کد خبر: 87071

گزارش:

انار ­شیطان یکی از گونه‌­های درختی بسیار با ارزش است که بر اساس تحقیقات انجام شده با توجه به ارزش منحصر به فرد اکولوژیکی، اقتصادی و دارویی آن می‌طلبد در راستای حفاظت از این منبع مهم ژنتیکی مدیریت لازم صورت گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، انار ­شیطان یکی از گونه‌­های درختی بسیار با ارزش است که بر اساس تحقیقات انجام شده با توجه به ارزش منحصر به فرد اکولوژیکی، اقتصادی و دارویی و همچنین سخت بودن تکثیر و زادآوری آن می‌طلبد در راستای حفاظت از این منبع مهم ژنتیکی برنامه‌ریزی و مدیریت لازم صورت پذیرد. 

این درخت از نظر زیست‌­محیطی گونه‌­ای است که پناهگاه مناسبی برای بسیاری از جانوران مناطق­ خشک و حشرات نادر ایجاد می­‌کند و قسمتی از آشیانه اکولوژیک آن‌ها را تشکیل می­‌دهد و همچنین یک منبع ژنتیکی کمیاب است که پراکنش آن فقط در برخی قسمت های شمال­ غربی هندوستان، جنوب پاکستان، عربستان و جنوب ایران گزارش شده است. 

 

درخت گل‌پرک به زبان فارسی به نام‌­های گل‌پرک و انار­ شیطان معروف است

ایرج امیری رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان در این زمینه اظهار داشت: باید توجه کرد که حفاظت از یک گونه گیاهی، بازیابی و تکثیر جمعیت مستلزم شناخت روابط پیچیده آن با سایر موجودات و محیط اطراف آن‌ها و به عبارت دیگر مطالعات بوم­‌شناسی فردی یا آت­‌اکولوژی آن است بر همین اساس به عنوان نخستین و اساسی‌­ترین گام در طرح جامع حفاظت از نابودی گونه‌های در معرض انقراض است.

وی بیان داشت: درخت گل‌پرک که به زبان فارسی به نام‌­های گل‌پرک و انار­ شیطان معروف است از نظر دارویی، صنعتی، زیست محیطی، فضای­ سبز، کنترل فرسایش و ژنتیکی اهمیت ویژه‌­ای دارد و از نظر دارویی از پوست، برگ، میوه و دانه این گیاه استفاده­‌های زیادی می‌­شود.

امیری تصریح کرد: پوست درخت گل‌پرک دارای مواد آرام­‌بخش و مقوی قلب بوده و در درمان بیماری سیفلیس به کار می‌­رود، ساقه‌های این درخت دارای خواص ضد باکتریایی، محافظت­‌کننده کبد و ضد­ درد یا مسکن است و برگ‌­های آن حاوی اسیدهای اولینولیک، اوروسولیک و بتولینیک هستند و در طب سنتی از این گیاه برای درمان بی‌­اختیاری ادرار، بزرگی طحال، سوزاک و برخی بیماری‌های پوستی و کبدی و از دانه‌­های آن برای جلوگیری از آبسه استفاده می‌شود.

 

استفاده از جوب انار شیطان در تولید مبل­‌های بسیار گران‌قیمت و اسباب­‌بازی

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با اشاره به اینکه این گونه نادر از نظر صنعتی از جمله درختانی است که چوب‌­هایی با تراکم بسیار زیاد و قابلیت استفاده در صنعت چوب دارد، ادامه داد: چوب انار شیطان حاوی مواد لاپاکول بوده که دارای خاصیت ضد ­قارچ و موریانه‌ است و برای تولید مبل­‌های بسیار گران‌قیمت، اسباب­‌بازی و وسایل خاص استفاده می­‌شود.

امیری خاطرنشان کرد: درخت گل‌پرک از نظر فضای سبز، گونه‌ای مقاوم به خشکی و سازگار با شرایط  خشک و نیمه­‌خشک کشور است که در زمان گل‌دهی بسیار زیبا بوده و شکل تنه و آرایش شاخسارهای آن به قدری جذاب است که در فهرست زیباترین درختان جهان در آمده است.

وی با بیان اینکه انار شیطان از نظر کنترل فرسایش به خوبی در اراضی شنی و فرسایش‌­پذیر دامنه‌­ها رشد کرده و شن­‌های روان را تثبیت می­‌کند، اذعان داشت: بر اساس بررسی­‌ها و مشاهدات محققان از زیستگا‌‌‌ه‌­های آن در سطح کشور، توانایی و استقرار کنترل فرسایش خاک توسط درخت گل‌پرک گزارش شده است.

امیری اضافه کرد: گیاه انار شیطان با توجه به مقاومت زیاد به خشکی و آتش‌­سوزی گزینه مناسبی برای کنترل جنگل­‌زدایی و توسعه جنگل در مناطق ­خشک و نیمه‌خشک است، همچنین گل‌پرک از نظر ژنتیکی گونه‌­ای نادر است که در کشور ما به دلیل استفاده شاخ و برگ برای تعلیف دام­‌ها، سوخت چوب و زغال و برخی خواص دارویی آن از یک طرف و رشد کند و امکان تجدید نسل کم آن از طرف دیگر رو به نابودی و انقراض است. 

 

گونه انار شیطان به عنوان یک گونه باارزش در حال انقراض است

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: نه‌تنها جلوگیری از فرسایش ژنتیکی این گونه نادر از نظر حفظ ذخایر ژنتیکی جنگلی موجود در کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، بلکه تولید نهال­‌های آن در سطح زیاد و توسعه سطح زیر­ کشت آن به منظور استفاده از درخت انار شیطان در صنایع دارو­سازی، صنعت چوب، کنترل فرسایش، زیباشناسی و فضای سبز بسیار مهم و ضروری است.

وی بیان داشت: تعیین موانع موجود برای تکثیر این گونه، شناسایی عوامل تخریب رویشگاه­‌های آن، تعیین نیاز­های اکولوژیک، دامنه بردباری ژنوتیپ‌­ها در برابر تنش‌­های محیطی، ارزیابی تنوع ژنتیکی جمعیت­‌های باقی مانده، ارائه روشی برای تکثیر انبوه و سریع، تعیین مکان­‌ها یا سایت­‌هایی برای استقرار این گیاه و ایجاد رویشگاه‌­های جدید از جمله مهم‌ترین گام‌­ها و اولویت­‌های تحقیقاتی است که برای حفاظت گونه بسیار باارزش انار شیطان در کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: برای حفاظت از این گیاه نادر در ابتدا اداره‌ منابع طبیعی، باید رویشگاه­‌هایی را که شناسایی شده‌­اند، حصارکشی، پلاک­‌گذاری و حفاظت کنند، مراکز تحقیقات و دانشگاه‌­ها، مطالعات جامعی در بررسی آت‌­اکولوژی، عدم زادآوری و روش­‌های جنسی و غیر جنسی انجام داده و در نهایت سایت­‌های مناسب برای استقرار و توسعه رویشگاه انار شیطان در مناطقی که ظرفیت کشت آن را دارند، پیشنهاد دهند.

امیری تصریح کرد: با وجود اهمیت زیست­‌محیطی، فضای سبز، مصارف صنعتی و دارویی، حفاظت خاک، بیابان­‌زدایی و خواص فراوان دیگر گونه انار شیطان در ایران و جهان و تأثیر زیادی که در تعادل اکولوژیک اکوسیستم و حفظ طبیعت منطقه دارد به عنوان یک گونه باارزش در حال انقراض است.

 

امیری عنوان کرد: با توجه به فواید و ارزش بالای انار شیطان، اداره‌های آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی باید با معرفی این گونه، موجب افزایش سطح آگاهی مردم از جمله کشاورزان، عشایر و دامداران نسبت به حفاظت از آن شوند و از آنجا که یکی از رسالت­‌های اصلی اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری هر اداره ­کل، بازیابی و نجات گونه‌­های جنگلی رو به انقراض است، می‌طلبد، نسبت به شناسایی، پلیگون­‌بندی و تعیین مساحت دقیق رویشگاه‌­های گونه‌­های رو به انقراض و آت­‌اکولوژی آن‌ها و تهیه نقشه مکان‌یابی در راستای توسعه این مناطق اقدام شود.

وی ابراز داشت: اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری از گذشته تاکنون با کمک اداره‌های منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌های جنوب کرمان نسبت به شناسایی 18 رویشگاه با وسعت بیش از 120 هکتار در سطح منطقه اقدام کرده است.

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان اظهار داشت: همچنین توسط این مجموعه تحقیقاتی در زمینه آت­‌اکولوژی، شکستن خواب بذر این گونه با تیمارهای مختلف و تولید نهال آن با استفاده از روش‌های تکثیر جنسی و غیر جنسی انجام گرفته که موفقیت‌­آمیز بوده است و ان‌شاءالله در آینده‌­ای نه چندان دور، نقشه مکان‌یابی و معرفی سایت­‌های مناسب که تناسب اقلیمی و ادافیکی زیادی برای توسعه رویشگاه دارد، تهیه و در اختیار دوستداران طبیعت قرار می دهد.

منبع:فارس

انتهای پیام/