کد خبر: 10925

قیمت جدید ۴ خودرو پرتیراژ در حالی از سوی مرکز ملی رقابت اعلام شده که خودروسازان نحوه این قیمت گذاری را قبول ندارند و خواستار تجدیدنظر در نرخ ها هستند. قرار است ابهام خودروسازان امروز در جلسه با رئیس شورای رقابت برطرف شود.

  در پی ابهام و انتقاد خودروسازان نسبت به قیمت های جدید اعلام شده از سوی مرکز ملی رقابت، قرار است امروز خودروسازان با رئیس شورای رقابت جلسه داشته باشند تا در مورد نحوه تعیین قیمت جدید خودروها به خودروسازان توضیح داده شود.

همچنین امروز صبح جلسه ای بین شورای رقابت و مسئولان سازمان استاندارد در مورد شاخص کیفی خودروها برگزار شد.

با تدوین دستورالعمل نهایی قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت، قیمت جدید پراید ۱۴ میلیون و ۳۵۷ هزار تومان، پژو ۴۰۵ معادل ۲۰ میلیون و ۴۱۵ هزار تومان، تیبا ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سمند ال ایکس ۲۰ میلیون و ۸۶۹ هزار تومان از سوی مرکز ملی رقابت تعیین شد.

بر این اساس، قیمت جدید سایپا ۱۳۱ مدل SX با فرمان هیدرولیک و بدون کیسه هوا ۱۴ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۴۵۶ تومان تعیین شده است.

همچنین قیمت تیبا با فرموان هیدرولیک و کیسه هوا ۱۶ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۹۵۸ تومان، سمند ال ایکس بنزینی ۲۰ میلیون و ۸۶۹ هزار و ۳۷۷ تومان و پژو ۴۰۵ اس ال ایکس با موتور TU۵ و ترمز ضد قفل و کیسه هوا معادل ۲۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۷۴۳ تومان تعیین شده است.

بر این اساس، قیمت جدید پراید نسبت به نرخ قبلی آن حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، قیمت سمند حدود ۵.۲ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ حدود ۲ میلیون تومان و قیمت تیبا حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

قرار است قیمت جدید سایر خودروها نیز از سوی شورای رقابت محاسبه و اعلام شود.

* خودروسازان: محاسبات مرکز ملی رقابت غلط است

شرکت سایپا اعلام کرد قیمت های اعلام شده در سایت مرکز ملی رقابت در فرآیند احتساب متغیرهای دستورالعمل تعیین شده توسط شورای رقابت، در متغیر Pt-۱ فرمول تعیین شده، قیمت نهائی منظور شده برای تیبا و سایپا۱۳۱ مدلSX با اشتباه محاسباتی در ستون قیمت سال پایه مواجه شده است.

طبق جدول منتشره توسط سایت مرکز ملی رقابت، قیمت سال پایه برای خودروهای پراید ۱۳۱ ارتقاء یافته مدل SX معادل ۱۰ میلیون و ۱۵۲ هزار تومان و برای تیبا با فرمان هیدرولیک و کیسه هوا مدل SX معادل ۱۰ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است که این قیمت ها در ابتدای سال پایه ۹۱ به ترتیب ۹ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان برای پراید و ۱۲ میلیون و ۸۵۸ هزار تومان برای تیبا بوده است.

محاسبات مرکز ملی رقابت در حالی اشتباه صورت گرفته است که متغیر pt-۱ نقش اساسی در تعیین قیمت نهائی خودرو داشته است.

بنابر اعلام سایپا، قیمت های اعلام شده به عنوان قیمت پایه سال ۹۱ به هیچ عنوان مورد تائید این شرکت نبوده و قیمت های نهائی تعیین شده که بر این اساس محاسبه شده است، صحیح نیست.

همچنین علاوه بر اشتباه شورای رقابت در خصوص اعلام نادرست قیمت خودوروها باید در نظر داشت طبق وظایف تببین شده و مواد قانونی موجود در سایت شورای رقابت، این شورا حق اعلام قیمت را نداشته و این موضوع از سوی این مرکز درخور انتقاد است.

سایپا معتقد است اعلام این قیمت ها در حالی صورت می گیرد که بر اساس دستورالعمل تعیین شده شورای رقابت، هزینه نصب آپشن های جدید در قیمت های اعلام شده لحاظ نشده است و در نتیجه قیمت های اعلام شده دستخوش تغییرات خواهد شد.

در همین راستا برخی منابع از احتمال تغییر قیمت خودروها نسبت به نرخ های اعلام شده از سوی مرکز ملی رقابت خبر می دهند، به طوری که گفته می شود ممکن است قیمت جدید سایپا ۱۳۱ معادل ۱۵.۵ میلیون تومان و تیبا ۱۹.۵ میلیون تومان باشد.

ادامه اخبار