کد خبر: 11504

قیمت هر سهم پالایشگاه تهران از ۷۵۰۰ تومان در ۱۹ مهر ماه در روز گذشته به ۸۳ هزار تومان رسید و برخی از سهامداران خود را با بازدهی ۱۰۱۴ درصدی یک روزه میلیاردر کرد.

کسی به چشم که هیچ در ذهن نیز تصور اینکه سهمی هزار و ۱۴ درصد رشد کند نمی کرد. البته به هزار و ۱۴ درصد دیگر رشد نمی گویند این یک پرتاب موشکی است که شاید هر ۳۰ سال یک بار رخ دهد. اما شد آنچه هیچ کس تصورش را نمی کرد حال هر کس که سهامدار باشد یا نباشد در دل می گوید ای کاش من هم سهم این شرکت را داشتم.

جوانی که به تازگی قرار است ازدواج کند با ۳ هزار سهمی که داشت و ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بابت هر سهم آن در عرضه اولیه پول داد دیگر غمی برای خرید خانه و ماشین ندارد زیرا در حال حاضر دارای ۲۴۰ میلیون تومان پول است که در روز زن بهترین هدیه برای همسرش است.

سهم پالایشگاه تهران در ۱۹ مهر ماه سال گذشته برای کشف قیمت در بازار دوم فرابورس عرضه شد که در نهایت ۳ میلیون سهم این شرکت به قیمت هر سهم ۷۵۰۰ تومان معامله شد و به دلیل بالابودن قیمت آن بیشتر سهامداران حقوقی اقدام به خرید آن کردند. البته در مجموع این ۳ میلیون سهم بین کمتر از ۹ هزار نفر تقسیم شد و امروز همان سهامداران با بازدهی هزار و ۱۴ درصدی هر سهم روبه رو شده اند. البته این شرکت پس از ۱۹ مهر ماه تنها حدود ۸ روز در بورس قابل معامله بود و پس از آن به دلیل برخی ابهامات سازمان بورس نماد این شرکت را متوقف کرد و در نهایت روز گذشته پس از نزدیک ۷ ماه نماد آن باز شد و بزرگترین اتفاق برای سهامداران آن شرکت رقم خورد.

طی ۷ ماهی که نماد این شرکت بسته بود برخی از سهامداران به صورت وکالتی سهام خود را فروخته بودند و باید دید تکلیف این افراد چه می شود، زیرا کارگزار وقتی سهمی را می فروشد پول آن را به حساب سهامدار اولیه واریز می کند و مشخص نیست کسی که این سهم را وکالتی خریداری کرده چه می شود البته سپرده گذاری مرکزی می تواند با تأیید این فروش وکالتی که انجام شده به کارگزار این مجوز را بدهد که پول را حساب به خریدار واریز کند. همچنین بیشترین رقمی که سهامداران هر سهم پالایشگاه تهران را به صورت وکالتی فروخته اند حدود ۴۰ هزار تومان بوده و به هیچ وجه فکر نمی کردند قیمت آن به ۸۰ هزار تومان برسد.

گفتنی است، البته قیمت هر سهم اس شرکت طی ۸ روزی که نماد آن قابل معامله بود از ۷۵۰۰ تومان به ۱۰۵۰۰ تومان رسید و پس از اینکه ۷ ماه نماد این شرکت بسته بود تمام ظرفیتی که این سهم برای رشد طی این مدت داشت به دلیل بسته بودن نماد ذخیره شده بود و پس از اینکه روز گذشته باز شد همانند انرژی جمع شده ای بود که یک باره پرتاب شد. البته اکثر اوقات انرژی های جمع شده باعث ضرر می شود ولی وضعیت برای این شرکت فرق می کرد و سهامداران آن را به حدی خوشحال کرد که گویی آدم هایی راکه تا پیش از این با یک من عسل نمی شد خورد را به افرادی خوش اخلاق و مهربان که به دوستان خود شیرینی می دهند، تبدیل کرد.

در بین سهامداران این شرکت حسابدار یکی از کارگزاری ها ۱۵ هزار سهم این شرکت را هفت ماه گذشته به ارزش مجموعاً ۱۲۰ میلیون تومان خریداری کرده و در حال حاضر با توجه به قیمت هر سهم ۸۳ هزار تومان ارزش کلی آن به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است و این فرد در حال حاضر میلیاردر است.

البته پالایشگاه تهران ۶ میلیارد و ۱۲۲ میلیون تومان سرمایه دارد که سرمایه اندکی است، و به همین دلیل هر اتفاقی که در مناسبات این شرکت رخ دهد موجب سود آوری آن می شود. سود هر سهم این شرکت برای سال ۹۱ ابتدا هزار تومان بود که بر اساس آخرین اطلاعات ارائه شده توسط این شرکت سود هر سهم آن به ۵۹۰۰ تومان رسیده است.