کد خبر: 87131

اعزام ۱۶۰ دانشجوی پزشکی به مناطق محروم ریگان؛

در چند کیلومتری شهرستان ریگان روستاهای محرومی وجود دارد که مردمان پرتلاشش هر چند از هرگونه امکانات محروم می باشند و گرمی آفتاب داغ چهره هایشان را سوزانده است ولی این گرما نتوانسته جلوی تلاش دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان را بگیرد بلکه دلهایشان را نسبت به خدمات بیشتر گرمتر نموده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از راه آرمان؛ موی سرش خاک آلوده بود و لباس تنش مندرس و انگشنان پایش از سوراخ های کفش بیرون زده بود، سرش را روی دستانش گذاشته و به دیوار تکیه زده بود. آن طرف تر دو برادر کوچکش چادر  مادر را در دست گرفته بودند و مادر  نوزاد  خود را در آغوش گرفته بود.

در دست مادر ۴ دفترچه بیمه روستایی بود، آنها برای معالچه نزد پزشک آمده بودند، آری پزشکان عمومی و متخصص تحت عنوان اردوی جهادی بسیج دانشجویی از دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان به این منطقه اعزام و در خانه بهداشت روستا مستقر شده بودند.

محمد اقتدار نژاد دانشجوی پرستاری و ۲۱ ساله در این رابطه می گوید: این اردوی جهادی از ۸ شهریور با ۱۵ تیم پزشکی ، دندانپزشکی، درمان، غربالگری، مشاور تغذیه، فرهنگی جمعا با ۱۶۰ نفر به روستاهای ملک آبادشیرآباد، همت آباد چاه ملک، علی آباد، سرزه،  ده رضا، نگین کوثر، کوشا (زیارت شاه) تحت عنوان اردوی جهادی “فاطمه الزهرا (س)” اعزام شده اند.

وی گفت : پزشکان متخصص تحت عنوان دندانپزشک، زنان و زایمان و داخلی نیز عضو تیم پزشکی حاضر در این روستا می باشد.

روی حیات تعدادی از فرشتگان معصوم و کوچک با دست و روی شسته و نشسته خانم معلم جهادی را دوره کرده بودند و با برگ های نقاشی که جلوی رویشان بود و مداد رنگی هایی که  روی زمین ریخته شده بود نقاشی می کشیدند و هر بار خانم معلم با گفتن به به و اینکه از چه رنگی خوشتان می آید و چرا کوه کشیدید، چرا خورشید و … آنها را تشویق به کشیدن نقاشی می کرد.

 

آن طرف تر دو خانم حوزوی پاسخگوی مسائل شرعی ودینی زنان خانه دار روستای ملک آبادشیرآباد بودند. پشت در خانه بهداشت تعداد زیادی منتظر ویزیت بودند.

بیرون آمدم محمد با چهره ای پخته و جا افتاده دم در ایستاده بود فهمید که خبرنگارم  جلو آمد و گفت: خانم تو را به خدا به این مسئولین بگویید اینقدر به ما وعده های دروغین ندهند، وقتی نزدیک انتخابات می شود همین نمایندگان مجلس به اینجا می آیند و می گویند برایتان آب شیرین ، بهداشت و درمان می آوریم و جاده تان را آسفالت می کنیم، همین که رأی می آورند و بر مسند می نشینند دیگر حتی برای یک لحظه هم اینجا پیدایشان نمی شود.

وی ادامه می دهد: باور کنید هیچ وزیری، معاون وزیری ، استاندار و حتی هیچ مسئولین استانی تا به حال پایش اینجا باز نشده است. همه آنها در رفاه و خوشی زندگی می کنند برای همین ما و زندگی ما را نمی توانند احساس و درک نمایند. اگر فقط یک نیم روز برق خانه اشان قطع شود زمین و زمان را به هم می دوزند تا برق وصل شود. اگر در آپارتمان زندگی کنند با رفتن فقط چندساعت برق کل زندگی اشان فلج می شود، ولی ما اینجا با کمبود همه چیز می سوزیم و می سازیم و دم نمی آوریم.

محمد همچنین از نبود مدرسه خوب در روستایشان گلایه کرد و گفت: اینجا فقط یک مدرسه کلنگی وجود دارد که در و دیوارش در حال ریزش است و فقط مقطع ابتدایی دارد و به صورت مختلط اداره می شود پس از آن دختران از ادامه تحصیل باز می مانند و پسران هم باید به رحمت آباد و یا شهرستان ریگان بروند.

در حین صحبت حسین، علی ، رضا و دیگر دوستانش دورش کردند و همه با هم حرفهای محمد را تایید می کردند، آنها ازما خبرنگاران خواستند تا صدایشان را به گوش مسئولین برسانیم.

پس از آن مرتضی مهدوی مسئول پشتیبانی گروه جهادی ما را به سمت پایگاه فرهنگی اردوی جهادی که در  مسجد صاحب الزمان (عج) روستای ملک آباد برپا شده بود راهنمایی کرد.

علی گلابی دهدشت دانشجوی ارشد میکروب شناسی از شهرستان بهبهان استان خوزستان چفیه ای دور گردنش انداخته بود و به تعدادی از پسران خردسال قرآن می آموخت، در میان آنها پسربچه ای جشمانم را به خود خیره کرد، هنوز حتی پیش دبستانی هم نمی رفت ولی طوری قرآن را در آغوش گرفته بود و به آن نگاه می کرد انگار که کل آن را حفظ است؟؟؟!!!

آقای گلابی بیان داشت: در هیچ جای بهبهان و خوزستان چنین روستاهای محرومی ندیده ام، اینجا مردمان و کودکانش واقعا در فقر و محرومیت مطلق به سر می برند، من دوست دارم با آموزش تنها چند آیه از کلام وحی بتوانم در این امر ثواب شریک شوم.

وی ادامه داد: چرا بعد از گذشت چهل سال از انقلاب ما باید چنین مناطق بسیار محروم داشته باشیم؟؟؟!!! چه کسی باید پاسخگو باشد؟؟؟!!!

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان همچنین به روستاهای همت آباد چاه ملک و پس از آن ۸۰۰ متری نیز خدمت رسانی می کردند.

متاسفانه در این روستاها علاوه بر فقر و محرومیت مسئله ای که زیاد به چشم می خورد، بیکاری مردان این روستاها بود ، آنها اکثر از کم آبی شکایت داشتند و اینکه این کمبود آب باعث کم باری محصولات خرما و خشک شدن اکثر نخیلاتشان شده و این باعث شده تا برای امرار معاش دست به قاچاق سوخت بزنند.

**مسئولان محترم کشوری و استانی! آیا خوابید و یا اینکه خود را به خواب زده اید ، چرا بعد از چهل سال از انقلاب اسلامی باید چنین روستاهای محروم از هرگونه امکانات داشته باشیم، آیا حاضرید فقط برای چند لحظه خود را جای آنها بگذارید؟؟؟!!!

متاسفانه بارها از زبان این مردم بی گناه شنیدیم که پای حتی یک وزیر یا معاونین وزرا به این مناطق باز نشده است، فقط گاه گداری برخی از نمایندگان مجلس که نزدیک انتخابات می شود برای جمع کردن رأی به این مناطق سر می زنند فقط برای دلخوشی و وعده های پوچی می دهند که هیچگاه عملیاتی نشده اند.

ـ انصافتان کجا رفته است؟!

کودکان این مناطق از ضریب هوشی بسیار بالایی برخوردارند که اگر کمی به آنها توجه شود نخبه هایی از همین روستا تحویل جامعه خواهند شد.

این کودکان معصوم و به دور از هر گونه امکانات تحصیلی و فرهنگی می گویند در تابستان اوقات فراغت ندارند، اصلا معلمی پا از این محل نمی گذرد که بخواهد برای ما کلاسی تشکیل شود، محمد از جمله بچه هایی است که جزء ۲۰ قرآن را در سفر مشهد حفظ کرده و از خادمین حرم جایزه گرفته است، او می گوید در روستا کسی نیست به ما قرآن بیاموزد و یا اینکه کلاس قرآن بگذارد تا همه بچه ها از آموزش آن فیض ببرند.

بالاخره اینکه در این سفر شاهد تلاش بی وقفه دانشجویانی بودیم که مهربانانه دستان گرم خود را به روی کودکان معصوم این روستاها گشوده بودند و علاوه بر خدمت پزشکی ، کار فرهنگی نیز انجام می دادند.

خدا قوت! امید که این تلاش ها و فعالیت ها بصورت مستمر باشد. انشاءالله

انتهای پیام/