کد خبر: 11895

ظرفیت بالای کشاورزی در صادرات؛

طبق برنامه پنجم توسعه، وابستگی ایران باید به درآمدهای نفتی تا حد قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند، اما درحالی که وابستگی به نفت در بودجه سال ۹۲ هم به وضوح دیده می شود، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس می گوید با صادر کردن ۲۲۰ کیلو میوه، در مقایسه با یک بشکه ۲۲۰ لیتری نفت، می توان بیش از سه برابر درآمد ارزی به کشور وارد کرد.

  این درحالی است که به دلایلی مثل ضعف در صنایع نگهدارنده، صنایع تبدیلی و حمل و نقل، مقدار زیادی از تولیدات کشاورزی از بین می رود و یا حتی خوراک دام می شود تا جایی که به گفته سخنگوی کمیسیون کشاورزی، کشاورزان ایرانی هر سال ورشکست می شوند و به همین دلیل مجبوریم میوه را در زمانی که فصل برداشت تمام شده، وارد کنیم.

عباس پاپی زاده، سخنگوی کمیسیون کشاورزی توضیح داد: فرصت هایی به مراتب طلایی تر از نفت در اختیار ماست ولی متاسفانه دیده نمی شود. مثلا هر کیلو میوه سه دلار به خارج صادر می شود، اگر یک بشکه ۲۲۰ لیتری نفت، ۱۰۰ دلار باشد، ۲۲۰ کیلو محصول کشاورزی حدود ۳۶۰ دلار می شود؛ یعنی اصلا با نفت قابل مقایسه نیست. به علاوه، نفت تقریبا تجدیدناپذیر است اما کشاورزی به شدت تجدیدپذیر است و فرصت های اشتغال زیادی ایجاد می کند؛ چون برای تولید نفت ایجاد اشتغال نمی شود و فقط برای استخراج آن به نیروی انسانی نیاز است، اما در کشاورزی، فرآیند تولید هم اشتغال زاست.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی اضافه کرد: الان به طور متوسط هر کیلو محصول کشاورزی که به کشوری مثل روسیه صادر می کنیم، حدود سه دلار برای ما سود دارد، یعنی ارزآوری مستقیم دارد. در کنار این درآمد ارزی، اشتغال زایی هم وجود دارد. به علاوه، الان یک کیلو سبزی که از کشاورز، کیلویی ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان خریده می شود، با اندکی فرآوری، کیلویی ۲۰ هزار تومان در روسیه فروخته می شود.

پاپی زاده با بیان این که می توان با یک برنامه ریزی منسجم، از محل درآمد صادرات محصول در زمان افزایش محصول، واردات را در زمان کمبود انجام داد، گفت: این کار هیچ هزینه ای به بودجه ملی تحمیل نمی کند. ولی متاسفانه برنامه جدی در صادرات نداریم و خلاءهای جدی در این زمینه باعث شده که به برنامه ریز در جهت واردات تبدیل شویم.

او ادامه داد: در کشور ما، برای مراحل پس از تولید، برنامه ریزی خاصی نشده است؛ در ایام خاصی از سال و فصل برداشت با وفور تولیدات کشاورزی مواجه هستیم. اما می بینیم محصولات روی دست کشاورزان مانده و بعضی وقت ها از آن به عنوان خوراک دام استفاده می شود. اما در فصولی از سال که برداشت نداریم، به دلیل این که نتوانسته ایم ذخیره سازی و انبار کنیم، محصولاتمان از بین رفته است و با کمبود مواجه می شویم و ناچاریم نیاز خودمان را با واردات تامین کنیم.

این عضو کمیسیون کشاورزی، برای حل مشکلات، پیشنهادی مطرح کرد: ما باید روی بحث حمل و نقلمان کار کنیم تا محصول را سریع به نقاط مختلف انتقال دهیم؛ صنایع نگهدارنده مثل انبارها، و سردخانه های مناسب را توسعه دهیم و صنایع تبدیلی مثل کمپوت و فرآورده های جدید را در اختیار مصرف کننده قرار دهیم تا به این طریق، فصل مصرف را قدری به تاخیر بیندازیم یعنی اگر شهریور یا مهر، برداشت محصول داریم، قسمتی از آن را برای سایر فصول سال ذخیره و از این طریق هم از کمبود جلوگیری می شود و هم در نهایت، تعادل قیمت به وجود می آید. در ارز هم صرفه جویی می شود.

پاپی زاده تاکید کرد: صنایع نگهداری، انبار، حمل و نقل و تبدیلی ما به نسبت سایر کشورها فوق العاده عقب است و وزارت کشاورزی تا الان نتوانسته برنامه عمل مناسبی را در جهت حمایت از تولیدات کشاورزی و فرآوری آن ارائه کند که ناچارا هزینه آن آن را از کشاورز می گیریم که هر سال ورشکست می شود و مصرف کننده هم در فصل کمبود باید همین میوه را دو تا سه برابر قیمت خریداری کند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی در بخش دیگر صحبت های خود، به فقدان شهرک های صنعتی و کوتاهی وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون، وزارت جهاد کشاورزی موظف است شهرک های صنعتی کشاورزی را ایجاد کند که متاسفانه تا الان هیچ اقدامی نکرده است. حتی دستورالعمل این موضوع هم تهیه نشده است. ما اخیرا در کمیسیون کشاورزی، جلسه ای داشتیم که قرار شد وزارت کشاورزی عملکرد خود را در زمینه تاسیس شهرک های صنعتی ارائه دهد که تا کنون هیچ گزارشی ارائه نشده است.