کد خبر: 87143

رییس اتاق بازرگانی کرمان عنوان کرد:

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: آمادگی داریم در اتاق بازرگانی استان کرمان یک تیم برای زمینه سازی آغاز کار در افریقای جنوبی اعزام کنیم و متقابلا دوستان این کشور به کرمان بیایند و همکاری شکل بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، سیدمهدی طبیب زاده امروز 18 شهریورماه در نشست بررسی زمینه های همکاری مشترک افریقای جنوبی و استان کرمان اظهار کرد: افریقای جنوبی کشور بسیار مهم و بزرگ ترین اقتصاد را در بین کشورهای افریقایی دارد و این کشور را برای زمینه سازی گسترش روابط اقتصادی انتخاب کردیم.

وی با بیان اینکه استان کرمان نقطه اتصال راه آهن ایران به شمال غرب و شمال شرق و کشورهای CIS است افزود: افریقای جنوبی می تواند به عنوان دروازده ورود به افریقا باشد و می توانیم زمینه های گسترده همکاری با افریقا داشته باشیم و کرمان نیز در موقعیتی است که می تواند دروازه ورود افریقای جنوبی به کشورهای آسیای میانه باشد.

طبیب زاده تصریح کرد: با توجه به اعداد اعلام شد، حجم تجارت ایران و افریقای جنوبی خیلی رقم پایینی است و با توجه به ظرفیت های اقتصاد این دو کشور، مبادلات باید گسترش پیدا کند.

وی بیان کرد: ارزش کالاهای مبادله شده نیز از نظر ما مطلوب نیست و هر تن محصول صادراتی ایران به افریقای جنوبی یک دهم ارزش هر تن کالای ورودی از افریقای جنوبی را دارد و این مطلوب ما نیست.

رییس اتاق بازرگانی کرمان با بیان اینکه ایران و کرمان رشته های صنعتی خوبی داشته و کالاهای خوبی تولید کرده اند که امیدواریم در این زمینه به سطح تعادل برسیم، عنوان کرد: غیر از محصولات پتروشیمی، قیر و نفت که در کرمان تولید نمی شود، دیگر محصولاتی که از ایران صادر می شود، در کرمان با کیفیت خوب تولید می شود.

وی افزود: بحث معدن زمینه همکاری های خیلی مشابهی می توانیم داشته باشیم زیرا کرمان بزرگ ترین استان معدنی ایران است و معادن متنوعی دارد.

طبیب زاده با بیان اینکه تنوع اقلیمی افریقای جنوبی مانند اقلیم استان کرمان است، گفت: در صورتی که شرکت های مشترکی برای تامین محصولات کشاورزی در کشورهای هدف فعال شود، در طول سال می تواند فعالیت کند.

وی تصریح کرد: آمادگی داریم در اتاق بازرگانی استان کرمان یک تیم برای زمینه سازی آغاز کار در افریقای جنوبی اعزام کنیم و متقابلا دوستان این کشور به کرمان بیایند و همکاری شکل بگیرد و ما تولیدات دانش بنیان در استان کرمان داریم که با توجه به اینکه افریقای جنوبی ید طولایی در کسب و کار دانش بنیان به ویژه در حوزه آی تی و آی سی تی دارد، زمینه همکاری در این حوزه نیز می تواند میان دو طرف شکل بگیرد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/