کد خبر: 87070

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تشریح کرد؛

عضوجامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت:پذیرش امامت امام زمان(عج) در سنین کودکی مسئله مهمی بود؛لذا امام هادی علیه السلام توانست در آن شرایط امامت امام زمان(عج) را تثبت کند تا شیعه در آن مقطع با بحران مواجه نشود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، حجت الاسلام و المسلمین محمود رجبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگو با راه آرمان ؛ ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن میلاد امام علی النقی علیه السلام گفت: در خصوص فضائل و نقش این امام بزرگوار در جامعه زمان خود کمتر سخن گفته شده است.

وی ادامه داد:در صورتی که این شخصیت بزرگ مانند سایر ائمه طاهرین نقش مهمی در معرفی اسلام و ارتقاء سطح فرهنگی جامعه اسلامی داشته اند و آثاری که از این امام عزیز بر جای مانده آثار بسیار ارزشمند و مهمی است که جا دارد در جامعه ما عنایت ویژه به آنها شود.

قائم مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) عنوان کرد:آثار بسیار ارزشمندی که از امام علی النقی علیه السلام باقی مانده با لقب شریف ایشان تناسب ویژه ای دارد.

این مقام مسئول افزود: دو اثر بزرگ این امام بزرگوار زیارت امیر المومنین و زیارت جامعه کبیره است که زیارت امیرالمونین به معرفی فضائل، حقانیت و جانشینی و تثبت امیر المومنین علیه السلام می پردازد که جا دارد این زیارت نامه شرح، تبیین و ارائه شود.

حجت الاسلام و المسلمین رجبی ابراز کرد: زیارت جامعه کبیره نیز یکی از زیارت های مفصل امام هادی علیه السلام است که می توان این زیارت را برای سایر ائمه خواند چرا که این زیارت یک دوره امام شناسی است  و با خواندن زیارت جامعه کبیره می توانیم معرفت خود را نسبت به ائمه طاهرین بالا ببریم.

عضوجامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه دو زیارت نامه یاد شده برای ارتقاء فرهنگ امام شناسی و مکتب اهل بیت علیه السلام باید معرفی شوند، تصریح کرد: چرا که زیارت جامعه کبیره سبک زندگی برای ما است و بتوانیم با استفاده از این دو زیارت نامه  به عنوان یک مسلمان و پیرو مکتب اهل بیت علیه السلام خداف امام و ولایت محور باشیم.

این استاد حوزه علمیه اظهار کرد:امام هادی علیه السلام شخصیت بسیار بزرگی است که عنایات الهی را در برگرفته است با نگاه به زندگی این امام همام ملاحظه می کنیم که ایشان شخصیتی هستند که نه تنها پیروان مکتب اهل بیت علیه السلام بلکه دانشمندان نیز درباره عظمت شخصیت آن حضرت مواردی را بیان کرده اند.

وی ادامه داد: امام علی النقی علیه السلام در بعد بخشش و کرم نیز زبان زد دوران خودشان بودند و مبالغ بالایی را در اختیار وکلایی که در سطح کشور اسلامی زمان خود قرار می دادند تا بتوانند به محرومین رسیدگی کنند.

قائم مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)  با اشاره به اینکه زهد امام هادی علیه السلام بسیار بالا بود، مکانی که ایشان زندگی و البسه ای مه مورد استفاده قرار می دادند در سطح محرومین جامعه بود.

حجت الاسلام و المسلمین رجبی با بیان اینکه امام علی النقی علیه السلام از هیچ اقدامی به منظور ترویج دین فرو گذار نمی کردند، اظهار کرد: این امام بزرگوار برای ارتقاءسطح فرهنگی مردم به جد تلاش می کردند؛ به همین دلیل نام ایشان هادی به معنای هدایتگر و راهنمای مردم نامیده شده اند.

عضوجامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: از جمله فعالیت های دیگر امام هادی علیه السلام تکریم علما و بزرگداشت شخصیت های علمی بود و ایشان در این زمینه تلاش ویژه ای داشتند و جایگاه علمای راستین و حقیقی را عزیز می شمردند.

وی در رابطه با جنبه عبادی امام علی النقی علیه السلام ابراز کرد: ایشان همواره عبادات واجب، نوافل و تلاوت قرآن را انجام می دادند و در نافله مغرب خود سوره حدید و حجرات را قرائت می کردند؛ به طور کلی سوره های مفصل و طولانی را در نمازهای مستحبی می خواندند.

قائم مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)  عنوان کرد: بنابراین شخصیت ایشان در ابعاد مختلف شخصیتی فعال و اثر گذار بود که آثار ماندگار و ارزشمندی از ایشان برای ما به جا مانده است که می تواند راهگشای زندگی ما باشد.

این استاد حوزه علمیه  با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) به ولادت امام هادی علیه السلام بشارت داده بودند،گفت:پیامبر اکرم (ص) فرموده بودند که فرزندی از نسل امام جواد علیه السلام که موجود مبارک، مطهر و طاهر به دنیا خواهد آمد و همچنین ایشان فرموده بودند”خداوند سکینه و وقار را بر ایشان پوشانده و علوم را در اختیار این امام بزرگوار قرار داده واسرار پنهان ایشان را به ایشان عنایت فرموده است و خداوند در سینه او خبرها و علوم بزرگی قرار داده است.

حجت الاسلام و المسلمین رجبی تصریح کرد: امام علی النقی علیه السلام در دوران حاکمان سرسخت توانستند مسیر درست هدایت را به جامعه معرفی کنند و از بیان مسائل صحیح ترسی نداشتند.

قائم مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در پایان با اشاره به اینکه امام هادی علیه السلام جامعه شیعه را آماده پذیرش امامت امام زمان (عج) کردند، خاطر نشان کرد: پذیرش امامت امام زمان(عج) در سنین کودکی مسئله مهمی بود؛ چرا که در سنین کودکی دشمن تلاش می کند و همچنین برای پیروان اهل بیت علیه السلام مسئله بدیع و جدیدی بود؛  لذا امام هادی علیه السلام توانست در آن شرایط امامت امام زمان(عج) را تثبت کند تا شیعه در آن مقطع با بحران مواجه نشود.

انتهای پیام/