کد خبر: 87116

خاتم الانبیاء بزرگترین پیمانکار در اجرای پروژه های عمرانی کرمان ؛

در راستای پرداخت هزینه به صورت غیر نقدی دو قطعه زمین در بلوار امام رضا و جنب شرکت ذغال سنگ برای خاتم الانبیاء در نظر گرفته شد که قطعه زمین واقع در بلوار امام رضا واگذار شد اما عملا با وجود رکود و کاهش قدرت خرید این پیمانکار نتوانست زمین ها را بفروشد و هزینه های جاری خود را تامین کند و زمین جنب شهرک ذغال سنگ نیز اصلا واگذار نشد .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از  راه آرمان  قرار گاه خاتم الانبیاء از سال ۹۳ وارد کرمان شد و بعد از طی سیر مطالعاتی پروژه های محوله از مهر ماه ۹۴ وارد فاز جدیدی در جهت  رشد و توسعه شهر کرمان آغاز شد.

۱۶ تیر ۹۷ جلسه عمران شهری کرمان در حالی برگزار شد که بیش از ۹ ماه از زمان اعلام شده برای بهره برداری از ۶ تقاطع غیرهمسطحی که قرارگاه خاتم در کرمان مسوول ساخت آن‌ها بود می‌گذشت ، پل هوانیروز، پل سه راه آهن، زیرگذر ابوذر، پل باغملی و زیرگذر آزادی پروژه‌هایی بودند که از مهر ۱۳۹۴ عملیات ساختشان آغاز شد و ساخت پل امیرکبیر هم یک سال بعد کلید خورد .

به جز پل امیرکبیر، دیگر پروژه‌ها می‌بایست حداکثر در مدت زمان دو سال، یعنی تا مهر ۱۳۹۶ افتتاح می شدند که به جز پل باغملی، پروژ‌ه‌های دیگر هنوز به خط پایان نرسیدند.

سرپرست معاونت عمرانی استاندارd:مشکلات مالی شهرداری،بزرگ ترین مانع اجرای پروژه‌های خاتم 

سیدمصطفی آیت اللهی موسوی، سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان نیز عنوان کرده بود ،  از پنج تقاطع باقیمانده، سه مورد بیش از ۶۰ درصد و دو مورد کمتر از ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که مبلغ این پنج تقاطع باقی مانده ۳۸۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است.

مشکلات مالی شهرداری کرمان بزرگ ترین مانع اجرای پروژه‌های خاتم هستند  لذا مسوولان این قرارگاه همواره گفته‌اند اگر پول به موقع از سوی شهرداری تزریق شود، از نظر زمانی تاخیری ایجاد نمی‌شود ، نماینده این قرارگاه گفته بود « باید پول به ما داده شود تا بتوانیم مواد موردنیاز را خریداری کرده و حقوق کارگران را بپردازیم »

با این حال آنطور که مهران عالم زاده، شهردار کرمان بیان کرده است نه تنها مشکلات مالی شهرداری کمتر نشده، بلکه بیشتر هم شده است.

کمال جوانمرد  سخنگوی سابق شورای شهر کرمان در رابطه با پروژه های عمرانی شهر کرمان و نحوه تامین هزینه این پروژه ها گفت: اکثر پروژه های عمرانی شهر کرمان توسط قرارگاه خاتم در حال اجرا می باشند لذا برنامه ریزی شده است که  در قبال پولی که سرمایه گذاری می کند زمین تحویل بگیرد چرا که شهرداری کرمان آن قدر بودجه ندارد که بتواند روی پل ها فقط ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کند.

وی تصریح کرد: بنابر این شورای شهر و شهرداری با حمایت استانداری که حدود ۲۰ میلیارد تومان برای تجهیز کارگاه پول دارند قرار است با زمین و پروانه شناور تصویب به قرارگاه بدهی های خود را بپردازند.

جوانمرد خاطر نشان کرد : زمین هایی که قرار است واگذار شوند در نظر گرفته شده و حتی بعضی از آن ها را واگذار کردند و مابقی آن ها بر اساس پیشرفت فیزیکی پروژه ها  طبق قرارداد منعقد شده واگذار می شوند.

آنطور که علی بابایی، شهردار پیشین و فرماندار فعلی کرمان می‌گوید، در تفاهمنامه با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای اجرای پروژه های شهری، مقرر شده بود که تامین مالی این اعتبارات از طریق ۵۰ درصد واگذاری زمین و ۵۰ درصد نقدینگی صورت گیرد که در آن زمان هم فکر تامین منابع نقدی نیز شده بود و منابع زمین نیز برای پرداخت به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا وجود دارد.

مشرفی:خاتم یک ریال  پول نقد از واگذاری زمین بدست نیاورد 

مشرفی عضو شورای شهر کرمان  در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه در خصوص پروژه های خاتم باید ریز جزییات را از شهرداری جویا شد ، ابراز کرد : شهرداری کرمان در خصوص پروژه های شهری محوله به قرار گاه خاتم نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان قرار داد بسته است که طی این قرار داد هرساله مبلغ ۱۰۰ میلیارد بپردازند که نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ میلیارد آن نقد و مابقی به صورت واگذاری زمین تسویه شود اما متاسفانه این روند خوب پیش نرفت.

وی ادامه داد : در راستای پرداخت هزینه به صورت غیر نقدی دو قطعه زمین در بلوار امام رضا و جنب شرکت ذغال سنگ برای  این پیمانکار در نظر گرفته شد  که قطعه زمین  واقع در بلوار امام رضا واگذار شد اما عملا با وجود رکود و کاهش قدرت خرید این پیمانکار نتوانست زمین ها را بفروشد و هزینه های جاری خود را تامین کند.

مشرفی بیان کرد : قطعه زمین شرکت ذغال سنگ نیز با وجود معارض روند تغییر و تحول را طی نکرد لذا این امر سبب شد و عملا به قرار گاه خاتم واگذار نشد لذا در هر صورت خاتم از واگذاری های زمین نتوانست حتی یک ریال پول نقد بدست بیاورد .

شهردار فعلی کرمان: ۲۰۰ میلیارد تومان به خاتم بدهکاریم

عالم زاده شهردار فعلی کرمان در اتوبوس مطالبه گری بسیج  ابتدای سال ۹۷ گفته بود : ما در شهرداری کرمان به  قرار گاه خاتم الانبیاء نزدیک به  ۲۰۰ میلیارد تومان  بدهکاریم با وجود اینکه مجموعه شهرداری از عملکرد قرارگاه خاتم بسیار رضایت دارد اما هنوز نتوانسته ایم بدهی این قرارگاه را بپردازیم لذا  هیچ مجموعه ایی نداریم که مانند خاتم بتواند به این صورت قوی ،  انواع پروژه ها را آنهم با کمبود مالی اجرا کند .

در جریان بازدید خبرنگاران از پروژه تقاطع غیر هم‌سطح میدان آزادی کرمان محمدعلی قنبری معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری کرمان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه عملیات عمرانی پروژه میدان آزادی تاکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت داشته است اظهارداشت: این پروژه تا آبان ماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه قرارداد قرارگاه خاتم با شهرداری برای شش تقاطع غیرهمسطح ابوذر، آزادی، راه‌آهن، هوانیروز، باغملی و امیرکبیر ۴۴۰ میلیارد تومان بوده گفت: شهرداری کرمان تاکنون ۱۷۱ میلیارد تومان پول و زمین به قرارگاه خاتم داده است.

برای ‌پروژه میدان آزادی تا به حال ۸۹ میلیارد تومان به قرار گاه خاتم هزینه پرداخت شده است 

معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری کرمان با اشاره به اینکه برای پروژه‌های قرارگاه خاتم الانبیاء هیچ پولی از اعتبارات دولتی استفاده نشده است و همه از درآمدهای داخلی شهرداری بوده افزود: شهرداری برای ‌پروژه میدان آزادی تا به حال ۸۹ میلیارد تومان به قرار گاه خاتم پرداخته است.

عالم زاده  نیز در ابتدای تابستان ۹۷ بیان کرد : در سه ماهه اول امسال فقط توانستیم پنج میلیارد تومان به قرارگاه پرداخت کنیم تا پروژه ها قدری جلو برود ۴۲ میلیارد تومان در سه ماهه اول امسال شهرداری درآمد داشته در حالی که ۶۰ میلیارد تومان هزینه های جاری شهرداری بوده است.

به گفته عالم زاده، با توجه به وضعیت رکود در خوشبینانه ترین حالت این پروژه ها تا سه سال دیگر گریبانگیر کرمان هستند.

با توجه به تلاش های بسیار خبرنگار ما،اما  ارتباط با مسئول قرار گاه خاتم الانبیاء در کرمان میسر نشد و در خصوص دریافتی ها و یا حتی وضعیت زمین هایی که باید تحویل یا فروخته می شد ،  اطلاعات جدیدی حاصل نگردید .

انتهای پیام/