کد خبر: 88796

گفته می‌شود برآورد‌ها حکایت از آن دارد که حدود هزار میلیارد تومان خسارت به شعبات بانک‌های سراسر کشور وارد شده است.

میزان خسارت وارده به بانک‌ها چه میزان بود؟

با توجه به اینکه آمار دقیقی از میزان تخریب‌ها ارائه نشده است، نمی‌توان میزان خسارت وارده به بانک‌ها را دقیق اعلام کرد، اما گفته می‌شود برآورد‌ها حکایت از آن دارد که حدود هزار میلیارد تومان خسارت به شعبات بانک‌های سراسر کشور وارد شده است.

رویکرد بانک مرکزی در حوادث اخیر برای بانک‌ها چه بود؟
 

در پی تخریب شمار بسیاری از شعب و عابر بانک ها توسط اغتشاشگران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه سال جاری طی بخشنامه‌ای از کلیه بانک‌ها خواست برای تداوم خدمت رسانی به مردم شریف، هرچه سریعتر نسبت به راه اندازی شعب و عابر بانک‌ها در نقاط مختلف کشور اقدام کنند.
 

پیشنهاد برای بانک‌های آسیب دیده چیست؟
 

گفته می‌شود در اغتشاشات اخیر، شعبات برخی بانک‌ها در برخی شهر‌ها صددرصد تخریب شده اند. در شهر‌های بزرگ به دلیل تعداد زیاد شعبات بانک‌ها شاید تخریب یک یا چند شعبه چندان در ارائه خدمات بانکی تأثیرگذار نباشد، اما در یک شهر کوچک تخریب یک بانک می‌تواند اختلالات جدی در ارائه خدمات بانکی ایجاد و موجبات نارضایتی مردم را فراهم کند. همچنین متاسفانه در برخی شهر‌های کوچک معمولاً شعبات بانک‌ها با فاصله اندکی از یکدیگر ساخته شده اند و این می‌تواند در صورت بروز اغتشاشات و یا حوادثی اینچنینی، تهدید جدی برای کل شبکه بانکی یک شهر کوچک باشد؛ بنابراین از دیدگاه پدافند غیرعامل پیشنهاد این است که هم اکنون فرصت مناسبی است تا حتی المقدور در شهر‌هایی که شعبات صددرصد تخریب شده اند، فاصله بین شعبات بانک‌ها افزایش یابد تا احتمال تخریب صددرصدی بانک‌ها در حوادثی این چنینی کاهش یابد.