کد خبر: 88595

لزوم بازنگری در شیوه تربیت نیروی انسانی در دانشگاه ها/ توسعه زیرساختهای بهداشتی استان کرمان در اولویت وزارت بهداشت است

به گزارش پایگاه تحلیلی کرمان خبر، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با اشاره به لزوم بازنگری در شیوه تربیت نیروی انسانی در دانشگاه های کشور گفت: توسعه امکانات بهداشتی و درمانی در استان کرمان یکی از اولویت های وزارت بهداشت است و به دلیل کمبود جمعیت و پراکندگی استان نمی توانیم افراد را از حداقل خدمات اولیه بهداشتی محروم کنیم.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، دکترسعید نمکی شامگاه سه شنبه در نشست جمع بندی سفر دو روزه خود به استان کرمان افزود: کشوری به سمت توسعه انسانی پیش خواهد رفت که بتواند نیروی انسانی خود را به سمت سرمایه انسانی سوق دهد و سوال اساسی در کشور ایران این است که به چه میزان دانشگاه ها در این زمینه توانایی دارند و چگونه عمل کرده اند.
وی با تأکید بر لزوم بازنگری در شیوه تربیت نیروی انسانی در دانشگاه های کشور تصریح کرد: متأسفانه تربیت نیروی انسانی در کشور ما براساس مؤلفه های اجتماعی و ضروریات اخلاقی صورت نمی گیرد و در اشاعه فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی برای جوانان موفق نبودیم که امیدوارم خداوند این کوتاهی را بر مسئولین ببخشد.
وی اظهار داشت: در عرصه فرهنگی و رفاهی برای دانشجویان کم گذاشته ایم و همین کمبودها باعث شده است جوان امروزی در حین تحصیل برای رفتن از این کشور تلاش  کند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: متأسفانه ما برای تربیت نیروی انسانی زیاد هزینه می کنیم و بی جهت میزان زیادی نیروی فوق تخصص فارغ التحصیل می شوند بدون آنکه تجهیزات مورد نیاز برای کار آن ها تأمین شود.
دکتر نمکی با اشاره به اینکه پژوهش های موجود در دانشگاه ها باید گرهی از مشکلات کشور و مردم را حل کند افزود: بخشی از تزهای دانشجویی مطلوب نیست و هیچ کجای دنیا با مقاله و افزایش سرانه مقالات، توسعه نیافته است بلکه مقاله باید به ارائه خدمت و محصول منجر شود.
وی بیان داشت: در بحث اقتصاد سلامت نیازمند پژوهش های جدی هستیم که تاکنون به این موضوع زیاد پرداخته نشده است هرچند شرکت های دانش بنیان اقداماتی در این زمینه انجام داده اند ولی کافی نیست.
دکترنمکی استان کرمان را استانی پراکنده، متنوع و دارای اقلیم های مختلف دانست و تصریح کرد: استان کرمان پردغدغه است و زمینه را برای رشد و ظهور و ایجاد انواع بیماری های واگیردار و غیرواگیردار دارد و از همین منظر نباید مسأله بیماری های واگیردار در استان کرمان نادیده گرفته شود.
وزیر بهداشت با اشاره به وجود تعداد زیادی از اتباع خارجی در استان کرمان ابراز داشت: متأسفانه اگر سرویس و خدمات بهداشتی و درمانی به این افراد ندهیم از طرف سازمان های مختلف بین المللی تحت فشار قرار می گیریم و با ارائه خدمات نیز متحمل هزینه های فراوان شده ایم که بنظر می رسد سازمان ملل در این زمینه باید به ما کمک کند.
وی گفت: امکانات بهداشتی و درمانی موجود در استان کرمان متناسب با پراکندگی و توزیع جمعیت در استان نیست و نباید نسخه کل کشور را برای استان هایی مثل سیستان و بلوچستان و کرمان تجویز کرد.
نمکی با اشاره به برنامه کاری خود در وزارت بهداشت برای ایجاد 400 خانه بهداشت سیار و کانکسی در سطح کشور برای عشایر افزود: هیچ فردی نباید در زمینه دسترسی به خدمات اولیه بهداشتی در کشور مشکل داشته باشد و ما این مدل ایجاد خانه های بهداشت را در روستاهای کویری و کم جمعیت استان کرمان ایجاد خواهیم کرد.
وزیر بهداشت با تأکید مجدد بر عملیاتی نمودن قول ها و تعهدات ایجاد شده در سفر دو روزه به شرق و جنوب استان کرمان اظهار داشت: جبران عقب ماندگی های استان کرمان در شاخص های بهداشتی و درمانی باید براساس اصل توسعه متوازن و با حمایت بخش خصوص صورت گیرد و در این زمینه لازم است امتیازاتی برای حضور بخش خصوصی در حوزه درمان قائل شویم.
دکتر سعید نمکی با اشاره به بدهی زیاد سازمان های بیمه گر به مراکز درمانی گفت: یکی از مشکلات جدی ما در وزارت بهداشت، بدهی لجام گسیخته بیمه ها به مراکز درمانی به دلیل عدم تطابق منابع و مصارف بوده است و منجر به ضرر و بدهی انباشته شده است.
وی با اشاره به بدهی 11 هزار میلیارد تومانی بیمه تأمین اجتماعی در حوزه درمان اظهار داشت: از محل فروش سهام هایی که این سازمان در سالهای قبل خریداری کرده می تواند بدهی ها را پرداخت کند و در حال پیگیری وصول مطالبات هستیم.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در پایان این نشست مقرر شد با توجه به پیشنهاد استاندار کرمان برای تدوین نقشه توسعه امکانات بهداشتی و درمانی استان و موافقت وزیر بهداشت؛ کارگروهی ملی و استانی با حضور سه معاون وزیر و جمعی از مدیران استان کرمان تشکیل شود و ظرف دو هفته آینده نسبت به تهیه نقشه مورد نظر اقدامات لازم را انجام دهد.
به گزارش روابط عمومی، نشست جمع بندی سفر دو روزه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور استاندار کرمان، معاونین توسعه و درمان وزیر بهداشت، نمایندگان مردم کرمان و راور در مجلس، اعضای هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی استان و جمعی از مدیران استانی سه شنبه 11 تیرماه 98 در دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد.
دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هیئت همراه پس از ۲ روز حضور در استان و سفر به ۷ شهرستان در جنوب، شرق و مرکز استان و افتتاح ۷۱ پروژه شامگاه سه شنبه با بدرقه دکترفدائی استاندار کرمان، دکتر زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس، دکتر رشیدی نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان و فرماندار بم از فرودگاه کرمان راهی تهران شد.

انتهای پیام/