کد خبر: 87178

رئیس سازمان برنامه‌و بودجه؛

رئیس سازمان برنامه‌و بودجه با بیان اینکه روحیه خود را در مقابل تهدیدات خارجی از دست نداده وتحریمها را دور می‌زنیم گفت: یک میلیارد دلار به صورت ویژه برای حفظ اشتغال موجود در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛ محمد باقر نوبخت در مراسم رونمایی و امضا و مبادله تفاهمنامه برنامه اشتغالزای دولت که امروز در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد با اشاره به نوسانات اخیری که دربازارهای مختلف روی داده است، گفت:‌ تمام دوستان ما در بانک مرکزی برای کنترل نوسانات بازار ارز کمک می‌کنند اما نمی‌توانیم در سایر موارد دست روی دست بگذاریم. بنابر این باید برای مقابله با تحریمهای خارجی بسته‌های حمایتی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه با وجود تحریمها 14 برنامه اشتغالزا ذیل تبصره 18 قانون بودجه را اجرایی خواهیم کردگفت‌: به هر حال تحریمها لطماتی را به صنعت کشور که بار اصلی اشتغال روی دوش آن است وارد خواهد کرد. به همین دلیل 5 بسته جبرانی و حمایت در سازمان برنامه و بودجه تهیه شده و در آینده بسیار نزدیک جزئیات این بسته‌ها اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه یکی از بسته‌ها در این طرح بسته حمایت از تولید است گفت: بخشی از بار اشتغال روی دوش واحدهای تولیدی است بنابر این باید برنامه‌هایی مرتبط با ایجاد فرصتهای شغلی ایجاد و از سوی دیگر بایستی جلوی ریزش نیروی کار فعلی را بگیریم که این موضوع نیاز به منابع خاص خود دارد.

نوبخت افزود: برهمین اساس با مجوزی که اخیرا از شورای هماهنگی اقتصادی و با تایید مقام معظم رهبری اخذ شده یک میلیارد دلار به صورت ویژه برای حفظ اشتغال موجود در نظر گرفته شد.

نوبخت با بیان اینکه در مجموع همکاهنگی‌های لازم برای مقابله با اثرات سوء‌ تحریم‌ها انجام شده است گفت: در 40 سال گذشته دشمنان آرزوی زمین‌گیر شدن نظام را اشتند این در حالی است که ما برای مقابله با تهدیدهای خارجی تحریمها را دور خواهیم زد و روحیه خود را در مقابل دشمنان از دست نخواهیم کرد.

*نوبخت: بیش از 3 میلیون و 200 هزار نفر بیکار داریم

رئیس سازمان برنامه و بودجه: ما بیش از 3 میلیون 200 هزار نفر بیکار داریم.در برنامه پنج ساله پیش بینی کردیم سالی 700 تا 750 هزار نفر نیروی کار جدید وارد بازار کار می‌شوند.

 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی صرف کرده‌ایم که این بیش از پنج برابر سال قبل است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از تدوین برنامه جامع مقابله با تحریم شامل 5بسته اجرایی خبر داد و گفت: درقالب یکی از بسته ها، یک میلیارد دلار اعتبار برای حفظ اشتغال موجود اختصاص خواهد یافت. در برنامه ششم توسعه پیش بینی کردیم که به طور متوسط سالانه بین 700 تا 750هزار نفر نیروی کار جدید وارد بازار کار شوند.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 3میلیون و 200 هزار بیکار داریم افزود: با ادامه روال گذشته حداکثر همین تعداد را بتوانیم اشتغالزایی کنیم در حالی که ما بیش از 3میلیون و 200هزار نفر بیکار داریم اینکه تلاش کنیم نسبت به گذشته که 200 هزار نفر وارد بازار کار می شدند و الان 70 هزار نفر وارد بازار کار می شوند، فرصت شغلی ایجاد کنیم پس تکلیف بیکاران قبلی چه می شود؟ بنابراین تصمیم بر ایجاد بیش از یک میلیون شغل به صورت سالانه گرفته شد.

وی ادامه داد: به طور مشخص در بهار امسال 711 هزار نفر وارد بازار کار شدند و تلاش کردیم با انواع اقدامات همچون استمرار طرح های عمرانی که 25 هزار میلیارد تومان پول بابت این طرح ها پرداخت کردیم که بیش از 5 برابر افزایش اعتبار داشته است، نتیجه این شد که از این 711 هزار نفر حدود 756هزار نفر مشغول به کار شدند یعنی بیشتر از ظرفیت پیش بینی شده.

نوبخت تصریح کرد: اما 40 هزار نفر در برابر 3 میلیون و 200هزار نفر چندان به چشم نمی آید. از این رو در تبصره 18 امسال برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی برنامه ریزی کردیم و این برنامه ها در 14 بسته منتشر شده است.

وی با اشاره به تامین اعتبار این برنامه اشتغالزایی، گفت: برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی، تصمیم بر این شد که 20 درصد از اعتبارات طرح های عمرانی یعنی 12 هزار و 300 میلیارد تومان، 12 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و 300 میلیارد تومان از منابع بانکی برخوردار شویم.

نوبخت گفت: برنامه ششم یک برنامه عادی است اما برنامه جامع تحریم از تیرماه آماده شده و غیر از انچه که برای مقابله با تحریم و تنظیم برخی از بازارها مثل بازار ارز،  نمی توانیم دست روی دست بگذاریم که بانک مرکزی بازار ارز را ساماندهی کند؛ ما باید بسته مقابله با تحریم داشته باشیم تحریم لطمه ای به بخش های مختلف همچون صنعت و کشاورزی وارد می کند که باید با اقدامات جبرانی، این اثرات را از بین ببریم.

وی ادامه داد: بنابراین 5 بسته جبرانی و حمایتی تهیه کردیم که در آینده نزدیک، این برنامه ها را اعلام خواهیم کرد و مرتباً در جلسات مختلف با کارآفرینان و دانشگاهیان و مسئولین وستاد اقتصادی دولت این موضوعات را پیگیری می کنیم.

*اختصاص یک میلیارد دلار برای حفظ اشتغال موجود

نوبخت با بیان اینکه یکی از بسته ها،  بسته حمایت از تولید است، گفت: برای حمایت از واحدهای تولیدی که در حال تهدید هستند، دو کار باید انجام دهیم. دنبال کردن ایجاد فرصت شغلی جدید و جلوگیری از ریزش نیروی کار فعلی. این کار نیاز به منابع دارد که با مجوز از شوای هماهنگی سران سه قوه، می توانیم یک میلیاد دلار ویژه برای حفظ اشتغال موجود و برای تلاش در جهت اجرای بخشی از تبصره 18 استفاده کنیم.امروز یک اقدام برای مقابله با تحریم و حمایت از واحدهای تولیدی را در نظر داریم که منابع این مساله را نیز به صورت نقد در دست داریم.

وی با بیان اینکه یکی از ابزار های سازمان برنامه برای پیشبرد اهداف، صندوق توسعه ملی است، گفت: سازمان برنامه تنها برنامه ها را ارائه می دهد و رصد می کند و این دستگاه های اجرایی هستند که باید وارد عرصه عمل شوند. بنابراین علاوه بر طی کردن روال عادی برنامه ششم و تبصره 18، از امکانات ویژه هم برخوردار خواهیم بود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/