کد خبر: 87069

امام جمعه بم؛

امام جمعه بم با بیان اینکه خواستار تقویت حوزه‌های علمیه در شرق استان هستیم گفت: برای ماندن طلبه‌های بومی باید یک حوزه مرکزی در همه سطوح در جنوب شرق استان تاسیس شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی صبح امروز و در جریان سفر دو روزه به شرق استان کرمان با ‌طلاب و روحانیون ‌شرق استان در حوزه علمیه ‌قائمیه بم دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار حجت‌الاسلام قاسم دانشی امام جمعه بم با بیان اینکه در آستانه عید سعید غدیر خم قرار داریم و با تبریک اعیاد این ماه پر برکت اظهارداشت: حوزه علمیه قائمیه با حمایت‌های شهید صدوقی در سال 61 در این شهرستان ایجاد شد.

وی با بیان اینکه در زلزله بم این مکان تخریب زیادی نداشته است و خسارت‌های جزیی برداشته بود که برطرف شد افزود: پس از زلزله به مدت 6سال این حوزه تعطیل شد و طلبه‌های این حوزه به شهر قم و شهرهای مجاور هجرت کردند.

امام جمعه بم با اشاره به اینکه درحال حاضر در حوزه علمیه ‌قائمیه‌ 100 نفر طلبه در حال تحصیل هستند بیان کرد: 20 نفر طلبه جدید نیز در سال تحصیلی جدید جذب این حوزه شده است.

وی با بیان اینکه شهرستان‌های بم، ریگان، فهرج و نرماشیر مرزدار تشیع هستند که به آنها بم بزرگ گفته می‌شود خاطرنشان کرد: بعد از زلزله شهرستان‌های ریگان، فهرج و نرماشیر از بم جدا شده و شهرستان‌های مستقلی شدند.

دانشی با اشاره به اینکه بم و نرماشیر 100 درصد شیعه هستند و اهل تسنن بومی ندارند گفت: در گذشته فقط شهرستان ریگان اهل تسنن داشت و با تقسیمات جدید بخشی از ریگان به فهرج منتقل شد و این دو شهرستان در حال حاضر اهل تسنن دارند.

وی با بیان اینکه خواستار تقویت حوزه‌های علمیه این مناطق هستیم افزود: برای ماندن طلبه‌های بومی باید یک حوزه مرکزی در همه سطوح در جنوب شرق استان تاسیس شود.

انتهای پیام/