کد خبر: 87193

مربی کرمانی پاراگلایدر؛

مربی پارگلایدر استان کرمان گفت: رکورد جدید استانی مسافت(xc) پاراگلایدر به میزان ۱۳۹ کیلومتر توسط خلبان محمد جاوید هنرجوی دوره پیشرفته باشگاه هوانوردی کرمان پرواز به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، خلبان محمد جاوید سال ۱۳۹۴ وارد رشته مفرح پاراگلایدر در باشگاه هوانوردی کرمان پرواز شد، وی زیر نظر مربی خود روح‌الله اسدی که عضو هیأت رئیسه کمیته ورزش‌های هوایی استان کرمان و همچنین داور رشته پاراگلایدینگ است فعالیت خود را آغاز کرد و توانست با پشتکار و همت مراحل پیشرفت را سپری کند.

در این زمینه گفت‌وگویی داشتیم با اسدی عضو هیأت رئیسه کمیته ورزش‌های هوایی استان کرمان که در ادامه می‌خوانید.

 

فارس: لطفا در ارتباط با ثبت رکورد جدید استانی پاراگلایدر توضیح بفرمایید؟

اسدی: رکورد جدید استانی مسافت (xc) پاراگلایدر به میزان ۱۳۹ کیلومتر توسط خلبان محمد جاوید هنرجوی دوره پیشرفته باشگاه هوانوردی کرمان پرواز به ثبت رسید.

خلبان محمد جاوید سال ۱۳۹۴ وارد رشته مفرح پاراگلایدر در باشگاه هوانوردی کرمان پرواز شد و توانست با پشتکار و همت مراحل پیشرفت را سپری کند و اکنون به‌عنوان خلبان پیشرفته باشگاه مذکور در جامعه پاراگلایدر کشور و استان در حال فعالیت است.

این خلبان توانسته با پرواز از سایت شهدای خانوک در ساعت ۱۲ ظهر و عبور از شهرهای تیکدر، چترود، هوتک، سرآسیاب، کرمان، ماهان و با گذشت بیش از ۵.۵ ساعت و طی مسافت بیش از ۱۳۹ کیلومتری در ابتدای جاده راین به زمین بنشیند و رکورد قبلی استان را که در سال ۸۸ به میزان ۵۹ کیلومتر در اختیار مربی خود بود را شکسته و رکورد جدیدی را برای استان ثبت کند.

 

فارس: آیا به شکستن رکورد کشوری هم فکر می‌کنید؟

اسدی: امیدواریم این خلبان در پرتو عنایت حق تعالی و تلاش و همت بلندش، بتواند رکورد ایران را نیز به نام خود و استان کرمان ثبت کند، ادامه داد: این موفقیت را به جامعه ورزش‌های هوایی استان و اعضای باشگاه هوانوردی کرمان پرواز تبریک می‌گویم .

این رشته مفرح و جذاب ورزشی امسال برای اولین‌بار به مسابقات آسیایی جاکارتای اندونزی وارد شد و ۱۸ مدال از کل مدال‌های بازی‌های آسیایی به پاراگلایدر تعلق داشت و این نشان از اهمیت این رشته ورزشی است و با کمک و همت مسؤولان ورزشی کشوری و استانی می‌توان آینده درخشانی را برای این رشته مفرح به وجود آورد.

 

فارس: جایگاه ورزش‌های هوایی به ویژه پاراگلایدردر استان کرمان چگونه است؟

اسدی: ورزش‌های هوایی در استان در دو رشته پاراگلایدر و پاراموتور در حال انجام است که ورزش مفرح پاراگلایدر خود به سه رشته، پرواز فرامنطقه‌ای(xc)  یا همان مسافت، اکروبات هوایی(acro)  و رشته دقت پرواز (accuracy) یا همان هدف‌زنی تقسیم می‌شود که در استان کرمان خلبانان پاراگلایدر در هر سه رشته مذکور بسته به نوع تجهیزات و میزان علاقه‌مندی خود به سمت یکی از رشته‌های نامبرده گرایش پیدا کرده‌اند.

این رشته از سال 72 وارد کشور شده است، ورزشکاران رشته پاراگلایدراز سال ۷۹ فعالیت خود را در استان کرمان آغاز کردند، اما هنوز به‌دلیل عدم شناخت کافی مسئولان ورزشی و همچنین مسئولان غیر ورزشی استان و علی‌رغم پیشرفت‌های زیادی که در استان‌های دیگر شاهد هستیم در این استان ورزش‌های هوایی مهجور مانده است.

متاسفانه رشته‌های ورزش‌های هوایی هنوز نتوانسته جایگاه واقعی خود را در بین ورزش‌های استان به‌دست بیاورد و با وجود قدمت ۱۸ ساله این ورزش در استان و وجود ظرفیت زیادی که در سطح استان چه از نظر نیروی انسانی، آب و هوا، وجود کوه‌ها و دشت‌های وسیع است، هنوز برای احاد جامعه ناشناخته و مجهول است.

بی‌شک همت ورزشکاران و مربیان این رشته و همچنین ثبت رکورد جدید مسافت می‌تواند در پرتو توجهات ویژه مسئولان ورزشی استان شروعی بر حرکت کشتی به گل نشسته ورزش‌های هوایی استان باشد.

منبع:فارس

انتهای پیام/