کد خبر: 87132

مدیرکل آموزش و ترویج تعاونی‌های وزارت تعاون:

مدیر کل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی از وجود بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، مسلم خانی صبح شنبه در سیزدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی‌های برتر استان کرمان بیان داشت: در شرایطی که کشور ما درگیر مسائل اقتصادی است و در شرایط خروج آمریکا از معاهده برجام و بازگشت تحریم‌ها به کشور، مردم باید با یک الگو و روش از این بحران بگذرند.

خانی بیان داشت: در این شرایط اقتصادی اگر در کنارهم باشیم احتکار معنا ندارد گران کردن محصولات و لوازم بی معناست در کشور ما امروزه نوعی خود تحریمی وجود دارد و خودروسازان و کسانی که در ساخت گوشی‌های تلفن همراه هستند و ... خودتحریمی را آغاز کردند و ما از روح تعاون فاصله گرفته‌ایم.

وی یادآور شد: چگونه می‌توانیم از این شرایط سخت بگذریم و توجهی به گروه‌های مختلف جامعه نداشته باشیم.

خانی گفت: در شرایط کنونی اقتصادی الگوی تعاونی و مدل کسب و کار یک توصیه نیست بلکه یک واجب اقتصادی است و در همه کشورها که با سختی مواجه شدند الگوی تعاونی‌ها بیش از سایر الگوها توانسته است غالب شود.

وی ابراز داشت: تعاونی مدلی است که می‌تواند انسان‌ها را در کنار هم گرد بیاورد و سرمایه‌های کوچک آن‌ها را به سرمایه‌های بزرگ تبدیل کند.

وجود ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در کشور

مدیر کل آموزش ترویج و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: در شرایط کنونی که بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در کشور وجود دارد الگو و نظام تعاون باید نقدینگی را به سمت کسب و کار هدایت کند و تعاونی‌ها بهترین الگوی تجمیع سرمایه‌ها هستند.

وی افزود: راه عبور از رکود فعلی و راه غلبه برمشکل تحریم و استیلای اجتماعی توسل جستن به تعاونی‌هاست که در همه جای دنیا به عنوان نسخه شفابخش برای عبور از بحران‌ها، جنگ‌ها، چالش‌ها و شرایط ناهموار تجربه شده است.

خانی گفت: تعاونی‌ها می‌توانند اقتصاد را به سمت مردمی شدن پیش ببرند و از رانت و اقتصاد نابه هنجار جلوگیری کنند. همچنین می توانند کمک کنند که فساد در جامعه کاهش پیدا کند و میل به خلق ایده‌های جدید و افزایش ورود به بازارهای و استاندارد در جامعه افزایش پیدا کند.

مدیر کل آموزش ترویج و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: تعاونی‌ها می‌خواهند به جامعه پیام بدهند که فقط مصرف کننده نیستند و امروز فعالیت‌های آن‌ها را در بیمارستان‌ها، معادن، آی تی، خدمات بازاریابی، صادرات و واردات و پتروشیمی به عنوان یک الگوی کارآمد خود را نشان دهند.

فعالیت ۵۰۰۰ تعاونی در کشور

خانی یادآور شد: بیش از پنج هزار شرکت تعاونی فعال وجود دارد و این استان در جشنواره ملی تعاونی‌های برتر با تلاش اداره کار و رفاه اجتماعی و اتاق بازرگانی بیش از ۲۰ درصد از تعاونی‌ها در این رقابت شرکت کردند.

وی افزود: خوشحالیم که امسال در جشنواره ملی تعاونی‌های برتر، تعاون‌گران برتر دانش‌بنیان هم معرفی شدند و در حوزه تعاونی‌های محیط زیست که برای اولین بار معرفی شدند تا مردم بدانند که تعاونی‌ها به دنبال محیطی زیستی سالم و پایدار هستند.

مدیر کل آموزش ترویج و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: امسال برای اولین بار توانستیم سفیران استانی تعاون را به مردم معرفی کنیم که در سیاستگذاری برای اعتلای تعاونی‌ها تلاش می‌کنند.

وی افزود: انتظار داریم در استان کرمان حداقل پنج شرکت تعاونی تخصصی در حوزه صادرات و بازاریابی و فروش ایجاد شود که بتوانند به پنج هزار شرکت، خدمات ارائه کنند.

خانی بازار را از مهمترین و اصلی‌ترین مسئله در زمینه تعاونی‌ها خواند و بیان داشت: نهضت خوشه‌سازی و شبکه سازی را در تعاونی‌های کرمان ایجاد کنند یعنی تعاونی‌های زنجیره‌ای تشکیل دهند تا بتوانند سهم بیشتری در اقتصاد دنیا را به خود اختصاص دهند ...

وی افزود: کلینیک تخصصی مشاوره کسب و کارهای تعاونی تشکیل شود تا تعاونی‌ها بهتر بتوانند از این نهاد ارزیاب استفاده کنند همچنین تلاش کنید برای ایجاد صندوق‌ها به تامین مالی و تعاونی تا از این طریق از بانک‌ها بی‌نیاز شوید.