود که به مصوبات ستاد تنظیم بازار عمل کنند.

برخورد با مرغ فروشی هایی که نرخ این محصول را بالا تر از نرخ مصوب عرضه می کنند، جلوگیری از خروج مرغ گرم از استان کرمان و توزیع مرغ سرد در فروشگاهها زنجیره و حتی فروشگاه های کوچک در دستور کار این ستاد قرار گرفته بود و به دستگاه های نظارتی که مدیرانشان در این جلسه حضور داشتند نیز گفته شده بود با هر گونه اقدام مخالف مصوبات برخورد کنند.

حتی به دستگاه های انتظامی هم دستور داده شده بود که از خروج مرغ از مرزهای استان خودداری کنند.

مرغداری ها برای حمایت در مقابل نوسانات قیمت نهاده های تولید کالاهایی مثل کنجاله، ذرت، و سویا را با ارز دولتی دریافت کرده اند و حمایتهای لازم از سوی دولت از آنها شده است

رئیس جهاد کشاورزی استان کرمان نیز اعلام کرد: مرغداری ها برای حمایت در مقابل نوسانات قیمت نهاده های تولید کالاهایی مثل کنجاله، ذرت، و سویا را با ارز دولتی دریافت کرده اند و حمایتهای لازم از سوی دولت از آنها شده است و باید این کالا را مطابق با نرخ دولتی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شده است عرضه کنند.

عباس سعیدی بیان کرد: دولت حمایت های لازم را انجام داده است و مرغداری ها هم باید نیاز بازار را مطابق با نرخ های مصوب تامین کنند، همچنین صادرات مرغ تولیدی در استان کرمان به خارج از استان غیر قانونی است و این مرغ برای تامین نیاز داخلی تولید شده است.

وی گفت: مرغداری ها باید به موقع جوجه ریزی را انجام دهند و کشتار و تامین نیاز مردم هم طبق برنامه هر روزه باید انجام شود.

هیچ گونه کمبودی برای تامین نیاز بازار وجود ندارد

سعیدی بیان کرد: مرغی که هم اکنون در مرغداری ها وجود دارد نتیجه جوجه ریزی ۴۰ روز قبل است و ماهانه دو میلیون قطعه جوجه ریزی در راستای تامین نیاز استان انجام می شود و هم اکنون مرغ مورد نیاز مردم در مرغداری ها وجود دارد و این روند در حال حاضر هم ادامه دارد.

وی گفت: هیچ کمبودی در استان وجود ندارد و باید مطابق مصوبات مرغ کشتار و وارد بازار شود.

اما تمام این باید و نبایدها در حالی مطرح می شود که اکثر مرغداران علیرغم مصوبات از کشتار و ورود مرغ به بازار خودداری کردند و مرغی در مرغ فروشیها عرضه نمی شد و یا عرضه به صورت محدود صورت می گرفت، شب چهارم شهریور هم که به فروشگاه های عرضه مرغ در کرمان مراجعه کرد این کالا با قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان به مردم عرضه می شود که با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار فاصله گرفته است.

این در حالیست که برخی از رسانه ها از قول یکی از فعالان تولید مرغ نقل کرده اند که نرخ این محصول در کرمان تابعی از نرخ مرغ در خراسان جنوبی، یزد، اصفهان و فارس است و قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان برای مرغ تعیین شده است!

نرخ های دوگانه قیمت مرغ در کرمان

حالا مردم کرمان نمی دانند باید حرف ستاد تنطیم بازار در خصوص تعیین قیمت ۸۵۰۰ تومان قبول کنند یا نرخی که در حال حاضر بر روی تابلوها نقش بسته است.

مطابق تصمیماتی که ستاد تنظیم بازار گرفته است هر گونه افزایش قیمت نرخ مرغ با توجه استفاده تولید کنندگان از ارز دولتی غیر قانونی می باشد و متاثر از عوامل روانی است.

مردم خواستار برخورد با عوامل گران فروشی شدند

مردم کرمان نیز خواستار برخورد جدی قضایی و قانونی با هر گونه کم فروشی و یا گران فروشی کالاهای مختلف در استان کرمان شدند.

محمد قربانی یکی از شهروندان کرمانی است که می گوید: طی روزهای اخیر شاید برخورد جدی مسئولان دستگاههای قضایی و امنیتی و انتظامی استان کرمان با محتکران بودیم و این روند باید ادامه یابد.

وی افزود: در شرایطی که باید با همدلی و همراهی یکدیگر فشارهای اقتصادی را کاهش دهیم چگونه افرادی که از ارز دولتی استفاده می کنند قیمتها را بالا می برند به این بهانه که در استانهای مجاور قیمت مرغ گران است؟

این شهروند گفت: تولید مرغ در کرمان از نهاده های استان کرمان، تسهیلات دولتی و ارز دولتی انجام شده است و نباید برای سود بیشتر این مرغها به خارج از استان منتقل شود و یا قیمت به صورت غیر منطقی افزایش یابد.

تولید مرغ در کرمان از نهاده های استان کرمان، تسهیلات دولتی و ارز دولتی انجام شده است و نباید برای سود بیشتر این مرغها به خارج از استان منتقل شود و یا قیمت به صورت غیر منطقی افزایش یابد

وی بیان کرد: مسئولان قیمت ها را مطابق با کارشناسی اعمال می کنند و افزایش قیمت ها سوء استفاده از نوسانات بازار محسوب می شود.

یکی از مرغداری های کرمان گفت: بعد از اعلام قیمت ۸۵۰۰ تومان برخی از مرغدارها از کشتار مرغ و عرضه در بازار خودداری کردند و مرغ مورد نیاز برای ارائه به مردم وجود نداشت و در نهایت امروز قیمت به ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و مرغ مجددا وارد مغازه ها شد.

وی افزود: با توجه به افزایش قیمت مرغ مردم امروز تقاضای کمتری در بازار داشتند و همه در انتظار هستند که مسئولانی که در ستاد تنظیم بازار اعلام نظر کردند از گران فروشی مرغ جلوگیری کنند.

وی بیان کرد: باید نظارتها و بازرسی های قانونی از مرغداری ها افزایش یابد و با تولید کنندگانی که از کشتار مرغ خودداری می کنند و آن را به استان های دیگر منتقل می کنند برخورد شود و این کالا با نرخ مصوب عرضه شود.

در حالیکه مسئولان کرمان در روز برگزاری ستاد تنظیم بازار بر برخورد جدی با افرادی که مرغ را با نرخی بالا تر از ۸۵۰۰ تومان عرضه می کنند تاکید می کردند امروز خبری متناقض منتشر شد و گفته شد در قیمت مرغ دخالت نمی کنیم.

در قیمت مرغ دخالت نمی کنیم

حمید ملانوری در نشست بررسی وضعیت تولید و عرضه مرغ در استان کرمان اظهار کرد: در نشست تخصصی با مدیران دستگاه های دولتی، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان مرغ، ساماندهی بازار این محصول در استان مورد توجه قرار گرفته است.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان از نظارت جدی بر بازار مرغ در استان کرمان خبر داد.

وی ادامه داد: قیمت گذاری مرغ باید از سوی کمیته های قیمت گذاری انجام شود و مسئولیت آن با نهادهای دست اندرکار است.

وی با اشاره به برگزاری جلسات کارشناسی با حضور کارشناسان دولتی و بخش خصوصی برای تعیین قیمت مرغ در استان کرمان افزود:مدیریت این موضوع را بر عهده سازمان های مربوطه از جمله جهاد کشاورزی و... می دانیم.

وی ادامه داد: در تعیین قیمت نهایی مرغ باید هزینه های تولید در مرغداری های استانی را آنالیز کرده و با احتساب سود قانونی پیش بینی شده، قیمت مرغ را تعیین کنند و در این رابطه باید تناسب های بین استانی نیز مورد توجه قرار گیرد.

گرچه دولت توان مدیریت موضوعات و نوسانات قیمتی را در حوزه بازار مرغ دارد اما با توجه به وضعیت این کالا در سایر استان های کشور باید به شکلی اقدام شود که بازار آن روند مناسبی را به خود گیرد

وی اظهارداشت: یکی از آیتم های مورد توجه در بازار، عرضه و تقاضا است و نباید به بهانه افزایش تقاضا در بازار، عرضه را کاهش و قیمت ها را افزایش داد.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به برگزاری جلسات کارشناسی دقیق برای تعیین قیمت مرغ در استان کرمان، گفت: در شرایط کنونی بازار، نظارت های دقیقی بر قیمت ها انجام می شود.

وی بر تهیه گزارشی درباره تاثیرات ناشی از یک تصمیم کشوری در استان کرمان تاکید کرد و گفت: گرچه دولت توان مدیریت موضوعات و نوسانات قیمتی را در حوزه بازار مرغ دارد اما با توجه به وضعیت این کالا در سایر استان های کشور باید به شکلی اقدام شود که بازار آن روند مناسبی را به خود گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت اجرایی در استان کرمان در مدیریت موضوعات توان بالایی دارد، افزود: اتاق اصناف در حوزه اصناف جلسات تحلیلی، تبیینی و روشنگری برای تولیدکنندگان برگزار کند تا این قشر بدانند که دولت در راستای تامین نهاده های مورد نیاز چه اقداماتی را انجام داده و چه حمایت هایی از این بخش انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه دولت تمام تلاش خود را برای حمایت از بخش های مختلف به کار گرفته است، گفت: جایگاه دولت در امور مختلف باید مشخص باشد و در کنار آن موضوع عرضه و تقاضا موضوعیت دارد اما در این رابطه نباید به نحوی باشد که تولیدکنندگان و توزیع کنندگان امنیت، تسهیلات، بخشودگی و... را از دولت بخواهند و در زمان فروش و درآمد به بهانه افزایش تقاضا، قیمت ها را افزایش داده و حقوق مردم را ضایع نمایند.

وی تاکید کرد: برای تعیین قیمت ها باید موضوعات راکارشناسی کرده، قیمت را تعیین کرده و محکم روی این موضوع بایستیم و تاکنون نیز این کار را انجام داده ایم.

حالا مردم کرمان در انتظار اعلام روند قیمت گذاری مرغ هستند و امیدوارند در کنار برخورد با افرادی که کشتار مرغ خودداری می کنند از خروج مرغ از استان نیز جلوگیری شود.

منبع: مهر

انتهای پیام/